S.Meslek Makbuzu yerine Gider Pusulası

İyi günler diliyorum,
Tecrübesizliğimden dolayı büyük bir hataya düştüm. Şu anda şahıs şirketiyim ve çevirmenlik yapıyorum. Şirketleşmeden önce çalıştığım firmalar bana gider pusulası kesiyordu. Şirketi açtıktan sonra (bilmediğim için) bu firmalardan biri ile gider pusulası ile iş yapmaya devam ettim ve hiçbir beyannamemde bunları belirtmedim. Bugün mahsub dilekçesi vermek için gittiğimde vergi dairesinde bu ödemelerin hepsinin göründüğünü fark ettim. Kısacası şahıs şirketi olduktan sonra karşı tarafa gider pusulası kestirerek çalışmaya devam ettim. Vergi Dairesi bunu fark ettiğinde nasıl bir ceza uygulanacağı hakkında bilgi verebilir misiniz? 2011 içinde bu şekilde 8000TL iş yapmışım. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Ynt: S.Meslek Makbuzu yerine Gider Pusulası

İlk olarak bazı noktaları netleştirelim o zaman daha net cevap verebilirim.

1-Şirket mi kurdunuz yoksa serbest meslek erbabı olarak mı mükellefiyet tesis ettirdiniz?

2-8.000.-TL için kaç tane gider pusulası var?

Hızlı cevabınız için teşekkür ederim. Serbest meslek erbabıyım. 10 ayrı makbuz kesildi.

Rica ederim. Gerekli tüm bilgileri öğrendikten sonra net bir tablo ortaya çıkarmaya çalışacağım.

8.000.-TL'yi serbest meslek kazancı olarak hiç beyan etmediğinizi varsayıyorum. Sanırım yanılmıyorum. O halde bir soru daha, serbest meslek kazanç makbuzu düzenleyerek beyan ettiğiniz tutar ne kadar?

Yaklaşık 20bin TL civarı. İşi karıştırmamak için demin belirtmemiştim ama bu durum 2010'da da aynı şekildeydi. Yani geriye dönük iki yıldan bahsediyoruz. Önceki sene için rakamlar ortalama olarak aynı.

Bu arada varsayımınızda haklısınız. Ben hiçbir şekilde bunları beyan etmedim.

O halde şimdi durumu madde madde toparlayalım. Basit olması için sadece 2011 yılını açıklayacağım

1-2011 yılın elde ettiğiniz gerçek serbest meslek kazancı 28.000.-TL(20.000+8.000), hesaplanması gereken gelir vergisi 5.480.-TL. Sizin beyan ettiğiniz matrah 20.000.-TL, hesaplanan gelir vergisi 3.530.-TL,eksik ödenen vergi 1.950.-TL. Bu 1.950.-TL'yi ve buna bağlı olarak 1 kat vergi ziyaı cezası ödeyeceksiniz. Ancak ceza için tarhiyat sonrası uzlaşma talep edersiniz, toplam ek olarak ödeyeceğiniz tutar 2.100.-TL civarında olur.

2-Ayrıca düzenlemediğiniz her bir serbest meslek makbuzu için 170.-TL olmak üzere, toplam 1.700.-TL özel usulsüzlük cezası kesilecek. Bu ceza için uzlaşma talep edemezsiniz ancak Vergi Usul Kanunun 376'ıncı maddesi uyarınca %33 indirim alarak cezayı yaklaşık 1.140.-TL olarak ödeyebilirsiniz.

Koray Bey detaylı açıklamanız için ne kadar teşekkür etsem az. Kafama takılan son birkaç detay var. Siz 1 kat ceza demişsiniz. Bugün konuştuğum bir muhasebeci KDV'den ve söz konusu bu makbuzlar için KDV artı KDV'nin iki katı ceza ödeneceğinden bahsetti. Yani 3 KDV ediyor. 1 katsa içim çok rahatladı :) Ayrıca rica etsem işleyecek faizi de belirtir misiniz? Aylık yüzde 2,5 sanırım ama bu faiz sadece ana paraya mı işliyor yoksa ceza olarak ödediğimiz meblaya da işliyor mu?

1-KDV konusuna sizin kafanızı karıştırmamak için girmedim, elbette olayın bir de KDV boyutu var ancaj kesin hesaplama yapmak için devreden kdvniz var mı yok mu,varsa ne kadar var bilmek gerekiyor.

2-"KDV'nin 2 katı ceza" nereden çıktı hiç anlamadım?

3-2011 yılı geliri 2012/Mart yılında beyan edileceği için gecikme faizi hesaplanmayacak ancak 2012 yılı için yaklaşık %25 oranında bir gecikme faizi çıkıyor.

4-Gecikme faizi sadece vergi aslı için hesaplanır, cezalar için gecikme faizi hesaplanmaz.

Tekrar teşekkür ediyorum. Bu durumda yukarıda belirttiğiniz gelir vergisi farkını ayrıca KDV'yi ve faizlerini ödemem gerekecek ve gider pusulasıyla aldığım paraların neredeyse hepsini vergi dairesine ödemek zorunda kalacağım. Bu durumda kendi elimde gitmek yerine işi Allah'a havale edip 5 yıl zaman aşımı için dua etmek daha yerinde olacak sanıyorum.

Çok fazla soru sorduğumu biliyorum ama son olarak devreden KDV olmadığını farz edersek bu 8000 TL'ye normalde ödemem gereken KDV'yi (%18) ve varsa cezalarını ödeyeceğim değil mi?

Çok riskli ama denemeye değer, sizin kararınız elbette benim bir şey söylemem doğru olmaz. Eğer vergi dairesi henüz bir işlem yapmadıysa pişmanlıkla beyanname verme olanağı da vardı. %18 KDV konusunda haklısınız.

Henüz işlem yapımladı. Pişmanlık beyannamesi nedir?

Pişmanlık ve ıslah hükümlerine göre beyan vergi cezası olmadan, yalnızca vergi aslı ve pişmanlık zammı ile ödeme yaparak bu işten kurtulmanın yolu, ancak buradan anlatmamam çok zor. İyi bir SMMM'den profesyonel yardım alın bence.

Ayırdığınız vakit ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Dediğiniz gibi yapıp araştıracağım. Size huzurlu ve güzel günler diliyorum.