Satıştan İadeler

aday21

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar mal sattık ve mal iade edildi şimdiye kadar normal takıldığım yer şurası, mal iade edildiği için 610 satıştan iadelere gitti şöyleki
610.10 satıştan iadeler (B)
191.10 satış iadeleri nedeniyel d. kdv (B)
120.10 satıcılar (A)
şimdi bu malı ticari mallar hesabına nasıl alacağız çünkü mal iade edildi ve stoklarda görünmesi lazım değil mi. bu işlemi nasıl muhasebeleştireceğiz.

Ynt: Satıştan İadeler

191 ind kdv
610 satıştan iadeler (-)
1- tic. mal iadeleri
120 alıcılar
olmalıdır . yaptığınız doğrudur.

Sayın smcanan takıldığım konu şu 610 satışlardan iadelere aldık bunu, ama bi kayıt daha yapıp 153 mallara almamız lazım değil mi bunu merak ediyordum. nasıl bi yol izlemem gerekiyor.

Merhaba,

157 DİĞER STOKLAR

Yukarıdaki stok kalemlerinin hiçbirine dahil edilemeyen tali ürün, kusurlu mallar ve hurda gibi kalemlerin izlendiği hesaptır.

Selamlar

Normal satışların muhasebe kaydında nasıl ticari mal hesabını alacaklandırmıyorsak 600-391-120 hesaplarını kullanarak kayıt yapıyorsak satış iade de ticari mal hesabını kullanmayacağız. Ticari mal hs alış iade de kullanılır.

Satılan mal stoklardan çıkarılarak, satılan mal maliyetine intikal ettirilmiş ise, tekrar stoklara girişi için aşağıdaki kayıt yapılır:

157 DİĞER STOKLAR

157 13 000 Defolu Mallar 1 000

621 SATILAN TİCARİ MAL MAL.

621 12 000 A Mağazası/Giyim 1 000

Açıklama:Satılan malın iadesi

nedeniyle stoklara alınışı

satılan malın iadesi kaydı
610 (B)
191 (B)
120 veya 100 (A)

İade malların SMM'nden çıkarılarak stoklara alınması kaydı:
153 (B)
621 (A)

Sayın Akdoğan, Teşekkür ederim çok faydalı oldu.

ben bu soruyu 29 mart 2007 tarihinde sormuştum . 796 kişide okumuştu sonuç alamamıştım.ben bu soruyu rakamla söylemiştim
120 ......1180 ytl
600......... 1000ytl
391......... 180ytl mal sattım ama bu malı 900 ytl aldım aradaki farkın tekrar 153 e hangi değerle atacağımı ?

153...
621 ytl alacaklı derken

yukarıdaki işleme göre muhasebe kaydını rakamlarıyla yazınız

ayrıca bu konunun tekrar gündeme gelmesine sevindim:)

malı iade almaya biliyorsun bu güzel.
*İade gelen malın karını düşersin
sonrada
--------------/---------------
153 borç
621 alacak
------------------------------

sayın egeli;

796 kişi okumuştu. siz okumuşmuydunuz ?

610 hesabın çok çalıştığını gözönünde bulundurursak her iade faturasının karını nasıl tespit edeceğiz?

İLKAY ' Alıntı:
sayın egeli;

796 kişi okumuştu. siz okumuşmuydunuz ?

610 hesabın çok çalıştığını gözönünde bulundurursak her iade faturasının karını nasıl tespit edeceğiz?

Sayın İlkay, birçok işletmede belirli mal gruplarının ticari mal maliyeti hep aynıdır. ha sen satarken birine %5, birine%15 kar koyarak satıyorsan onu bilmem. Ama doğru olan 610 hesaba giren iadelerin karını düşerek 153 hesaba çekmektir.

sayın egeli;
ülkemizde serbest piyasa uygulaması yapılmaktadır.
bir malı 2 ay vadeli ,3 ay vadeli veya peşin olarak bile satılıyor.duruma göre düşük fiyatlarla bile satıldığı oluyor.anlaşılan bu konunun çözümü yokkk.???
sayın egeli 29 martta bu konuyla ilgili görüşleri okursanız benim nedemek istediğimi gayet iyi anlıcağınızı umarım.

sayın akdoğan'ın yaptığı işleme katılıyorum doğrusu budur
yalnız bi hatırlatma yapayım
153 xxx

sayın akdoğan'ın yaptığı işleme katılıyorum doğrusu budur
yalnız bi hatırlatma yapayım
153 xxx
621 xxx
kaydı yapılırken 153 hesaba maliyet bedeli ile kayıt edilir yani satış fiyatı veya iade bedeli ile değil
rast gele

İLKAY ' Alıntı:
sayın egeli;
ülkemizde serbest piyasa uygulaması yapılmaktadır.
bir malı 2 ay vadeli ,3 ay vadeli veya peşin olarak bile satılıyor.duruma göre düşük fiyatlarla bile satıldığı oluyor.anlaşılan bu konunun çözümü yokkk.???
sayın egeli 29 martta bu konuyla ilgili görüşleri okursanız benim nedemek istediğimi gayet iyi anlıcağınızı umarım.

o zaman sen 610 daki tutarı olduğu gibi 153 hesaba atacaksın, %15 kar ile sattığın malı 153 hesaba aynen alıyorsun, sonra bumalı satarkende %15 kar daha ekle kar olsun %30..........
üstadım ne olursa olsun iadeleri 153 hesaba çekerken aşağı yukarı maliyetini hesaplayıp öyle çekeceksin.

sayın egeli;

'' doğru söze ne denirki ''

610 hesabınız ne kadar az hareket görürse ki (bende değil) envanter çalışmanız da okadar az zaman harcarsınız .

vakit nakittir diyelim geçelim

bu arada okuma sayısı 802+250 olmuş:)

Bildiğiniz gibi, stok maliyeti tespitinde aralıklı veya sürekli envanter yöntemlerinden hangisi tercih edilmiş ise iade gelen mala ilişkin maliyet kaydı da, ona göre yapılmalıdır. Sürekli envanter yöntemine göre satış sonrası maliyet kayıtlarınızı yapıyorsanız, iade geldiğinde brim maliyeti belli olan malın iadesine ilişkin stok ve maliyet kaydında gerekli düzeltmeyi yaparsınız. Eğer stok maliyetini tespit etmek için aralıklı envanter yöntemini kullanıyorsanız. Yani satış yapıldığında satış kaydını yapıp, maliyet kaydını yapmıyorsanız. Dolayısıyla dönem sonunda tespit edeceğiniz stok brim maliyeti ile miktar itibariyle net satış üzerinden ( yani: miktar itibariyle brüt satış-satış iadesi) hareket ederek maliyetleri tespit etmek gerekir.

610-Satış iadeleri (b)
191-İnd.Kdv.(b)
100/120 H.(a)
-------/--------------
Ayıca bir işlem yapılmasına gerek yoktur.zaten dönem sonlarında yapılan envanter sayımları ile satışlar maliyeti ortaya çıkmaktadır.
Dön.Başı mal.Mev.+Dön.İçi Alışlar(-)Dön.sonu mal.mevcudu:Tic.Mallar maliyeti.
saygı ve selamlar.