SATIŞ YERİ

Şirketimiz, anlaştığı Otelin bir köşesinde kitap satışı yapacak, bu satış yaz boyunca devam edecek . Bununla alakalı vergi dairesi ve belediye' ye bildirme durumu ve şeklini yorumlarsanız sevinirim.

herkese iyi günler..

Yönetim kurulu olarak şube işyeri için karar alınması ve vergi dairesine yeni bir şube açar gibi başvuruda bulunman yazar kasa için izin belgesi alman gerekmektedir. aynı başvuruları belediyeye yapıp tabela veya herhangi bir reklam malzemen varsa bununla ilgili olarak reklam ilan vergini beyan etmen gerekmektedir. yaz bittiğinde ise süreci tersten takip ederek yönetim kurulu kararı alarak vergi dairesi ve belediyeye kapanış ile ilgili olarak başvuru yapman gerekmektedir.

SAYGILAR

peki ben böyle bir yerde wargi levhası alacakmıyım tamam yazar kasa aldık ama VERGİ LEVHASI alacakmıyım onu yazarsanız ii olur.

Sayın Cenk,

Satış yerine vergi levhası asacaksınız.Nerelere vergi levhası asılması gerektiği hususunda 142 sıra numaralı VUK tebliğinde gerekli açıklamaları bulabilirsiniz.

Cevabınız için teşekkürler, yalnız bu yeri biz devamlı olarak kullanmayacağız yani geçici bir stand olacak. Vergi dairesine bilgi mahiyetinde şubemize bağlı, geçici olarak satış yapacağımız bir yer olarak bildirirsek bir sakıncası olur mu? Ayrıca yazar kasa kullanmayıp fatura keseceğiz.

Sayın Hakan Kanat

Yazar kasa ile ilgili olarak alomaliye.com adresindeki maliye/sigorta bölümünde yazar kasa mevzuatı kısmının altında gerekli olan açıklamaları bulabilirsiniz.Fatura kesilse dahi yazar kasa bulundurmak ve düzenli olarak güz sonlarında Z raporu alma mecburiyetiniz bulunmaktadır.vergi dairesine yapacağınız başvuru ile ilgili olarak geçici ibaresini karar defterinde gösterebilirsiniz ancak geçici dediğiniz zaman tarih belirtmek zorundasınız ve ilerleyen zamanlarda standınızı devamlı olarak açık tutarsanız sizin için problem çıkabilir.Vergi levhasındada adres kısmında şube diye belirtip adresi standın bulunduğu adres olacaktır.

Saygılar