Sanal Pos İşlemleri Muhasebe Kaydı

REVİZYON

Katkı Sunan Üye
Merhaba,
Firma Satın almış olduğu malı müşteriye satıyor müşteri ödemeyi kredi kartıyla yapıyor Müşterinin kredi kartı çekimi firmanın pos cihazından değilde doğrudan mal aldığı firmanın sanal posu kullanılarak çekiliyor.

Yani
Müşteri ödemeyi doğrudan Firmanın mal alımı yaptığı satıcının pos hesabına yapıyor.

Muhasebe kaydı hakkında fikirleriniz nelerdir.

Ynt: Sanal pos işlemleri muhasebe kaydı

Burada peki sanal posa sahip olan firma satılan malın faturasını size fatura ediyormu

fatura ediyor firmada müşteriye fatura kesiyor.

müşteri firmanız müşterisinden alacaklı, tedarikçi firmasına ise ödeme yapmış oluyor dolaylı yoldan..
120 ile 320 arasında virman yaparak hem tedarikçiye yapılan ödemeyi kayda alırsınız hem de müşterinin cari bakiyesini kapatabilirsiniz..

daha iyi bir fikri olan varsa da öğrenmek isteriz.

Sanal pos sistemini kullanan varsa bu sistemin + ve - lerini , raporlamalar ve pos hesap mutabakatları konusunda varsa sıkıntılarını belirtebilir misiniz.

REVİZYON ' Alıntı:
Merhaba,
Firma Satın almış olduğu malı müşteriye satıyor müşteri ödemeyi kredi kartıyla yapıyor Müşterinin kredi kartı çekimi firmanın pos cihazından değilde doğrudan mal aldığı firmanın sanal posu kullanılarak çekiliyor.

Yani
Müşteri ödemeyi doğrudan Firmanın mal alımı yaptığı satıcının pos hesabına yapıyor.

Firma malı kâr etmeden mi satıyorda müşteri ödemeyi direk malın alındığı firmaya yapılıyor orasını anlayamadım üstadım.
saygılar;
bil_gin

Merhaba;

---------------------/ /----------------------
108 xxxxx

120 xxxx
320 xxxx

108 xxxxx

Saygılarımla,

bil_gin ' Alıntı:
REVİZYON ' Alıntı:
Merhaba,

Yani

Firma malı kâr etmeden mi satıyorda müşteri ödemeyi direk malın alındığı firmaya yapılıyor orasını anlayamadım üstadım.
saygılar;
bil_gin

Firma kar elde ediyor tabiî ki

Diyelim 100,00 Tl?ye malı aldı. 120,00 Tl?ye sattı

Malı satın aldığı firmaya 100,00 Tl borçlu.

Daha sonra müşteriden yapacağı 120,00 Tl tahsilatı direkt mal almış olduğu firmaya ait sitedeki ekrandan gerçekleştiriyor.

Bizim mal almış olduğumuz firmaya 100,00 Tl borcumuz var iken 20,00 Tl alacağımız oluyor Daha sonra firma bize tekrar mal gönderiyor ve alacağımızdan mahsup ediyor. Arada nakit mal satışı da oluyor.

Çok karışmış konu: Benim mal dığım firma benim adıma tahsilat yaparsa benim o firmadaki hesabıma alacak kayıt eder. Yani kendi 120 hesabına posla tahsilat yapıyorsa

108 B/120 A yapar

Daha sonra bana fatura kesince de 120B /600 A yapar

108 hesap da ;

102B/108 A şeklinde kapanır

REVİZYON ' Alıntı:
Merhaba,

Yani

muhasebe kayıtlarından önce beni düşündüren; malı satan firma niye böyle bişeye razı olmuş, kendi pos cihazı varsa, niye tahsilatını oradan gerçekleştirmemiş? oranın mantığını çözemedim.
Yani ben bir mal alıyorum bir firmadan, sonra o malı birine satıyom, tahsili için kredi kartı pos cihazımı kullandırmıyorum, direk mal aldığım firmaya mı yönlendiriyorum, benim yerime tahsilat yapın diye? Belki piyasada böyle uygulama vardır ama ilginç geldi?

Bu tip uygulamalar var irem, satış şekline ve mekana göre olabiliyor.. Örneğin otel müşterisine tur satıyor. Turu başka firma düzenliyor ama tahsilat otelin posundan yapılıyor. VB.

ewet ama o hizmet sektörü, yani otelin pos cihazından yapılmasını anlarım, sonuçta tur operatörlerine müşteriyi otel sağlıyor, otelin müşterisi olduğu için normal..

Ama bu böyle bişey değil? Ticari hayatta, mal alıp mal satmak, sonrada tahsilatını malı satın aldığın firma üzerinden bu şekilde sağlamak, hemde pos cihazın olmasına rağmen, hani deselerki hadi malı satan firma pos cihazımız yok dese, cari hesap sözleşmeside yapmadan, güvene dayalı bir ortamda, malı alan firmadada nakit sıkışıklığı var, bankada para yok.. hani dersin tamam böyle bir uygulama olsun.. Ama malı satanın pos cihazı var zaten, ilgincime giden bu şartlarla bu bedelin tahsili?
Bu uygulama bana biraz tuhaf geldi.

Tamamen katılıyorum sn , İrem , biraz şüpheli bir işlem. :)

bu tip bir işlemde ana satıcı a, ara satıcı b yerine b'den alış yapana ft kesmesi gerekir. b ise a'ya komisyon ft kesmeli.

bilgisayar firmalarıda benzer uygulamayla çalışıyor

nguroy ' Alıntı:
Tamamen katılıyorum sn , İrem , biraz şüpheli bir işlem. :)

Sn. Nguroy, Şüpheli bir durum yok ortada, bu şekilde uygulamalar yaygın olarak yapılıyor. (bilgisayar, Cep telefonu v.b.) satışlarında oluyor genelde.

İrem35 ' Alıntı:
muhasebe kayıtlarından önce beni düşündüren; malı satan firma niye böyle bişeye razı olmuş, kendi pos cihazı varsa, niye tahsilatını oradan gerçekleştirmemiş? oranın mantığını çözemedim.
Yani ben bir mal alıyorum bir firmadan, sonra o malı birine satıyom, tahsili için kredi kartı pos cihazımı kullandırmıyorum, direk mal aldığım firmaya mı yönlendiriyorum, benim yerime tahsilat yapın diye? Belki piyasada böyle uygulama vardır ama ilginç geldi?
Firmanın sitesinde kredi kartlarına peşin fiyatına taksit imkanları ve birçok kredi kartına indirim gibi avantajlar var. Yani satıcı firmanın bankalarla anlaşması var. Bu nedenle bu şekilde uygulama yapılıyor.

Evet cep telefonu, bilgisayar işlerinde çok oluyor. Haklısınız. İrem35 in sorusu daha çok fiili mal teslimi ticareti gibi algılandı.

Bu tip işlemlerde muhasebe kaydınız yazdım. Komisyon falan karıştırmayın.
Doğrudan faturalaşma oluyor

ewet ben mal alıp mal satım ticareti olarak algıladım. O yüzden tuhafıma gitti.
Dediğiniz sektörlerde doğrudur uygulamada bunun yeri vardır.

Ynt: ANA BAYİİ FİRMA YA AİT POS İŞLEMİ ÇEKİMİ MUHASEBE KAYDI

Başka bir firma adına kayıtlı pos makinasının borçlu bulunan firma tarafından kullanılması durumunda özellik arzeden durumlar ve bir özelge.

ANA BAYİ FİRMA pos makinasını Alt bayi firmaya teslim ediyor. Sonrasında Alt bayi firma mal satışları karşılığında müşterilerinden gelen pos işlemlerini ANA BAYİ FİRMA pos'undan geçerek firmaya olan birikmiş borcunu ödeyebiliyor.

Alt bayi firmanın yapması gereken ; Pos İşlemi gerçekleştiği anda Faturasını malı alan müşterisine düzenliyor. Müşterisini firmasına borçlandırıyor.

çıkan pos suretini Firma borcuna mahsuben muhasebeleştiriyor.

SATIŞ MUHASEBE İŞLEMİ: 120 Alıcılar (X.müşterisi) 118
600 Satışlar 100
391 Hesaplanan KDV 18
(***nolu Fatura ile ...müşteriye vadeli mal satışı)

ALT BAYİ VE ANA BAYİ ARASI
MUHASEBE CARİ İŞLEMLERİ :
320 SATICILAR (ANA BAYİİ) 118

120 Alıcılar (x. Müşterisi) 118
(*** Nolu K.Kartı ile *** müşterisi C/H Borç virmanı)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ÖZELGE :

Tarih 15/02/2011
Sayı B.07.1.GİB.4.06.18.02-32229-7995-76
Kapsam

T.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
ANKARA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
(Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü)

Sayı : B.07.1.GİB.4.06.18.02-32229-7995-76 15/02/2011

Konu : Bayii tarafından yapılan satışlar için mülkiyeti ana firmaya ait POS cihazının kullanılıp kullanılmayacağı hk.

İlgide kayıtlı dilekçenizin incelenmesinden, ... Vergi Dairesi Müdürlüğünün ... vergi numaralı mükellefi olduğunuz, firmanızca bayilerinize yapılan mal teslimlerine ilişkin tahsilatların bayi sayınızın fazlalılığı nedeniyle zamanında gerçekleştirilemediği, bu nedenle bayilerinizin firmanıza olan borçlarını kapatmak amacı ile kendi işyerlerine firmanıza ait POS cihazlarını bağlatmak istedikleri, bu vesile ile kendi müşterilerine yapmış oldukları mal teslimi ve hizmet ifaları karşılığında ödenecek bedellerin firmanıza ait POS cihazları vasıtasıyla tahsil edileceği belirtilerek, POS cihazlarınızın bayileriniz tarafından kullanılıp kullanılamayacağı, POS cihazı kullanımından dolayı banka tarafından alınan banka kredi kartı komisyonu ve giderlerinin bir dekont ile bayi hesabına borç kaydedilmesinin Vergi Usul Kanunu açısından mümkün olup olmadığı hususlarında Başkanlığımızdan görüş talep edildiği anlaşılmaktadır.

213 sayılı Vergi Usul Kanununun 229'uncu maddesinde; " Fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır." hükmü yer almaktadır.

Aynı Kanunun 231'inci maddesinin beş numaralı bendinde ise; " Fatura, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami yedi gün içinde düzenlenir. Bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturalar hiç düzenlenmemiş sayılır." denilmekte olup, 232'nci maddesinde; birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilerin sattıkları emtia veya yaptıkları işler için fatura vermek, satın aldıkları emtia ve hizmetler için de fatura istemek ve almak zorunda oldukları; 233 üncü maddesinde de; "Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilerin fatura vermek mecburiyetinde olmadıkları satışları ve yaptıkları işlerin bedellerinin perakende satış fişleri, makineli kasaların kayıt ruloları veya giriş ve yolcu taşıma biletlerinden biri ile tevsik olunacağı,..." hüküm altına alınmıştır.

Firmanıza ait olan POS cihazlarının bayi adreslerinde bulundurularak bu cihazlarla tahsilat yapılıp yapılamayacağı hususu Bakanlığımız görev alanına girmediğinden buna ilişkin sorunuz cevaplandırılamamaktadır. Ancak, böyle bir uygulama yapılması durumunda, POS cihazının kullanılması karşılığında ilgili banka tarafından komisyon talep edilmesi ve firmanızca söz konusu komisyonun bayilere yansıtılmasının istenilmesi halinde, bayilerden firmanızca tahsil edilen komisyon tutarları için fatura düzenlemeniz icap etmektedir. Ayrıca, ilgili banka tarafından POS cihazlarının kullanılması dolayısıyla firmanızdan talep ve tahsil edilen komisyonun, banka tarafından düzenlenecek olan banka dekontu ile kayıtlarınıza intikal ettirilebileceği tabiîdir.

Bayileriniz aracılığı ile yapılan ürün satışlarına ait bedellerin şirketinize ait olan ve bayilerinizin işyerinde bulunan POS cihazlarıyla tahsil edilmesinde, bir yandan bayi satmış olduğu malların bedelini müşterisinden tahsil etmekte, diğer yandan şirketiniz bayiinizden olan alacağını tahsil etmektedir. Buna göre bayinin yapmış olduğu satışa ait bedeli gelir hesaplarına intikal ettirmesi ve müşterisi adına fatura düzenlemesi gerekmektedir. Şirketinizce de alacağın tahsiline yönelik muhasebe kayıtlarının yapılması gerektiği tabiîdir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

pos ile yapılan satış kaydında 127 li hesabı borçlandırırsınız sonra 127 alacaklı 320 borçlu şekilde mal alışı yaptığınız firmaya ödeme yapmış olursunuz.