Şahıs İşletmesi Gerçek Kişi Devri Başka Bir Şahsa Olur mu?

Ertann

Tanınmış Üye
Şahıs işletmesi Ahmet B. işi ile ilgili vergi borçları-ssk borçları-demirbaşlar vs. herşeyiyle başka bir şahsa devrolabilinir mi? Devrolduktan sonra vergi borcu artık Ahmet B.den istenemeyecek bu şekilde devir olabilir mi? Olmaz sa nasıl olur devir şahıs işletmesinde
Defter işletme defteridir
Saygılar

Bir Şahıs işletmesi işletmeyi Borcuyla birlikte devredemez. Şirket olsaydı, olurdu ama şahıslarda Eğer karşı taraf borçlarla birlikte devralmaya kararlıysa Noter devir sözleşmesi yaparsınız.Devralan ve Devreden olarak Devreden şahsın Vergi borçları ve SSK borçlarının tamamının Devralan kişinin sorumluluğundadır. Ama Kanunen Borçlar Devreden kişinin üzerine gelir.Devreden kişide dava açarak Devralan kişiden alabilir. Yani işin Özü Borcuyla Birlikte Şahıs işletmesini devredemezsin

Selamlar
Vergi mevzuatları açısından şahıs işletmelerinde 6183 konusuna giren amme alacakları devir olmaz.Çünkü vergilemede "kişisellik" ilkesi vardır. Biri firmayı kapatır,diğeri açar..Bahsettiğiniz demirbaş veya mallar ise kapanış esnasında fatura edilmek suretiyle yeni firmaya satılabilir.Fakat vergi borçları devredilemez.
Saygılar

Merhaba,

Babam benim üzerime 18 yaşımı doldurduktan sonra bir şahıs şirketi açtı. şirket kapandı fakat vergi borcu ve varlık firmalarına devredilmiş ödenmeyen çek-senet boşçları bulunuyor.

şirket benim adıma olmasına rağmen tüm süreçleri babam vermiş olduğum vekaletle yürüttü. yani borçlarla ilgili reelde bir bağlantım bulunmuyor.

şahıs şirketlerinde bu tarz borçların devrolmadığını biliyorum fakat mahkeme kararı ile borçların benim üzerimden babamın üzerine geçmesi söz konusu mudur?

hiç bir sorumluluğum olmadığı halde üzerime görünen borçlar hayatımın her aşamasında karşıma çıkıyor.

var mıdır borç devrinin bu durumda bir yolu?

yardımcı olabilirseniz çok sevinirim,

teşekkürler,

Merhaba,

Babam benim üzerime 18 yaşımı doldurduktan sonra bir şahıs şirketi açtı. şirket kapandı fakat vergi borcu ve varlık firmalarına devredilmiş ödenmeyen çek-senet boşçları bulunuyor.

şirket benim adıma olmasına rağmen tüm süreçleri babam vermiş olduğum vekaletle yürüttü. yani borçlarla ilgili reelde bir bağlantım bulunmuyor.

şahıs şirketlerinde bu tarz borçların devrolmadığını biliyorum fakat mahkeme kararı ile borçların benim üzerimden babamın üzerine geçmesi söz konusu mudur?

hiç bir sorumluluğum olmadığı halde üzerime görünen borçlar hayatımın her aşamasında karşıma çıkıyor.

var mıdır borç devrinin bu durumda bir yolu?

yardımcı olabilirseniz çok sevinirim,

teşekkürler,

Bildiğim kadarıyla maalesef yok.....

merhaba,13 ocak 2014 tarihinde kuzenimle birlikte bir şahıs işletmesi açtık.kendisinin vergi borçları yüzünden işletmeyi benim üzerime yaptık.işletme lokantacılık üzerine.bütün hazırlıkları tamamladık.fakat açılışı yapmak için gerekli olan bir miktar parayı bulamadığımız için bir türlü faaliyete geçemedik.bu ayın 12 sine kadar süremiz var biz hala tek bir ticari faaliyette bulunmadık,bu yüzden 1.200 tl civarında bir ceza ödememiz gerekebileceğini öğrendim.bankalardan açılan bir sürü hesap başvurulan kredi kartları da cabası.ben bu işi bırakmak istiyorum.yapmam gereken işlemler,bankalardaki işlemler dahil,nedir?yardımcı olabilirseniz sevinirim.teşekkürler.