Şahıs Açılışında Kira kontratı Hususu

Faaliyet konusu marketçilik olan bi mükellefimize (şahıs) yeni açılış yapacağız. Dükkan mülkiyeti ise mükellefin kayınbabası adına kayıtlı. Herhangi bir kira ödemesi olmayacak. Buna karşın yine de emsal dükkanlara uygun bir kira kontratı düzenlenmeli mi, aksi durum açılış ve sonrası için ne gibi sorunlar doğurur.

Teşekkür ederim.

Ynt: Şahıs Açılışında Kira kontratı Hususu

düzenlemek zorundasınız. düzenlememeniz durumunda zaten açılış yapamazsınız.
kendi malı olması durumunda tapu fotokopilerini götürcektiniz.

Kira sözleşmesinde kira bedelini bedelsiz olarak belirtebilirsiniz ki, hukuken doğrusu da bu olur zaten.

Ayrıca mükellefinizin sevgili kayın babası (Allah herkese böyle bir kayın peder nasip etsin :)) , kira geliri elde etmese de GVK md.73'e göre emsal kira bedeli üzerinden gmsi elde etmiş sayılacak.

vergi dairesinin kabul edeceğini sanmıyorum. bende aile fertlerimden birisi üzerine olmasına rağmen, ofisim için stopaj ödüyorum.
saygılar...

Bürom babamın. çalışanım vardı çıktı. stopaj kaydımı kapatmak istedim. yeni taşınmıştım. daireden yazı geldi. büronun emlak değerini gösterir evrak istiyordu. belediyenin int.sitesinden kopyaladım yapıştırdım worde yazdım dilekce verdim. stopajımı kapatın dedim, kira ödemiyorum dedim. Şef mırın kırın etti az bişi göster vs. dedi. ama ben K.ra ödemiyorum dedim üsteledim. yine mırın kırın vs vs. bıraktım memurun masasına çıktım daireden. bikaç gün sonra gördüm Stopaj kaydımı kapatmışlar. bilginize

Mal sahibi emsal kira bedelinden GMSİ beyanı ereceğine göre kontrat yapıp stopaj ödemek daha uygun olmaz mı ödenen bu stopaj beyanda hesaplanan vergiden düşülecek.

büro emsal değeri 20.000 TL. oğluna kullanıyor +ve zemin kat 200 TL. aylık kiraya verilmiş. ancak bina 2 kişi üzerine kayıtlı (karı-koca) Beyanname verirlermi?

20.000.- * %5 = 1.000.-TL
GVK.nun 86 ncı maddesinin d fıkrasına göre bir takvim yılı içinde elde edilen ve toplamı 1.190 (2012 yılı için) TL yi aşmayan, tevkifata ve istisna uygulamasına konu olmayan menkul ve gayrımenkul sermaye iratları

yani bildirimde bulunmanıza gerek yok...