Satılan araç

aday

Katkı Sunan Üye
binek oto satıldı

22.458,30
%1 kdv 224,85
toplam 22.71,15 şeklinde fatura kesildi karşı firmamızla heap bakiyemiz böylelikle sıfırlandı ama 254 kayıtlarımızda 23.964,73 olarak görünüyordu şimdi zararına satış kaydı mı yapacağız kayıt nasıl olacak amortisman olmasa olur mu ya da nasıl olacak?

Ynt: Satılan araç

sayın aday klasik taşıt satışı değil mi bu? kafanıza takılan ne anlamadım.taşıt satışında zaten aktifinize kayıtlı olduğu için eskiyse bir.amort.ayrılmıştır yenisini almamak üzere satıyorsanız eğer kar oluşacaksa gelir hesaplarına alacaksınız zararsa da gider hesaplarına.kusura bakmayın satış kaydını biliyorsunuzdur eminim ama sorunuzu tam idrak edemedim.

2.el binek araçlarda kdv oranı%1 dir.
araç
254 hesapta 23.000 kayıtlı sizde aracı 25.000 sattınız değilmi yapacağınız kayıt budur.
100 25.000
679 24.752
391 247,

254 23.000
257 23.000
ve karşılılı kapatcaksın.ama bu kayıt amortismanı bitmiş halde satılan aracın kaydıdır...

Sayın Aday, Birikmiş amortisman tutarını yazmanız halinde gerekli bilgi verilecektir.
Aracın Giriş Değeri : 23964,73
Aracın Satış Değeri : 22458,30
% 1 KDV : 224,85
Birikmiş Amortisman tutarı :?

darling44 ' Alıntı:
2.el binek araçlarda kdv oranı%1 dir.
araç
254 hesapta 23.000 kayıtlı sizde aracı 25.000 sattınız değilmi yapacağınız kayıt budur.
100 25.000
679 24.752
391 247,

254 23.000
257 23.000
ve karşılılı kapatcaksın.ama bu kayıt amortismanı bitmiş halde satılan aracın kaydıdır...
Sayın, darling
Bu kayıt hatalıdır. Böyle bir kayıt yapmamanızı öneririm. Bu kayıt işletmenizin yüksek kar etmesine, taşıtlar ve Birikmiş amortismanlar hesabının yanlış olmasına ve ayrıca 8.000,00- TL üzeri ödemeyi kasaya almanızdan dolayı ceza yemesine yol açacaktır.
Sanırım alel acele cevap verdiniz ve büyük olasılıkla yanlışlık bundan kaynaklanıyor.

"ayrıca 8.000,00- TL üzeri ödemeyi kasaya almanızdan dolayı ceza yemesine yol açacaktır. " Bu bölümü düzeltiyorum. Noterlerde yapılan 8.000,00-TL Üzeri satış veya alışların tevsik zorunluluğu bulunmamaktadır. (İşlemi açıklardan araç devrinde noter kısmını es geçtiğimden yanlış anlama nedeniyle yanlış açıklanmıştır.)

Araç satışları noterderde yapılır. Noterler tevsik kapsamında değildir.

nguroy ' Alıntı:
Araç satışları noterderde yapılır. Noterler tevsik kapsamında değildir.

Üstad,

Yanılmıyorsam, noterlere yapılan ödemeler tevsik kapsamı dışında. Noter satışı ile gerçekleşen herhangi bir işlem için tevsik sınırı geçerliliğini korumaktadır.

O zaman tevsikle ilgili tebliği okuyunuz. Belki ben yanlış hatırlıyor olabilirim."
V-TEVSİK ZORUNLULUĞU ARANMAYACAK TAHSİLAT VE ÖDEMELER:Vergi usul Kanunu?nun 320,323,324 ve 332 seri numaralı tebliğlerine göre işlem tutarı 8.000.000.000 TL yi aşan ödeme ve tahsilatlardan aşağıda sayılanları için için bankalar, özel finans kurumları ile Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğünden (PTT) alınacak belge, kredi kartı slipleri, hesap bildirim cetveli ya da dekont şartı aranmayacaktır.-Genel ve Katma bütçeli idarelerden yapılacak tahsilat ve ödemeler,-Döner sermaye işletmelerinden yapılacak tahsilat ve ödemeler,-Sermaye Piyasası aracı kurumlarında yapılacak ödeme ve diğer işlemler,-Yetkili döviz müesseselerinde yapılacak ödeme ve tahsilat işlemleri,-Noterlerde yapılacak ödeme ve tahsilat işlemleri,-Tapu idarelerinde yapılacak ödeme ve tahsilat işlemleri,-İhale işlemleri için yatırılacak teminat tutarları için, yukarıda belirtilen aracı kurumlardan (banka, özel finans kurumu ve PTT) işlem yapma şartı yoktur. Mükellefler tediye veya tahsilat makbuzu ile bu işlemleri yapabilirler. "

sayın nguroy;

ben de yanlış hatırlamışım. düzeltmeniz için teşekkür ederim.