Sağlık Sebebiyle İşten Ayrılmada Tazminat Hakkı

Tşk ederim umutlarmavidir zaten anlaşamazsak dava oraya kadar gidecek.. Sayin keremcem simdi bu ihbar suresi nedir. İhbarim ayin 4ünde oNlara gelmis banada ayin 8 inde bahsettgim yaziyla geri donus yaptilar.Simdi sartlarim olumsuz degerlendirilirse , benimde onlarin uygun gordugu isin agir ve tehlikeli sinifina girdigini idaa etmem dolayisiyla durum ne olacak ne yapmaliyim. Birde diyelimki kidem tazminatli cıkısımı verdiler.Ben cok rapor aldim.Kidem tazminatindan bu raporlar duserekmi hesaplanir?

6 haftayı aşmayan raporlar kıdem hesaplanırken düşülmez yani hesaba katılır.Ancak 6 haftayı aşan kısmı kıdem hesabına dahil edilmez.

İşyerinin cevap vermemesi hk.

Aldığınız raporla işverene sağlık durumunuza uygun bir görev talebinde bulunmanız gerekir öncelikle ve işverenin de bunu gerçekleştirememesi / gerçekleştirmemesi durumunda sözleşmenizi feshetmesi gerekir tazminatınızı ödeyerek, sözleşmenizi feshetmiyorsa ancak o zaman siz feshetme hakkını kazanabilirsiniz.
Alacağınız raporu işvernee göstermeniz değil, işverene vermeniz gerekir.
Düşündüğünüz gibi, ben rapor aldım , çalışamam bu işyerinde, hadi ver bakalım tazminatımı durumu yok anlayacağınız.

Ne kadar süredir orada çalışıyorsunuz, kaç yıllık kıdem hakkınız var?

Merhaba bir sorum olacak ona göre cevap alabilirmiyim?

Geçtiğimiz geçen ay Meslek hastalıkları hastanesinden heyet raporu verildi. Belimdeki 4 fıtık ellerimdeki sinir sıkışması uyuşma yapıyor sağ elimdede lif kopması var birde boynumda 2-3 fıtık var boyun eğriliği yapmış durumda. Bu sebeple Ağır işlerde çalışmaması, uzun süre ayakta, boynu sabit pozisyonda ve her iki kolunu-elini zorlayıcı ve tekrarlayıcı işlerde çalışamaz raporu verilmiştir. Daha sonra şirketime götürdüğümde bana kasiyerlik teklifi ettiler, fakat çalışmakta olduğum satış danışmanlığından farkı yoktur. Olduğunuda yazılı şekilde belirttim. Onlarda cevap olarak tazminat vermemek için 2-3 maaş teklif ederek kendim istifa etmemi istediler. Bende avukat ile görüşerek ihdar çekme kararı aldım. İhdar cevabından olumlu yada olumsuz ne gelebilir? 5 yıllık kıdem hakkım var sonuçta?

3 maaşı teklifini kabul edip onların çıkarması yolunda anlaşmaya çalışın derim.

3 maaşı teklifini kabul edip onların çıkarması yolunda anlaşmaya çalışın derim.
bencede
belki ihbar Tazminatı olmayabilir (tabi olursa daha iyi olur) ama Kıdem Tazminatı + 3 Maaş tutarında Ücret de uygun olur,yalnız bu konuların önceden sözleşme Şartları kapsamına alınmasında yarar var.

sigortalı olarak 7 sene daha önce aynı yerde sigortasız çalıştığım bir 10 sene var ayrıca aldığım maaş yüksek fakat sigortada asgari ücretten gösteriliyor ne yapmalıyım

Merhaba herkese iyü günler hayrılı günler dilerim bende 10 yıllık böbrek nakilliyim. 15 haftalık hamileyim ve gebeliğim çok riskli işten çıkmak istiyorum ama çalışamaz raporu almak istiyorum bu raporu nerelerden alabilir miyim ve RAPOR SONRASINDA İŞ AKDİM Feshedilip tazminat alabilir miyim

Hamileliğiniz riskli ise doktorunuz doğum izni haricinde de rapor verebilir. (10+10 süreyi aşacak ise heyet raporu)
İşveren iş akdinizi sonlandırırsa tazminat olabilir.

Sorun gebelik değil böbrek nakli oluşum böbreğim %26 çalışıyor ve artık çalışmak istemiyor rapor almak istiyorum ama alamayacağım için korkuyorum

Merhaba arkadaşlar. ...

osmanelide özel bir şirkette çalışıyorum sağlık konusunda sorunlarım var doktorlara göre az bir skalyoz ve kifoz var yaptığım işin tanımı yok fabrikada insaat la başladım suan hergün yeni bir iş yapıyorum bir gün yükleme bir gün amelelik bir bakmissiniz mühendisle çalışıyorum sakatlık durumumuz biliyorlar sadece kendine dikkat et diyorlar günde 3 tane neorotin 600 içiyorum kafam bulanık sarhoş gibi vinç kullanıyorum ve daha bir çok şey fabrika doktoruna kullandığım hapı anlattım adam uyuşturucu bu dedi başka bir şey yok sen bu hapla ağır is yapamazsın yada herhangi bişey demedi git doktoruna söyle kafa yapıyor bu de dedi ben bu koşullarda egilip kalkınca belimde ki sorunlar devam ediyor doktora gidiyorum devamli rapor alıyorum şimdi doktorundan ağır is raporu yapamaz belgesi alsam fabrikada bana uygun bir iş vermesse sözleşmemi tazminatli fesih edebilirmiyim....

tşkler. ...

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar. ...

osmanelide özel bir şirkette çalışıyorum sağlık konusunda sorunlarım var doktorlara göre az bir skalyoz ve kifoz var yaptığım işin tanımı yok fabrikada insaat la başladım suan hergün yeni bir iş yapıyorum bir gün yükleme bir gün amelelik bir bakmissiniz mühendisle çalışıyorum sakatlık durumumuz biliyorlar sadece kendine dikkat et diyorlar günde 3 tane neorotin 600 içiyorum kafam bulanık sarhoş gibi vinç kullanıyorum ve daha bir çok şey fabrika doktoruna kullandığım hapı anlattım adam uyuşturucu bu dedi başka bir şey yok sen bu hapla ağır is yapamazsın yada herhangi bişey demedi git doktoruna söyle kafa yapıyor bu de dedi ben bu koşullarda egilip kalkınca belimde ki sorunlar devam ediyor doktora gidiyorum devamli rapor alıyorum şimdi doktorundan ağır is raporu yapamaz belgesi alsam fabrikada bana uygun bir iş vermesse sözleşmemi tazminatli fesih edebilirmiyim....

tşkler. ...

Evet dediğiniz gibi doktordan ağır ve tehlikeli işler yapamaz raporu alabilirseniz fabrikada sizi mecbur hafif işlere vermek zorundalar. Eğer vermezseler tazminatınızı alarak işten ayrılma hakkınız var. Çünkü bu durum işçi tarafından haklı fesih sebebi olur.

Agir ve tehlikeli is yapamaz raporu degil, yapmakta oldugunuz isin saglik sorunlariniza ve tedavinizd olumsuz etki edecegine dair bir rapor alip, raporla saglik durumunuza uygun bir is tale etmeniz gerek
İsveren talebinize uygun is veremezse sozlesmenizi feshetmesi gerekir. İsveren uygun is vermez, sozlesmeyi de feshetmezse ancak ondan sonra sozlesmenizi fezhederek tazminat alma hakkina kavusursunuz.
Onerim, raporun ve talep dilekcenizin bir kopyasina aslinin alindigina dair bir imzayla aslini isverene iletmeniz ve sozlesmeyi feshederseniz de noter kanaliyla feshi sebepleri belirterek feshetmenizdir.