Satış Primi veya teşvik ödemesi kapsamında yapılan ödemeler

• Konbuyu başlatan ozaslan
  • Başlangıç tarihi
O

ozaslan

Ziyaretçi
Selamlar,
genellikle ilaç şirketlerinde ya da bayilerde görülen, ana satıcının, hizmet akdi ile ona bağlı olmayan üçüncü bir kişiye yaptığı ödemeler, motivasyon, teşvik, bahşiş adına ne dersek diyelim, nasıl beyan ediliyor, ya da ediliyor mu? Bu ödemeyi ya da hediyeyi alan nasıl bir yol izliyor?

Saygılar

Ynt: Satış Primi veya teşvik ödemesi kapsamında yapılan ödemeler

Hizmet akdi ile bağlı değilse bir aracılık hizmeti verilmiş olur, bu durumda geliri elde eden kişi GVK md.37-38 uyarınca ticari kazan elde etmiş olacak, ayrıca KDVK md.1/1'e göre KDV'nin de konusuna giren bir olay var.

Bu çalışanın başka bir iş yerinde çalışan olması bunu etkilemiyor sanırım? serbest meslek makbuzu kesemeyeceğine göre nasıl bir yol izlenecek acaba?

Etkilemez aynı zamanda başka bir işverenden ücret geliri elde edilmesi, ticari kazanç ta elde edilmesine engel değildir. Zaten serbest meslek kazanç makbuzu hiç olmaz, ticari kazanç mükellefiyeti tesis ettirecek. Ana şirkete fatura düzenleyecek,KDV hesaplayacak.

teşekkürler ilginiz için, merak ettiğim husus pratikte böyle mi gerçekten, mesela ilaç firması, dağıtıcı bir firmanın elemanına bir ödeme yaptığı zaman veya doktorlara hediye verildiği zaman bunu beyan ediyorlar mı?

Pratikte kimsenin beyan ettiğini sanmıyorum, ancak bazı ilaç firmaları şöyle yapıyor, prim tutarlarını fatura karşılığı dağıtım firmasına gönderdikten sonra, dağıtım firması bu tutarı personeline bordro ile ücret olarak ödüyor.
Doktorlarla verilen hediyeler(!!) ise tamamen gayri meşru zaten, eğer belli bir sayının üzerinde reçete yazamaları karşılığında veriliyorsa.