Roma Yanmalı! Ve de Yeni Roma Baştan Kurulmalıdır!( Bağımsız Denetim)

stajyerzade

Katkı Sunan Üye
Roma Yanmalı! Ve de Yeni Roma Baştan Kurulmalıdır!( Bağımsız Denetim)

Bağımsız denetim alanında Türmobun çaresizliği ve çıkış yolu arayışları,

Masum Türkerin planı geçerlilik kazanırsa yaklaşık 15.000-20.000 kişi sınavsız ve stajsız bağımsız denetçi olacaktır!

Ne güzel işte diyenlere bu 20.000 kişi 7 ve 15 yıl kıdemi olanlar İÇİNDEN olacağını söyleyelim

İçlerinde sm?den smmm ?ye geçenler ve de ymm ?ler de vardır.

Ankara ymm ve İstanbul ymm odaları biz denetimi bilmiyoruz ,diyerek üyelerinin birçoğunun denetimi bilmediğini itiraf etmiştir.

İstanbul smmm oda başkanı zaten denetimi Dağın öte yakası olarak görmektedir.Her toplantı da SMMM?ler denetimi bilmez ,demektedir.

Masum Türker ise buna karşı çıkarak Ymm?lerin hazırladıkları raporların ve de 15 yıl kıdemi olan smmm?lerin verdikleri vergi beyannamelerinin sınırlı bir denetim olduğunu buradan en azından 7 yıl üstü kıdemi olanların sınavsız ve stajsız olarak bağımsız denetçi yapılabileceği argümanını türetmiştir.

Bu görüşü Türmob da savunursa IFAC ? da bunu dillendireceğini bunun meslek için bir çıkış noktası olabileceğini savunmaktadır.

Kamu gözetim Kurumu tüm denetim alanı yetkilendirmesi için IFAC? a başvurmuştur.

7 yıl ve 15 yıl kıdemi olanların stajsız ve sınavsız alacakları bağımsız denetim lisanslarıyla şirketleşeceklerini ve piyasayı oluşturacaklarını böylece oluşan piyasada 7 yıl altı kıdemi olan smmm?lerin bağımsız denetim stajlarını bu şirketlerde yapabileceğini salık vermiştir.

Yani sm ?den smmm ?ye geçen bir Mali Müşavirin (Haliyle STAJSIZ VE SINAVSIZ BAĞIMSIZ DENETÇİDE OLACAKTIR) yanında zorlu sınavlardan geçmiş( ayrıca bazıları yüksek lisans ve de doktora yapan) smmm?ler 2 yıl daha bağımsız denetim stajı yapacaklardır.

Bağımsız Denetim Piyasasının rantını oda başkanlarının ifadesiyle bağımsız denetim alanında hiçbirşey bilmeyen tek özellikleri sadece erken doğmuş ve de bir şirkette ya da küçük bürosunda 15 yıl çalışmış smmm?ler Paylaşacaklardır.Üstüne de stajyer olarak genç smmm?leri kullanacaklardır.

Bu çözüm çözüm değildir!

Kıdemi olduğu için bağımsız denetim alanın da yetersiz bir kesme rant dağıtmaktır.

Biz de Diyoruz ki!
Roma Yanmalı ve de Yeni roma inşaa Edilmelidir!
Türmob dan Bağımsız denetim odası ayrılmalıdır.!
Herkese sınav ve staj yükümlülüğü eşit uygulanmalıdır.(ymm?ler de bağımsız denetim stajı yapmalıdır.)
Kıdemi değil Liyakatı olan bu işe girmelidir
Saygılar

Ynt: Roma Yanmalı! Ve de Yeni Roma Baştan Kurulmalıdır!( Bağımsız Denetim)

Benim kişisel kanaatim. KGDMK smm'leri sınava tabi tutacak. YMM'lere belgeyi sınavsız verecek.
1 gece de türmob'un hiç bir sözü alınmadan, KHK'nemeyi çıkardırlar.
Buradan şu anlaşılıyorki, Türmob'un hiç bir ağırlığı kalmamıştır. Başkanımız çok uğraşıyor, ancak KGDMK'ın başkanı bizi hiç dinlemeyecek ve kendi bildiğini okuyacak.
Sonucu zaten başta yazmıştım.
Bu durum çok üzücü. :(

stajyerzade ' Alıntı:
....

Türmob dan Bağımsız denetim odası ayrılmalıdır.!
Herkese sınav ve staj yükümlülüğü eşit uygulanmalıdır.(ymm?ler de bağımsız denetim stajı yapmalıdır.)
Kıdemi değil Liyakatı olan bu işe girmelidir
Saygılar

+1
"Türmob dan Bağımsız denetim odası ayrılmalıdır.!" Bu görüşe katılmıyorum.

"Bağımsız Denetim Piyasasının rantını oda başkanlarının ifadesiyle bağımsız denetim alanında hiçbirşey bilmeyen tek özellikleri sadece erken doğmuş ve de bir şirkette ya da küçük bürosunda 15 yıl çalışmış smmm?ler Paylaşacaklardır.Üstüne de stajyer olarak genç smmm?leri kullanacaklardır."

Ne demek bu? Yani deneyim hiç bir işe yaramaz mı?.
Yeni başlayanların denetimi bildiğini nerden karar verdiniz..
Unutmayınız ki yazılı mevzuatı herkes okur ama bunun doğru yorumunu yapabilmek için mutlaka tecrübe gerekir.

stajyerzade ' Alıntı:
Bağımsız Denetim Piyasasının rantını oda başkanlarının ifadesiyle bağımsız denetim alanında hiçbirşey bilmeyen tek özellikleri sadece erken doğmuş ve de bir şirkette ya da küçük bürosunda 15 yıl çalışmış smmm?ler Paylaşacaklardır.Üstüne de stajyer olarak genç smmm?leri kullanacaklardır.

Bu da biraz temelsiz bir eleştiri olmuş. 15 yılı çok da hafife almamak lazım. Ne iş yaparsanız yapın; 15 yıl, ağızdan kolayca çıktığı kadar basit bir süre değil.

Sadece mesleki olarak değil hayatın herhangi bir noktasında, şu andaki halinizin 15 yıl sonraki halinizden çok da farklı olmayacağını düşünüyorsanız, sanırım bir yerlerde hata yapıyorsunuz.

Evet, belki ne tek başına kıdem ne de tek başına sınav yeterli sayılmamalıdır. Ama bu iki faktörün de birleştirilebileceği bir sistem oluşturmak, bunların dışında ya da bunlarla bağlantılı, kısaca adil bir yöntem belirlemek çok zor olmasa gerek.

tuna07 ' Alıntı:
stajyerzade ' Alıntı:

Bu da biraz temelsiz bir eleştiri olmuş. 15 yılı çok da hafife almamak lazım. Ne iş yaparsanız yapın; 15 yıl, ağızdan kolayca çıktığı kadar basit bir süre değil.

Sadece mesleki olarak değil hayatın herhangi bir noktasında, şu andaki halinizin 15 sonraki halinizden çok da farklı olmayacağını düşünüyorsanız, sanırım bir yerlerde hata yapıyorsunuz.

Evet, belki ne tek başına kıdem ne de tek başına sınav yeterli sayılmamalıdır. Ama bu iki faktörün de birleştirilebileceği bir sistem oluşturmak, bunların dışında ya da bunlarla bağlantılı, kısaca adil bir yöntem belirlemek çok zor olmasa gerek.

Evet bende buna katılıyorum.
Bir de şunu düşünün kendini geliştemeyen bir meslektaş ne 15 yıl serbest piyasada çalışabilir ne de bir özel sektör kuruluşunda 1 den fazla yıl geçirebilir. :)

şunu göz önüne almakta yarar var diye düşünüyorum. 15 yıl veya kaç yıl ise, getirilmesi istenen kıdem-tecrübe neyin tecrübesi olacaktır.
- ymm lerin büyük çoğunluğu muhasebe bilmez. kaç yıl tecrübeli olursa olsun. zira ymm lerin de bilyoruz diye bir iddiasının olduğunu da sanmıyorum. zaten çoğunluğu ymm olurken yeterlilik sınavına girmedi.
- bugünkü düzeyde yeterlilik sınavına katılmayıp sm-smmm olanların sayısı azımsanmayacak derecede.
elbette bu kişilerin bilgisi-tecrübesi yok diyemeyiz. ama bence var da diyemeyiz. elimizde bunları ölçecek bir veri yok.
- geriye ne kaldı genç diyebileceğimiz meslektaşlar. aynı şekilde sınav odaklı bir nesil olduğumuzu reddedemeyiz. benim tanıdığım smmm olup bu meslekte sayamayacağım meslektaşlarım var. belgesi var ama önmuhasebe de ya da bir ymm şirketinde sadece karşıt inceleme yapan. bunların bilgileri de sorgulanmalıdır.
- ayrıca bağımlı çalışanların durumu da belirsiz. 15 yıldır aynı işyerinde çok kısıtlı bir sektörde, dar bir iş hacmiyle çalışanları düşünelim.

bu şartlar altında denetçi olacaklardan tecrübe-kıdem şartı aramak ne kadar objektif olabilir.

bence en makulu kıdem + sınav

KGMDSK eğer bu satırları okuyor ise,herşeyin nasıl karıştığını ve netlikten muğlaklığa geçişin nasıl hızlandığının da farkına varmıştır.
Hayatım boyunca en çok canımı sıkan bir soru vardı ofis hayatımda.
-Kaç defteriniz var?
Küçük muhasebe bürosundan kastedilenin ne olduğunu anlayamadım.Anlayan açıkça anlatsın da hep birlikte aydınlanalım.
Eğer stajerzade nick'li arkadaşımızın bu yorumları gerçekten fikrini yansıtıyor ise ,uzun yıllar bu nick ile yaşamak zorunda olacağını sanıyorum.
Bagımsız denetimin ne manaya geldiğini UFRS yada TFRS ile hiçbir alakasının olmadığını anlayamamış.
Birisi denetimdir diğeri finansal raporlamadır.Finansal raporlama ve yorumlar yatırımcıların doğru karar vermesi için gerekli döküman ve analizleri barındırır.
Denetim ise çıplak resimdir.Nettir.Analize uygundur.
Yıllarını muhasebeye vermiş SMMM'leri küçük büroları ile yargılayabilmek herşeyden öte mesleki etik zaafiyetidir ki TURMOB bu zaafiyet ile bu hallere gelmiştir.
Öyle olmasa idi test ile muhasebe imtihanı yaparak diploma veren AÖF mezunlarının SMMM olmaları bu kadar kolay olmazdı.Monografi test ile çözülmez.Hukuki yorum test ile çözülmez.Yılmaz BÜYÜKERŞEN'in bu mesleğe verdiği en büyük zarar da budur.
Sayın NGUROY'un yazdıklarına tamamen katılıyorum.
Tecrübe yıllarla biriktirilen bir hazinedir.Kişiye özel olup devredilemez.
Doğru saf değildir.Sadece hatalardan ayıklanmıştır.Yüzdesi ise her zaman değişir.

kemalforum arkadaşım. ben ymm'de çalışan smmm'yim. spk belgem var. hertürlü kanun mevzuat bilgim var. denetim yapıyorum. eğer siz büroculuğu savunuyorsanız yanlış yapıyorsunuzdur.birçok meslektaşım beni arıyor. bana soruyor herşeyi bürosu olanların hangi deneyiminden bahsediyorsunuz. kdv beyanı vermeyi mi, ba-bs formu vermeyi mi?biz bürocluğu hiçbir zaman geliştiremedik ki kendimize müşavir diyelim. büroculukta angarya işler yapılıyor.

deffo ' Alıntı:
kemalforum arkadaşım. ben ymm'de çalışan smmm'yim. spk belgem var. hertürlü kanun mevzuat bilgim var. denetim yapıyorum. eğer siz büroculuğu savunuyorsanız yanlış yapıyorsunuzdur.birçok meslektaşım beni arıyor. bana soruyor herşeyi bürosu olanların hangi deneyiminden bahsediyorsunuz. kdv beyanı vermeyi mi, ba-bs formu vermeyi mi?biz bürocluğu hiçbir zaman geliştiremedik ki kendimize müşavir diyelim. büroculukta angarya işler yapılıyor.
sözlerimden büroculuğu savunduğumu nereden çıkardınız. ben tecrübenin, bu ortamda ölçülemeyeceğini söylüyorum. ben de uzun süre ymm de çalıştım.
siz kişisel olarak yeterli olabilirsiniz. ama bunu kesinlikle genelleyemeyiz.
ayrıca ymm mesleği vergi mevzuatı ve uygulamalarının yoğun olduğu bir meslek.
peki siz benim yaptığım işin sadece beyanname verme üzerine olduğunu nerden çıkardınız.
elbette bu şekilde çalışan bürolar çoğunlukta.
bu durum da "tecrübenin mutlak ölçü olamayacağını" teyit eder.

Burada yazılanlara elbette herkesin onay vermeyeceği aşikardır.
15 YIL KIDEMİ olanların stajsız ve sınavsız bağımsız denetçi olmak yerine sınava girmesinive staj yapmasını öneren bir düşünceyi kabul edeceklerini ve de onay vereceklerini düşünmek eşyanın tabiyatına aykırıdır.
En çok itiraz da 15 yıl üstü kıdemi olanlardan gelecektir.Hatta düşünceyi sıradanlaştırmak için en büyük çabada en çok onlardan gelecektir.
Mühim değil?

?Ne demek bu? Yani deneyim hiç bir işe yaramaz mı?.
Yeni başlayanların denetimi bildiğini nerden ? ?..

Bağımsız denetim alanında ki deneyim elbette işe yarar. Zaten bağımsız denetim şirketlerindeki smmm?ler stajdan muaf olacaklardır. Yeni başlayanlar dan kasıt ruhsatını yeni almışlarsa onlar zaten bağımsız denetim stajı yapacaklardır.

?Sadece mesleki olarak değil hayatın herhangi bir noktasında, şu andaki halinizin 15 yıl sonraki halinizden çok da farklı olmayacağını düşünüyorsanız, sanırım bir yerlerde hata yapıyorsunuz.?

Bu düşüncenin haklılık payı elbette var. Fakat 15 yılın nasıl geçirildiğine bakılmadan sadece 15 yıla bakılması hatalıdır.
Özellikle bağımlı smmm?lerin daha bilgili ve kültürlü olduğunu düşünsekte İstanbul odasının bağımlı smmm seminerinden sonra bu düşüncesinin çok da geçerli olmadığı anlaşılmıştır. (İstisnalar elbette vardır.)

? şunu düşünün kendini geliştemeyen bir meslektaş ne 15 yıl serbest piyasada çalışabilir?

MAALESEF ngroyun bu düşüncesine katılmak mümkün değildir. Piyasa koşulları ve işin yapılış tarzı kötüleri elememekte hatta onları mükafakatlandırmaktadır.

Gökhanuyun
Açıköğretim mezunlarına smmm olma hakkı verilmesine karşı olmasının konumuzla bağlantısını kuramadım.
Küçük ofise çok takılmışsınız. Küçük ofiste büyük smmm?likler de yapılabilir.
Burada kastedilen kendini geliştirme imkanı sağlamayan ve de rutine bağlanılan ofisler olarak kastedilmiştir.
Küçük ofis olup bu ifade kapsamına girmeyen ofisler elbette olabilir. Ayrıca para kazandıran ekmek teknesinin küçüğü büyüğü olmaz .Ancak konumuz bağımsız denetim olduğu için özellikle kullanılmıştır.

Burada Ankara ymm odası ,İstanbul ymm odası tam teslimiyetçi bir konumdadır.
İstanbul smmm odası başkanı ise karşı görünmekle birlikte arka planda çaresizdir.
Tam paralize olunmuş ve de her şey bitti derken masum türkerin çıkışı gelmiştir.
Siyasetçiyken etik olmayan sekilde türmob başkanlığını devam ettirse de ve de kıdemle ilgili savunduğu fikre karşı çıksam da onu takdir ediyorum.
Herkesin biz denetimden anlamayız ,dediği noktada Farklı bir fikir üretmiş ve yol haritası göstermiştir.
Bu fikri ve savunması umarım IFAC ? da kabul görmez ve sadece 15 yıl kıdemi olduğu için insanlar sınavsız ve stajsız bağımsız denetçi olmazlar.

Stajerzade demiş ki;

"Açıköğretim mezunlarına smmm olma hakkı verilmesine karşı olmasının konumuzla bağlantısını kuramadım.
Küçük ofise çok takılmışsınız. Küçük ofiste büyük smmm?likler de yapılabilir.
Burada kastedilen kendini geliştirme imkanı sağlamayan ve de rutine bağlanılan ofisler olarak kastedilmiştir.
Küçük ofis olup bu ifade kapsamına girmeyen ofisler elbette olabilir. Ayrıca para kazandıran ekmek teknesinin küçüğü büyüğü olmaz .Ancak konumuz bağımsız denetim olduğu için özellikle kullanılmıştır.
"

Bir meslek camiasını eleştirirken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.Meselenin profesyonellerce en iyisinin yapıldığını iddia etmek bilgi eksikliğinin kendisidir.Tecrübesizliğin ta kendisidir.
Öyle amatörler vardır ki kapısından profesyonel bile giremez.Ama bunlar tecrübeler ile sabittir.Tecrübesizlerin bunu bilmeleri imkansızdır.
Küçük ofislerde büyük SMMM ne demektir?
Yeni kavramlar mı üretmeye çalışıyorsunuz yoksa yeni etiketler mi üretiyorsunuz.?
Yazılanları okuyup,içinde taşıdığı fikri yakalayabilmek de tecrübe ister.tecrübesizlerden bunu beklemekte hayalciliktir.
AÖF konusu ise kendi başına bir felakettir.EİTİA var iken açık ögretim kurumunu üreten Yılmaz BÜYÜKERŞEN bilime mi katkıda bulundu yoksa Yaykurdan boşalan rant kapısını üniversitelerarası kurul marifeti ile kendi okuluna mı kaynakladı.?Neden içine de hukuk'u koyamadı?Aslında o dönemlerde ekstern eğitim hukukta daha yoğundu.Bunları da tecrübesizler bilmez.
Bağımsız denetimi, Finansal raporlama standartı olarak görmek hakikaten hiçbir şey bilmemektir.UFRS'nin bile uluslararası alanda uygulandığı ülkelere bakar iseniz bunun aslında uluslararası rant sermayesinin ayak oyunlarından biri olduğunu şıp diye göreceksiniz.Tabii ki bunu görebilmekte tecrübe ister. :)
TURMOB'un kurulduğundan buyana olan yönetimlerine baktığınızda içinde mesleğin dibinden gelmiş bir kişi görebiliyormusunuz?
SMMM sınav komisyonu bile herşeyi açıklamıyor mu?Özel YMM'lik size birşey hatırlatmıyor mu?KGMDSK'nun içinde dağılım da mı birşeylerin nasıl çalıştığını anlatmıyor?
Bende küçük bir muhasebe bürosu sahibi bir muhasebeciyim.
Utanç mı duymalıyım ?
Ofis sahibi olan herkes benim tecrübelerimi kesinlikle yaşamıştır.
Ofis geleneğinden gelmeyen kişiler muhasebeci değildir.Asla da olamazlar.Personel bordrosunu el ile yapamayan
kişi benim ofisimde eleman olarak bile çalışamaz.Onların yükseleceği son nokta evrak katipliğidir.Adı da ön muhasebedir.
Ofisler,muhasebe mesleğinin atölyeleridir.Bu şovalyelerin yetiştiği okuldur.Onlar bir iskambil destesindeki jokerlerdir.
Yeni TTK'nın amacı şudur.
Çok iyi hırsızlardan çok iyi bir polis teşkilatı kurmaktır.
Anlamı ise "çalabilenin fikrini öperim"demektir.
Yılda 15 milyon tl elektrik faturası ödeyen tekstil firmasının 15 milyon hasılat beyan etmesinin önüne geçmektir. :)
Ehhh bunları görmekte tecrübe gerektiriyor.

gökhanuy arkadaş sanırım örgün bölüm mezunu fakat bilmediği bişey var arabayıda ehliyer sürmüyor aöf olmuş örgün olmu ne olacak ne fark var sonuç ta örgün bölümden çıkıpta kazanamayan çok arkadaş var kimse test çözmedi herşey yazılı usul de oldu demek yapıyorsa kazanıyorsa arkadaş senden bir farkı yok aradaki açığı kapatmış boşverin siz bunları kıdem yok türmob başkanını eleştirmeler kulaktan dolma bilgilerle olmaz bu işler yarın maliye derseki benim memurum olarak çalışacaksınız o zaman ne oalcak denetim işi öle basit olmayacak ceza şartları çok fazla belki girmekten belkide girdikten sonra nasıl çıkarız buişten dedirtecek kadar zor olacak onun için gerek yok tartışmaya bekle gör bakalım neler olacak

herkeze eşit verilmiş ama ne oldu sm den smmm geçiş oldu nerde bu adalet kaldıki aöf yok şu yok bu uğraştığımız olaylara bak gökhanuy arkadaşım burası türkiye bir zamanlar ziraat mühendisi öğretmen oluyordu hangi iş ayarında gidiyorki hiçbir iş zaten ymm abiler bu pastadan bize ne bırakacak bilmiyorum tebliğ yayınlansın bakalım belki maliyede memur bile yaparlar kimse beklediğini bulamayacak sanmıyorum ben cezayı şart ağır atacaksın imzayı sonra ne olacak bilmediğin tehlikeler seni bekleyecek çok kişinin başı ağrıyacak bence

herşey kendini yetiştirmeye bakar diplomasız bir sürü muhasebe müdürü tanıyorum hepsi bilgi olarak çok yetenekli insanlar çok diplomasını almış adam var tın tın boş böleside çok başarı yüzdesi daha yüksek olan çok adam var önemli olan istemek vede çalışmak çok çalışmak

Ben bir aöf mezunuyum ve staja başlama savında 11000 kişinin içinden kazanan 1300 kişiden biriyim...

Eminim büyük çoğunluğu aöf mezunudur...

Herkes mesleğin bir tarafında ,ama bağımsız denetim işini hali hazırda yapanlar fiilen işin içinde olanların fikrine daha çok ihtiyacımız var ,şu mezunu bu mezunu YMM SMMM ünvanlardan kurtulup denetçi olmak için ne gibi vasıflara sahip olmak gerekir bu konularda yoğunlaşmak gerekiyor.

Arkadaşlar herkes arkasına yaslansın, kimse endişe etmesin.
Yahu kim sallar TURMOB'u.
Zerre kadar sallasalardı yeni kurulda biraz olsun ağırlık verirlerdi.
Masum Türker kendi söyler kendi dinler. Bir netice a-la-ma-ya-cak-tır.

bugün eğitime gittik arıkan başkan videodan konuşuyor sınav istemiyoruz eğitim istiyoruz eee birde araya sıkıştırıvermiş efendim kıdemlilerede sınavsız olabilir diyor yani diyorki eğitimle beleşten belgeyi verelim baktın eğitime gelen giden yok bilmemkaç yıldır şahıs defteri tutan smmm leride kıdemle bir güzel verelim memlekette bağımsız denetim belgesi olmayan adam kalmasın diyor ancak pastadan nasıl ekmek yenilecek nasıl para kazanılacak hiçbirşey demiyor.
Yok efendim biz sınavla uğraşırken atı alan üsküdarı geçecekmiş yahu asıl bu belgeyi herkese verirsen nasıl smmm lik para etmiyorsa bağımsız denetimde çöp olacak ama anlayana