Şahıs Tarafından Şirkete Kiralanan Ev

Merhaba. Bir konuda yardımınızı talep ediyorum. 2020 yılında Ankara’da bulunan evimi istanbul merkezli bir şirket sahibinin oturması için kiraya verdim. Yalnız kira kontratı yaptık ve kiracı olarak şirket imzaladı. Bende aynı zamanda kirada oturan biri olarak eve ihtiyaç duydum ve şirket sahibine ulaşamıyorum. Avukatları yasal işlem başlatın diyerek geçiştiriyorlar. Sormak istediğim iki şey var. Bu şekilde yapılan kiralama vergi usulüne uygun mu? Nasıl bir kontrol süreci izlemeliyim. Yapılan %25 lik zam sınırları tüzel kişiye kiralanan meskenler için de geçerli mi? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Merhaba. Bir konuda yardımınızı talep ediyorum. 2020 yılında Ankara’da bulunan evimi istanbul merkezli bir şirket sahibinin oturması için kiraya verdim. Yalnız kira kontratı yaptık ve kiracı olarak şirket imzaladı. Bende aynı zamanda kirada oturan biri olarak eve ihtiyaç duydum ve şirket sahibine ulaşamıyorum. Avukatları yasal işlem başlatın diyerek geçiştiriyorlar. Sormak istediğim iki şey var. Bu şekilde yapılan kiralama vergi usulüne uygun mu? Nasıl bir kontrol süreci izlemeliyim. Yapılan %25 lik zam sınırları tüzel kişiye kiralanan meskenler için de geçerli mi? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Sayin Enginmert
Daha iyi anlasilmasi icin cumle, cumle sorulariniza cevap verecegim?

Merhaba. Bir konuda yardımınızı talep ediyorum. 2020 yılında Ankara’da bulunan evimi istanbul merkezli bir şirket sahibinin oturması için kiraya verdim. Yalnız kira kontratı yaptık ve kiracı olarak şirket imzaladı.
Tamam sizin kiraciniz sirket. ( Yalniz burada kira kontratinin maddeleri cok onemli zira diger cevaplar ona gore degisir)

Bende aynı zamanda kirada oturan biri olarak eve ihtiyaç duydum ve şirket sahibine ulaşamıyorum. Avukatları yasal işlem başlatın diyerek geçiştiriyorlar.
Evet yasal islem baslatmaniz gerekiyor. Ancak (kira kontratinin 2020 imzalandigi icin 5 yildan once kira artisi 10 yildan oncede tahliye davasi acamazsiniz. Ancak kirayi kontratta belirtilen surede yatirmazlar yada 1 krs dahi eksik yatirirlarsa o zaman tahliye davasi acip tahliye edebilirsiniz.)

Bu şekilde yapılan kiralama vergi usulüne uygun mu?

Uygun

Yapılan %25 lik zam sınırları tüzel kişiye kiralanan meskenler için de geçerli mi?

Evet. Eger mesken olarak kiraladiysaniz %25 is yeri olarak kiralasaydiniz %63.72 olacakti.

Nasıl bir kontrol süreci izlemeliyim.

Kira kontratinin maddeleri bu durumda onemli. Iyi bir avukata basvurun. Size sureci anlatacaktir.

Ferhat bey açıklayıcı cevabınız için teşekkür ederim. Kontrat sıradan şahısların kullandığı genelgeçer maddelerden oluşmakta. Kiralama esnasında ne zaman ihtiyaç duyarsanız boşaltırız, sizi mağdur etmeyiz sözlerine güvenerek kiralamıştık. Ne yazık ki sözün kıymeti kalmadığını bir kez daha anlamış olduk. Tekrar teşekkürler