Şahıs Oto Kiralama İşi.

Yeniyurt

Katkı Sunan Üye
Oto Kiralama işi binek oto üzerine mükellefiyet açıldı. Kişinin kendi adına iki araç mevcut. ayrıca daha sonra ikinci el bir araç daha satın altı. Noter Satış Sözleşmesi ile şahıstan. 3 Aracın da Faturası yok.
1- Araçların ikisi kendi adına olduğundan Yoklama fişinde araç Plakaları not düşüldü. Diğer araç Sadece Noter Satış sözleşmesi ile satın alındığından İşletmeye Kayıtlara girişini evrak olarak nasıl ve Bedel olarak (Kendi aracı) ne kadar dan giriş yapabiliriz. Ölçüt ne ?
2- Bu araçları işletmeye aldık KDV Sözkonusu olmadığından Satarken % 1 Den mi Yoksa % 18 den mi Fatura edeceğiz.
3- Ayrıca Dikkat edeceğimiz konu varmı ?
Yardımcı olursanız Sevinirim. Teşekkürler.

Ynt: Şahıs Oto Kiralama İşi.

Selamlar
1- İşletmeye girişi satış sözleşmesindeki bedel üzerinden yapılabilir.Sözleşme önceki yıllara ait ise içinde bulunulann yıla ait kasko değeri üzerinden giriş yapılabilir.Belge olarakta kendi kendine gider pusulası (vergisiz) düzenleyebilir.
bakınız benzer konu: http://forum.alomaliye.com/index.php/topic,47757.0.html

2- Araçlar alım,satım maksadıyla alınmadığından ve faaliyet gereği sürekli kullanıldığından satarken %1.. Aracı sıfır alıp sıfır satarsanız %18

1sınıfa geçme hadlerini de dikkate almayı unutmayınız...

Selamlar
Araçlar işletmenin duran varlığı'nı oluşturduğu için bunların bedelleri hadleri (alış veya satış tutarları) etkilemez.Bunların işletilmesi sonucu elde edilen ticari faaliyet gelir veya giderleri elbetteki hadleri ilgilendirecektir.
Saygılar

oto alım satımında da dursun diye değil alıp satayım para kazanayım diye alış satış yaparlar; hadlere dikkaat derken..

Selamlar
Alım,satım halinde elbetteki söylediğiniz doğrudur.Fakat soru,kiralama faaliyetiyle ilgili sorulduğundan o şekilde yorum yaptım.Eğer işletme kiralamak için aldığı br aracı satmaya karar vermişse haliyle duran varlıktan çıkarıp mal olarak sayması dolayısıyla işletme defterinin mal girişi hanesine kaydetmesi gerekir.Dolayısıyla mal alış haddi devreye girer,satışıda ona göre değerlendirilecektir.
Saygılar

Benim sormak istediğim konu Oto alım satımı ile ilgili değildi. Bilakis Binek araçların Kiralanması rent a car işi ile ilgiliydi. Netice ikinci el alımları Gider Pusulası ile G.V. kesintisi yapmadan Araç satış sözleşmesinde yazılı bedel üzerinden işletmenin Sabit Kıymetlerine katmak. satıldığında ise Emtia olmadığından nasıl Amortismana Tabi iktisadi kıymetlerin tesliminde uygulanan kuralları uygulamaktır. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Saygılar.