Şahıs işletmelerinde önceki dönem karının çekilmesi

bilanço usülüne göre defter tutan şahıs firmalarının önceki dönem karlarından dolayı kasaları fazla şişkin gözüküyor. fakat bu para gerçekte yok. karın çekilmesi hakkında bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.
---------------10.01.2010------------
570 10.000
100,00 10.000
--------------//---------------------------
ben bu şekilde kayıt yaptım. doğrumudur acaba

Ynt: Şahıs işletmelerinde önceki dönem karının çekilmesi

Sorunuz mantıksız önceki dönem karları kasayı nasıl şişiriyor. Ayrıca 570 hesapla 100 hesabı nasıl karşılaştırırsınız. Ne ilgisi var. Geçmiş yıl karını cari hesaba aktarırısın, oradan da nakit ödeme sınırlarını da dikkate alarak kasadan cari hesaba çıkarsın.

pardon ama mantıksız olan ne anlayamadım. örnek vererek anlatayım. eczacı bir mükellef 3 tıl üst üste 100.000 tl kar etiyor. sermayesi 100.000 diyelim. kasada 200.000 tl para görünüyor. fırça atmadan cevap verirseniz sevinirim. :))

direkt 570 - 100 yapmanız doğru olmaz.

bilindiği üzere şahıs işletmelerinde kar dağıtımı stopaja dahil değil. ve siz kasa fazla görünmemesi açısında biriken karı ortağa vermek suretiyle kasayı indirmek istiyorsun.ozaman yapmanız gereken

570 -
331-

331-
100- şeklinde olmalıdır.

kasa bakiyesi tam yeterli olmaması halinde 331-100 kaydını kasada para oldukça dönem dönem yapabilirisiniz.