Şahıs Firması Kapanışında Demirbaş ve Araba

Day-Dream

Tanınmış Üye
Arkadaşlar merhaba

Şahıs firması kurduk. Sonrasında aracın ruhsatını dilekçe ekinde vergi dairesine verdik. Bir kaç benzin faturası v.b. gider oldu. Şimdi şirket kapanıyor.
Arabayı ne yapacağız ?

Araba duracak satılmayacak, binecek şirketi kapatacak kişi

Kendine fatura kesmesi mi lazım ? Kdv olacak mı ?

Teşekkür ederim

Merhaba,
Konunun uzmanları ve mali müşaviriniz durumu daha iyi bilir fakat , şirket üzerine aldığınız aracı kapanış aşamasında kayıtlardan çıkarmalısınız bunun içinde fatura kesilmesi gerekiyor diye biliyorum.

üstadım bu konuyla ilgili bir sorum olacak benim. yardımcı olursanız çok sevinirim. bir çok yerde aradım bulamadım bu tür durumlarda araç veya demirbaşların kendimize kesip kapatma durumununda kasko değeri veya emsal bedelinin altında kesme durumumuz var mı? varsa yüzde kaça kadar altında kesebiliriz?

Merhaba Sayın stajjj
Şimdi burada normal şartlarda bir satış işlemi olmadığı için aracın o anki değerini(satış veya piyasa) belirleyebilecek bir belge veya ispat yok. Hal böyle olunca "benim araç piyasada şu kadardır" diyebilecek bir kriterinizde yok.(satış ilanlarında gördüğünüz rakamları kastetmiyorum)
Aracınızın kazalı veya hasarlı olması sonucu değerinide kaybetmesi halinde, bu değer kaybını da belirleyen bir kurum yok.
Şimdi bütün bunları topladığınızda tek çare kasko değer listesine bakmak kalıyor.Mecburen o rakamı baz almak durumunda kalıyorsunuz.
Bu arada aracı aktife alırken değeri düşüktü,şimdi arttı vs.gibi durumlarda da mecburen oluşabilecek kâr sineye çekilecektir. Yani aracın tüm masraflarını kullanalım düşüncesi güzel ama işin birde bu boyutu var.Bazen yıllar boyu kullanmış olduğunuz gider toplamı,bir bakmışsınız aracı satarken,ya da işte bu şekilde firmayı kapatırken tek kalemde kâr olarak önünüze gelebilir.O yüzden aracı aktife alırken iyi düşünüp taşınmak lazım. Mesele sadece masraflarını kullanalım meselesi değildir.

Merhaba Sayın stajjj
Şimdi burada normal şartlarda bir satış işlemi olmadığı için aracın o anki değerini(satış veya piyasa) belirleyebilecek bir belge veya ispat yok. Hal böyle olunca "benim araç piyasada şu kadardır" diyebilecek bir kriterinizde yok.(satış ilanlarında gördüğünüz rakamları kastetmiyorum)
Aracınızın kazalı veya hasarlı olması sonucu değerinide kaybetmesi halinde, bu değer kaybını da belirleyen bir kurum yok.
Şimdi bütün bunları topladığınızda tek çare kasko değer listesine bakmak kalıyor.Mecburen o rakamı baz almak durumunda kalıyorsunuz.
Bu arada aracı aktife alırken değeri düşüktü,şimdi arttı vs.gibi durumlarda da mecburen oluşabilecek kâr sineye çekilecektir. Yani aracın tüm masraflarını kullanalım düşüncesi güzel ama işin birde bu boyutu var.Bazen yıllar boyu kullanmış olduğunuz gider toplamı,bir bakmışsınız aracı satarken,ya da işte bu şekilde firmayı kapatırken tek kalemde kâr olarak önünüze gelebilir.O yüzden aracı aktife alırken iyi düşünüp taşınmak lazım. Mesele sadece masraflarını kullanalım meselesi değildir.
teşekkür ederim üstadım.

merhaba
ben şubat 2022 den ıtıbaren smmm büromu kapatıyorum.2015 te smmm büro açılışı yapmıştım. mükellef bulamadığım için e serbest meslek makbuzu ve e faturaya geçmedım. 2015 yılı ıtıbarıyle amortismana tabi tuttuğum demırbaş eşyama fatura kesmem gerekıyor. ne yapmam lazım. e dönüşüme geçip öylemı büromu kapatmalıyım. yoksa bir 2000 tl lik demırbaş eşya faturası için ceza yemeyi göze almalımıyım. sadece bir avukat mükellefim vardı. birde kendi defterim vardı. serbest meslek makbuzumda kağıt ortamındadır. e dönüşüme geçmediğim için ve demirbaşa fatura kesmediğim için kaç tl ceza ya tabi olurum?