Sarf malzemeli işçilik faturası

dnyn

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar, taşeron firmalarının kestikleri faturalarını "sarf malzemeli işçilik bedeli" olarak kesmesi ile ilgili yorumunuz nedir? teşk.

Ynt: Sarf malzemeli işçilik faturası

arkadaşlar hiç kimsenin bir fikri yok mu bu konuyla ilgili?

fatura açıklması sarf malzemeli işçilik bedeli olarak kesildiği zaman herhangi bir hata oluşturuyor mu?

kesebilir, sakıncası yoktur.
zaten taşeron firmalar üstlendikleri işleri yerine getirebilmek için aldıkları teçhizat ve sarf malzemelerinin gereği kadar işçi kullanması gerekir.

çok teşekkürler irem tekin

@dnyn

sarf malzemeli işçilik olarak kesilen faturaların %70'ini ürün/mal tedariki %30'unu da işçilik olarak yorumlaman bence doğru maliyetleme yapmana biraz daha yakın gibidir diye düşünüyorum.
eğer müşterin taşeron ise ve onların kestikleri faturaları dikkate alıyorsan bu şekilde yaparsan işçilikleri direkt gelir yazarsın. Ancak bu sizin için bir gider faturasıysa ayrımda bulunmana gerek yok. olduğu gibi giderleştirebilirsin. tabii yapılan işlem özel maliyet statüsüne de girebilir. Bunun analizi ve yorumu da senin insiyatifine kalmıştır.

sayın sercan cevabınız için teşekkür ederim, ama aklıma takılan şu; bahsettiğiniz gibi taşeron firmaları düşünür isek eğer sağlanan Gelirin %70 ni mal/ üretim malz. %30 nu da işçilik düşünmek ter değilmidir? işçilik ağırlıklı faaliyet gerçekleştiren firmalarda yani tersi bir oran söz konusu olmaz mı? teşk.

Taşeron yaptırılan bir işte 600.000 hakediş bedeli olsun,ilgili iş ile ilgili 4 faturada 250.000 TL malzemeli işçilik,1 faturada da 100.000 TL malzeme alt satırında da 25.000 TL işçilik olarak kestiğini düşünürsek;

600.000-350.000=250.000 TL %10 asgari işçilik olduğunu düşünürsek bu şekilde iş bitiminde bu ssk dosyasını kapatabilirim değil mi ?

Burda asıl sormak istediğim faturada malzeme ve işçilik ayrı belirtilmiş ancak tek fatura.Sgk'da iş bitiminde sorun yaşar mıyım ?

Ayrı olarak salt işçilik faturası alamıyorum.

İş bitmek üzere,teyit almak istiyorum.Asgari işçilik ile ilgili işlem yapan arkadaşlar yok mu ?

Bu arada bu işin ayrı ssk dosyası açtırdık,ancak çalışan sayısı 2 kişi olduğundan burda toplam giderim 6.000 TL civarında.Çünkü bizde işi bir alt taşeron firmaya verdik.Onlardan işçilik faturası alarak sgk dosyayı kapatmak istiyoruz.