Şahıs Firması - Home Ofis

Kolay gelsin öncelikle.

Benim sorum şudur değerli arkadaşlarım, üstadlarım;
Bir yakınım şahıs firması kurmak istiyor. Kendisi mimar. Firma açılışında işyeri adresi olarak evi (homeofis) gösterilebilir mi.? Bildiğim kadarıyla önce vergi dairesine başvurulup işe başlama formu akabinde, işyerine gelecek olan yoklama memurlarının tutanağıyla açılabiliyor firma.

Ayrıca mimarlık mesleği serbet meslek kapsamında mıdır, bu işi yaparak kazanç sağlamak faturasını kesmek ve kazancının vergisini ödemek isteyen mükellefler için takip edilmesi gereken yol (kısaca) nedir , ve varsa tavsiyeleriniz.

Teşekkür ederim.

Ynt: Şahıs Firması - Home Ofis

Evet homeofis olarak şahıs firması kurabilirsiniz. İşyeri açılışı için vergi dairesine başvuru yapıyorunuz, işe başlama bildirimi ekinde şahıs ikametgah ve nufus süreti örneği (resimli ve onaylı), kira kontratı veya tapu fotokopisi, imza beyannamesi (noterden) ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Vergi Dairesinden yoklama memuru geldiğinde yoklama fişi doldurup bir suretini tarafınıza teslim edecek. ondan sonraki aşamada fatura veya serbest meslek makbuzu bastırıp faaliyete başlayabilirsiniz.
Faaliyetinize göre serbest meslek kazancı veya ticari kazanç olarak değerlendirilebilir. Her ikiside varsa ayrı ayrı değerlendirilir. Bunun değerlendirilmesi için yapacağınız işleri detaylı olarak yazmanız gerekirdi.
Aslında size tavsiyem;daha detaylı ve doğru bilgiyi çevrenizdeki bir smmm ye danışarak alabilirsiniz.. açılış sonrası süreçleri zaten bir smmm aracılığı ile gerçekleştirmeniz gerekiyor.
kolay gelsin...

Merhaba, aynı soruyuyu soracaktım. Sorulmuş ve cvp verilmiş. Ek olarak şunu sorma istiyorum.
Ben de şahıs firması kurmak istiyorum. Fakat, işyeri adresim ev olacak. Aileyle yaşıyorum ve tapu onların üstüne.
ikamet için bedel ödemiyorum. Ne yapmak gerek? Usulen kira kontratı da yapmak istemiyorum. Yapacağım iş de yolalmadan, henüz habrleri olsun istemiyorum. Teşekkürler.

Ailenizin haberi olmadan zor. Acilista kontrat vermelisiniz. Yoklamaya gelicekler. Ayrica vergi dairesinden eve yazi gelebilir

Merhabalar, yeni konu açmak yerine buradan devam etmek istedim.

Ben de mimarim ve danışmanlık hizmeti vermek için bir şahıs firması kurmayı düşünüyorum. Ev adresimi kullanacağım, ancak benim sorum şu şekilde; ev adresimi kontrole geldikleri zaman çalışma ortamı görme imkanları yok, evimde bir çalışma masam da yok. Yürüteceğim içler için bir ofise de ihtiyacım olmayacak, tüm işlerimi danışmanlığını yaptığım şirketlerde ve atelyelerde gerçekleştiriyorum. Evimi ise aile ortamının dışında bir ofis görüntüsüne sokma imkanım yok.

Bu konuda bilginiz var mıdır? Ev ortamı içerisinde bir çalışma odası veya alanı bulundurmak zorunda mıyım?

Saygılarımla.

home ofiice şahıs firması

Evet homeofis olarak şahıs firması kurabilirsiniz. İşyeri açılışı için vergi dairesine başvuru yapıyorunuz, işe başlama bildirimi ekinde şahıs ikametgah ve nufus süreti örneği (resimli ve onaylı), kira kontratı veya tapu fotokopisi, imza beyannamesi (noterden) ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Vergi Dairesinden yoklama memuru geldiğinde yoklama fişi doldurup bir suretini tarafınıza teslim edecek. ondan sonraki aşamada fatura veya serbest meslek makbuzu bastırıp faaliyete başlayabilirsiniz.
Faaliyetinize göre serbest meslek kazancı veya ticari kazanç olarak değerlendirilebilir. Her ikiside varsa ayrı ayrı değerlendirilir. Bunun değerlendirilmesi için yapacağınız işleri detaylı olarak yazmanız gerekirdi.
Aslında size tavsiyem;daha detaylı ve doğru bilgiyi çevrenizdeki bir smmm ye danışarak alabilirsiniz.. açılış sonrası süreçleri zaten bir smmm aracılığı ile gerçekleştirmeniz gerekiyor.
kolay gelsin...

Merhaba,

Ben evimi home office olarak kullanmak üzere bir şahıs firması kurmak istiyorum. Emekliyim ve çeviri hizmetleri yapacağım. Bir kaç sorum var:

- Bu tarz hizmet serbest meslek veya ticari kazançlardan hangisi kapsamına girer? Bu kazanç nasıl değerlendirilir?
- Şirket kuruluşunda herhangi bir odaya üye olma zorunluluğum var mı?
- Ticaret siciline kayıt yaptırmak kayıt yaptırmam gerekiyor mu?
- İşletme ruhsatı, itfaiye raporu, Kat Mülkiyeti Kanunu çerçevesinde herhangi bir izin vb. almam gerekiyor mu?
- Emekli olduğum için maaşımdan kesinti yapılacağını biliyorum. Bunun için herhangi bir yere başvuruda bulunmam gerekiyor mu?

Yanıtlayacak herkese şimdiden teşekkürler

Merhaba,

Ben evimi home office olarak kullanmak üzere bir şahıs firması kurmak istiyorum. Emekliyim ve çeviri hizmetleri yapacağım. Bir kaç sorum var:

- Bu tarz hizmet serbest meslek veya ticari kazançlardan hangisi kapsamına girer? Bu kazanç nasıl değerlendirilir?
- Şirket kuruluşunda herhangi bir odaya üye olma zorunluluğum var mı?
- Ticaret siciline kayıt yaptırmak kayıt yaptırmam gerekiyor mu?
- İşletme ruhsatı, itfaiye raporu, Kat Mülkiyeti Kanunu çerçevesinde herhangi bir izin vb. almam gerekiyor mu?
- Emekli olduğum için maaşımdan kesinti yapılacağını biliyorum. Bunun için herhangi bir yere başvuruda bulunmam gerekiyor mu?

Yanıtlayacak herkese şimdiden teşekkürler

Tercümanlık faaliyeti SERBEST MESLEK KAZANCI dır.
Ticaret odası
Evet tabiki, hem ticaret odası hem ticaret sicili beraber.
İşletme ruhsatı, itfaiye raporuna gerek yok. Kat mülkiyeti için kat maliklaeri kurulundan onay almalısınız.
Emekli olduğunuz için %15 kesilecek. Sgk ya bildirim yapmalısınız. (zaten kayıt sırasında bağkura bildirim şart. )

Öncelikle herkese merhaba. Doğru yer mi bilmiyorum aramada burayı buldum bağlantılı.
Yeni açılacak işletme defterinde , gerçek kişi isminin yanında bir ünvan kullanmak mümkün mü?
Mümkünse bu durumda işletmeyi esnaf yerine tic. odasına mı kayıt yaptırmak gerekli?
Vergi dairesi işyeri açılış bildirgesinde sadece isim yazılmışsa fatura vs. de isim + tabela ünvanı kullanılabilir mi?

Öncelikle herkese merhaba. Doğru yer mi bilmiyorum aramada burayı buldum bağlantılı.
Yeni açılacak işletme defterinde , gerçek kişi isminin yanında bir ünvan kullanmak mümkün mü?
Mümkünse bu durumda işletmeyi esnaf yerine tic. odasına mı kayıt yaptırmak gerekli?
Vergi dairesi işyeri açılış bildirgesinde sadece isim yazılmışsa fatura vs. de isim + tabela ünvanı kullanılabilir mi?

Bir ticari işletmeyi kısmen dahi olsa kendi adına işleten kimseye tacir denir (TTK m.12)
Gerçek kişi tacirin ticaret unvanı kısaltılmadan yazılan ad ve soyadından meydana gelir. Ad ve soyadına TTK.nın 46. maddesine uygun ekler yapılabilir. Unvanda; ortaklık bulunduğu izlenimini yaratacak çoğul ekler, başka kişilerin adları ve yabancı kelimeler kullanılmamalıdır.

Gerçek kişi firmaların (Şahıs firmaları) kuaför, berber faaliyeti yanında manikür -pedikür salonu, cilt bakımı, saç tasarımı, kıraathane işletmeciliği şeklindeki faaliyet konuları esnaf faaliyeti olduğundan Ticaret Siciline tescil ve Ticaret Odasına kayıt yapılamamaktadır.

Daha detaylı incelemek isterseniz Tıklayınız

Saygılar,

Ben bana ait olan dairemin bir odasini esim adina home ofisli emlak burosu acmak istiyorum. Sahis sirketi olacak. Maliyeti ne olur. Kursuna giderek Emlak komisyonculugu belgesini aldtik. Bunun icin Yasal olarak neler yapmam gereklidir. Beni aydinlatirsaniz sevinirim. Teşekkür ederim. YANITINIZ BENIM SORUMUNDA CEVABI OLURMU. HOME EMLAK OFISI ICINDE KURAL AYNIMIDIR. TEŞEKKÜR EDERIM.

Ben bana ait olan dairemin bir odasini esim adina home ofisli emlak burosu acmak istiyorum. Sahis sirketi olacak. Maliyeti ne olur. Kursuna giderek Emlak komisyonculugu belgesini aldtik. Bunun icin Yasal olarak neler yapmam gereklidir. Beni aydinlatirsaniz sevinirim. Teşekkür ederim.

YANITINIZ BENIM SORUMUNDA CEVABI OLURMU. HOME EMLAK OFISI ICINDE KURAL AYNIMIDIR. TEŞEKKÜR EDERIM.

kolay gelsin...

Merhaba MILAYDA

BANA AIT OLAN EVIMIN BIR ODASINA ESIM ADINA EMLAK HOME OFIS YAPMAK ISTIYORUM. EMLAK KURSU BELGEMIZ VAR. SIZIN CEVABINIZ BENIM SORUM ICINDE GECERLIMIDIR. BASKA NE YAPMAMIZ GERKLU. YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM TESEKKUR EDERIM.