Sanayi Sicil Belgesi Nasıl Alınır ?

MUSTAFA KAYADUMAN

Katkı Sunan Üye
İyi haftalar merkezi İstanbulda bulunan makina yedek parça ithalatı alım satımı yapan bir ltd firması çorlu org san bölgesinde şirketin üzerine yer aldı yurtdışından makinalar aldı yatırım teşvik belgesi aldı şimdi sanayi sicil belgesi almak istiyor ancak resmi açılış henüz yapılmadı 1-Çorlu açılışı şube mi olacak yoksa fabrika diye mi belirtilecek 2-sgk lı işçi çalıştırılacak çorludan ayrıyeten açılış mı verilecek açılış merkez uzantısı mı oluyor şube mi acaba 3-sanayi sicil belgesi almak için şirkete gelip ayrıntılı incele mi yapıyorlar 4-işçi girişleri başvuradan önce mi olmalı.5-üretim olacağı için fabrika olarak mı tescil edilecek ticaret sicil gazatesinde karar aldırıp bildirilecek mi kısaca merkezi istanbulda olup çorlu şube de üretim tesisi kurup sanayi sicil belgesi almak için yapılması gerekenler nelerdir cok tesekkur ederim

merkez istanbul faaliyet belgesinde konu alım satım yazıyor üretim yok ilk defa üretim yapılacak o da çorluda olacak bu durumda çorlu şube olarak tescil edilebilir mi

merkez istanbul faaliyet belgesinde konu alım satım yazıyor üretim yok ilk defa üretim yapılacak o da çorluda olacak bu durumda çorlu şube olarak tescil edilebilir mi
Şirket olduğunuzu varsayarak, özetle şube tescilinizi bağlı olduğunuz ticaret sicilden yapıyorsunuz. Şubenizi gerekli mali bildirimlerinden sonra, önce kapasite raporu sonrasında da sanayi sicil belgesine başvuruyorsunuz. Kapasite raporu için ilgili oda web sitesinden gerekli bilgi ve belge mevcut.
Şirketler için kapasite raporu için önceden odadan bir heyet geliyordu. Şimdi nasıl uygulama da farklılık varmı bilmiyorum.
Not: Sanayi sicil belgesi için en az 5 işçi çalıştırma zorunluluğu kaldırılmıştır.

Şirket olduğunuzu varsayarak, özetle şube tescilinizi bağlı olduğunuz ticaret sicilden yapıyorsunuz. Şubenizi gerekli mali bildirimlerinden sonra, önce kapasite raporu sonrasında da sanayi sicil belgesine başvuruyorsunuz. Kapasite raporu için ilgili oda web sitesinden gerekli bilgi ve belge mevcut.
Şirketler için kapasite raporu için önceden odadan bir heyet geliyordu. Şimdi nasıl uygulama da farklılık varmı bilmiyorum.
Not: Sanayi sicil belgesi için en az 5 işçi çalıştırma zorunluluğu kaldırılmıştır.
Geçen yıl kapasite raporunu yeniledik değişiklik yok gene odadan gelip kontrol ediyorlar makineleri.

Tüm belgeleri teslim ederseniz tam belgeleriyle, heyet sizden fotoğrafları talep ediyor ve ziyaret etmiyor, pandemi dönemi uygulaması şuan böyle. Bu ayrıca şuan odalar birliğinin kararı.