fonradar

Şahıs Firması Açarken Ne Yapmam Gerekiyor ( E-ticaret İçin )

Merhabalar bir sorum olacak
e-ticaret yapmak istiyorum bunun için şahıs firması açacağım limited değil.
işyerimi, tapusu kendi adıma olan evimi homeofis olarak göstereceğim.
bana gelen siparişleri bende oyuncak tedarikçisinin sitesinden kredi kartıyla satın alıp bana sipariş veren alıcıya kargo ile ulaştıracağım. oyuncağı satın aldığım yer bana fatura kesecek.

Bunun için bir muhasebeciye
- evin tapusunun fotokopisini
- muhtarlıktan ikametgah suretini
- Nüfus Cüzdanının arkalı önlü çekilmiş fotokopisini
götüreceğim araştırdığım kadarı ile.

Muhasebeci İşlemleri yaptıktan sonra bağkur başlayacak, adıma vergi levhası çıkacak (vergi dairesi vergi numarası vb..)

- Anlaşmalı matbaya irsaliyeli faturamı yoksa irsaliyesiz faturamı yaptırmam gerekiyor ? Tedarikçi ürünü bana kargo ile gönderecek bende benim siteden alışveriş yapan müşterime ürünü fatura kesip kargo ile göndereceğimden irsaliyeli fatura ile göndermem gerekiyor anladığım kadarı ile.? Burada fatura kaç nüsha olması gerekiyor 3 mü 4 mü ?

bu durumda ticaret odasına kayıt yada esnaf odasına kayıt olma zorunluluğum var mı ?
noterden imza beyannamesi yaptırmam gereklimi ?
ticaret sicil no gereklimi
mernis no gereklimi

faturanın üzerine firma ünvanı XXXXXXX TİCARET YAZICAM ANLADIĞIM KADARI İLE ALTINADA ADIMI VE SOYADIMI YAZACAĞIM peki faturada ticaret sicil no ve mernis no olmak zorunda mı ? şahsıma ait tc kimlik numaram olmak zorundamı .

Allah razı olsun teşekkürler.

Sayın nurikaraman;

Sorularınıza adım,adım cevap vermeye çalışalım

**e-ticaret yapmak istiyorum bunun için şahıs firması açacağım limited değil.

--tamam açabilirsiniz.

**işyerimi, tapusu kendi adıma olan evimi homeofis olarak göstereceğim.

--Evet gösterebilirsiniz.

**bana gelen siparişleri bende oyuncak tedarikçisinin sitesinden kredi kartıyla satın alıp bana sipariş veren alıcıya kargo ile ulaştıracağım. oyuncağı satın aldığım yer bana fatura kesecek.

--Tamam sorun yok. Kimin kredi kartıyla satın alacaksınız. Zira oyuncak tedarikçisinin sitesinden siz alıp sizin sitenizden de müşteri mi alacak. O zaman sizde adınıza bir site açmak zorundasınız. Önce bunu bir netleştirmek lazım

**Bunun için bir muhasebeciye
- evin tapusunun fotokopisini
- muhtarlıktan ikametgah suretini
- Nüfus Cüzdanının arkalı önlü çekilmiş fotokopisini
götüreceğim araştırdığım kadarı ile.

**Evet bunların yanında imza beyanınız ve işe başlama/bırakma formu, muhasebeci sözleşmesi v.b lazım

**Muhasebeci İşlemleri yaptıktan sonra bağkur başlayacak, adıma vergi levhası çıkacak (vergi dairesi vergi numarası vb..)

--Evet doğru

- Anlaşmalı matbaya irsaliyeli faturamı yoksa irsaliyesiz faturamı yaptırmam gerekiyor ?

**İrsaliyeli fatura veya ürünler tedarikçiden teslim edilip sadece siz fatura da kesebilirsiniz o zaman irsaliyesiz faturada bastırabilirsiniz fakat yukarıda yazdığım durumun netleştirilmesi lazım. Yani sizin adınıza site yapılacak ise o ürünleri sizin satın alıp sitenize koymanız müşterinin de buradan kredi kartı bilgilerini girerek alması alması lazım bunun için internet siteniz olması bu sitede e-alışveriş ve tüketici haklarının yer alması ve bir banka ile sanal pos anlaşmanız bulunması lazım

**Tedarikçi ürünü bana kargo ile gönderecek bende benim siteden alışveriş yapan müşterime ürünü fatura kesip kargo ile göndereceğimden irsaliyeli fatura ile göndermem gerekiyor anladığım kadarı ile.? Burada fatura kaç nüsha olması gerekiyor 3 mü 4 mü ?

**Yukarıda yazdığım gibi müşteri eğer tedarikçiden kredi kartı bilgilerini girerek alış veriş yapacaksa siz devre dışı kalırsınız müşteriye sizin gönderi yapabilmeniz için ya sizin internet siteniz olacak veya siz tedarikçinin altında bir arayüz olarak da çalışabilirsiniz bu sistemin kurulması lazım

**bu durumda ticaret odasına kayıt yada esnaf odasına kayıt olma zorunluluğum var mı ?
noterden imza beyannamesi yaptırmam gereklimi ?

--Bunun için İTO'ya kaydınız olmalı bunu Mali Müşaviriniz yapabilir. Bunun için noterden Tescil talepnamesi yapılması gerekiyor yanlız önce İtoya internetten mersisten başvuru yapılıyor. Evrak girişi yapılıp noterden tasdikleniyor İTO'ya tescil yapılıp ondan sonra imza sirküleri çıkarılıyor

**ticaret sicil no gereklimi

--Gerekli

**mernis no gereklimi

--Gerekli

**faturanın üzerine firma ünvanı XXXXXXX TİCARET YAZICAM ANLADIĞIM KADARI İLE ALTINADA ADIMI VE SOYADIMI YAZACAĞIM peki faturada ticaret sicil no ve mernis no olmak zorunda mı ? şahsıma ait tc kimlik numaram olmak zorundamı .

**Faturanın üzerinde bulunması gerekli asgari bilgiler 6102 sayılı TTK açıklandı bunu Mali Müşaviriniz belileyerek size söyleyecektir.

**Allah razı olsun teşekkürler.

--SİZDEN DE

Merhabalar, ben de şahıs firması kurup, adıma yaptıracağım web sayfası üzerinden e ticaret yapmak istiyorum. Bunun için mali müşavirle görüstum, yaklaşık 450 Tl vergi dairesi masrafı ve 800 e yakın ITO sicil masraf ve harcı olacağını söyledi. Ayrıca noter masrafları v.s. Ben bugün ITO yu aradım harçları ögrenmek için. E ticaret yapacağımı söyledim ve masrafları sordum, oda kaydı yaptırmanıza gerek yok dedi. Web sayfası üzerinden satış yapmak e ticaret olmuyor mu, ben mi yanlış sordum acaba ITO müstei hizmetlerine. Bütçem az olduğu icin kurulma işlemlerini kendim yapmak istiyorum. Vergi dairesi de sadece kira kontratı için damga vergisi ücreti gerektigini onun dışında masraf olmadığını söyledi. Dedigım gibi e ticaret yapmak icin şahis firması kursam ne kadar masrafı olur yaklaşık ve ito kaydı şart mı, yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

iyi aksamlar..
ayakkabı atolyesı acmak ıstıyoruz urunlerımızı toptan ve ınternet sıtesı uzerınden satmayı dusunuyoruz ..ınternet sıtesınden sadece kapıda odemeyle satıs yapmak ıstıyoruz..bunun ıcın yazar kasa almamız gereklımı ınternet satısına gırermı mesafelı satıs sozlesmesı hazırlamak zorundamıyız..acıkcası ne yapmamız gerekıyor