fonradar

Şahıs Firmasından Limited Şirketi Geçiş Hk.

bilanco

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,

Şahıs firmasından limited şirkete geçiş için başvurumuzu yaptık. Mersis üzerinden işlemimiz onaylandı. Noterden anasözleşme çıkarmak üzere gittiğimizde anasözleşme masrafları dışında 2.000 TL ye yakın bir damga vergisi çıkardılar. Tür değişikliğinin harç ve damga vergisinden muaf olduğunu belirttik, vergi dairesinden yazı getirmemizi söylediler. Vergi dairesine gittiğimizde bu yazıyı vermeye yetkili olmadıklarını, Vilayetteki Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü'nden almamız gerektiğini söylediler. Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü 1 haftadır araştırıyor. İşin içinden çıkamadılar herhalde ki yazıyı henüz veremediler.
Bu tür işlem yapan meslektaşlarım varsa fikirlerini belirtebilirler mi ? (Yalnız işlem tür değişikliği olacak, limited şahıs birleşmesi veya devri değil)
Şimdiden teşekkürler.

Aynısı bizde yaptık.Bağlı bulunduğunuz Vergi Dairesi Başkanlığına Dilekçe vereceksiniz.Biz Ankara da ,Ankara Vergi Dairesi Başkanlığına başvurduk.3 gün içinde cevabı verdiler ve o evrakla noterden hallettik.Dilekçe de sizin firma için özelge müracatı yapacaksınız.

Aynısı bizde yaptık.Bağlı bulunduğunuz Vergi Dairesi Başkanlığına Dilekçe vereceksiniz.Biz Ankara da ,Ankara Vergi Dairesi Başkanlığına başvurduk.3 gün içinde cevabı verdiler ve o evrakla noterden hallettik.Dilekçe de sizin firma için özelge müracatı yapacaksınız.

Bizde özelge için başvuru yaptık ama 2 haftadır bekletiyorlar. Defterdarlığın havuzunda öyle bir konu yokmuş, araştıracaklarmış. Daha önceden verilmiş bu tip bi özelge örneği defterdarlıkta işlerimizi biraz daha hızlandırır diye düşünüyorum. Örneğini bulmam lazım.

Sayın Arkadaşlar,

Şahıs firmasından Kurum dönüşümü olmaz. Tür değişikliği Kurum'lar arasında olur, LTD'den AŞ'ye gibi. Sizin işleminiz Nakti ve Ayni Sermaye tespitiyle LTD şirket kurmak olmuştur. Bu yüzden muafiyet uygulanması mümkün değil.

Sayın Arkadaşlar,

Şahıs firmasından Kurum dönüşümü olmaz. Tür değişikliği Kurum'lar arasında olur, LTD'den AŞ'ye gibi. Sizin işleminiz Nakti ve Ayni Sermaye tespitiyle LTD şirket kurmak olmuştur. Bu yüzden muafiyet uygulanması mümkün değil.

Bu tip, şahıs firmasından limidet şirkete geçiş yapan onlarca arkadaş var forumlarda. Başkanlıklardan yazı alıp damga vergisinden muaf tutulmuşlar. Ayrıca noterde kesinlikle ödemeyin, muafsınız yazı getirin damga vergisi almayalım dedi. Daha önceden aynı işlemi yaptığını beyan etti. Siz olmaz diyorsunuz, gerekçesini öğrenebilirmiyim ?

Sayın bilanço,

Yazıda zaten gerekçesini yazmıştım. Siz forumlarda var diyorsanız onlardan yardım alın.

Sayın bilanço,

Yazıda zaten gerekçesini yazmıştım. Siz forumlarda var diyorsanız onlardan yardım alın.

Sayın ksimkesyan .. Firmanın daha önceki adı atıyorum .."CB Makina Ceylan Baran" idi...Daha sonra "K Kara Makinaları San. ve Tic. Ltd.Şti."
oldu.Yani tek kişilik Ltd. Şti. oldu. Yeni yaptık .ve tescillendi. Saygılar

Sn Murat 236

Yukarıda da belirttiğim gibi bize o yazıyı bizim ilin defterdarlığı vermedi. Yazılı olarak başvurduk, 13 gün sonra aradığımda havuzda böyle bir konu yok, gib e başvuracağız ön yazı hazırlanmak üzere dediler. Trajikomik bir durum. Daha fazla beklemenin yersiz olduğuna kanaat getirip, firma sahibini bilgilendirdik. Firma sahibi harç ve damgayı ödeyip anasözleşmeyi aldık ve işlemi tescil ettirdik. Yani bu durumda 2.000 TL civarı ödemememiz gerekli olan parayı ödemiş olduk. Noter özelge yetişirse parayı iade ederiz dedi. Böyle çifte standart ancak bizim ülkemizde olur herhalde. Saygılar diliyorum.

Sayın ksimkesyan .. Firmanın daha önceki adı atıyorum .."CB Makina Ceylan Baran" idi...Daha sonra "K Kara Makinaları San. ve Tic. Ltd.Şti."
oldu.Yani tek kişilik Ltd. Şti. oldu. Yeni yaptık .ve tescillendi. Saygılar

Sayın Murat236,

Tek kişilik Ltd kurabilirsiniz, yeni TTK'da engel yok. Ancak bana sermaye yapısını yazarmısınız.