Saat Ücretinin Hesaplanması

• Konbuyu başlatan NİSAN123
  • Başlangıç tarihi
N

NİSAN123

Ziyaretçi
kısmi süreli çalışanlarda saat ücreti hesaplanırken:
608,40/30 : 20,28
20,28/7,5 : 2,70 olarakmı bulunmalıdır? yada

günde 2 saat çalışma varsa:
20,28/2 : 10.14 mü olmalıdır? saat ücreti nasıl uygulanacak?

Ynt: Saat Ücretinin Hesaplanması

Bence ilk yaptığınız doğru,
İyi çalışmalar,

evet bak şimdi işin mantığı ortaya çıktı.günde 7,5 saatten 30 günde :225 saat eder.
buda: 608,40/225 : 2,70.

benim bunla ilgili çalışanım var.ssk ya da sordum
Örnek; Bir öğretmen, özel bir dershane işyerinde 2004/Mayıs ayı içerisinde her gün (2) saat ders vermekte ve karşılığında kendisine saat başına 10 Milyon TL ödenmektedir. Bu öğretmenin ay içindeki prim ödeme gün sayısı: 2 saat X 30 gün= 60 saat, 60 saat/7,5= 8 olacaktır. Aynı öğretmenin 8 günlük prime esas kazancı ise, 10 Milyon TL X 60 saat = 600.000.000.-TL olarak bulunacaktır.Söz konusu prime esas kazanç tutarı 2004/Mayıs ayında geçerli olan prime esas kazançların alt ve üst sınırları arasında bulunduğundan tamamı prime tabi tutulacaktır.
yani 10.14 saat ücreti günlük 20,28 aylık 608,40
8 günlük prim gün sayısı 60saat*10,14=608,40

verdiğiniz örnek ssk 16-318 ek genelgenin V.Bölümünde aynen ,rakamları dahi aynı yazıyor.alıntıdır.
yalnız hesabınız yanlış.
örnekte verilen öğretmenin saat ücreti belli 10.00 ytl.

biz 608.40 ytl üzerinden saat ücreti bulmaya çalışıyoruz.
buda saat ücreti : 2,70 olur. günde 2 saatden : 5,40 eder.
ama ssk ya prim bildirgesi verilirken düşük kabul etmediğinden 1 günlük pek tutarı 5,40 değil,20,28 üzerinden hesaplanmak zorundadır.

ayrıca iş sözleşmesi saat ücreti üzerinden hesaplanmışsa (öğrencilerde şart )
şu formül uygulanır.
ay içindeki toplam çalışma saati/ 7,5= prim ödeme gün sayısı

kalan eksik günlerde eksik gün formuyla beraber+iş sözleşmesi+puantaj kayıtları ssk ya verilmelidir.

benim hesabım diye bir sahiplenme uyguladığımı zannetmiyorum.
örnek diye ve araştırdım diye belirttim.
ayrıca bu örnek ve konu daha öncede burda verilmişti.Neyi vurgulamak istediniz anlamadım.bu kadar konuya hakimsiniz soruyu açan sizsiniz.

lütfen ,genelgede geçen örneği,ben size demedim ki sizin hesabınız .
buradaki amaç paylaşım ve araştırma olduğuna göre zaten bir çok insan bu örneğin genelgede geçtiğini biliyor.
üzerinize alınmanızı gerektirecek bir konu yoktur arkadaşım.

sn ırmak bana doğrudan cevap vermek yerine,eski yazınız üzerinde değişiklik yapıyorsunuz arkadaşım.

evet soruyu soran benim.tereddütümü kaldırmak için foruma danışmak istedim.sordum.sağolsun bir iki arkadaşta cevapladı.bu arada bende araştırdım.bulduğum sonuçlarıda aynı açtığım topiğimde paylaştım.

herhalde anlaşılmışımdır.

bu günde 2 saat çalışanların eksik gün formuyla beraber verilen puantaj cetvelini nasıl düzenliyorsunuz? örneğin 30.04 de işe başlamış ve öğrenciyse nisan ayında bir günde 2 saat çalışmış olacak. bunun puantaj cetveli nasıl düzenlenecek örneği olan arkadaşlar yardımcı olabilirmisiniz