Satıştan İadeler

batlı

Katkı Sunan Üye
faaliyet sonuçlarını, satışlarını, maliyetlerini aylık olarak takip eden, bununla ilgili çeşitli tablolar hazırlayanınız vardır elbette. örneğin mart ayında satmış olduğumuz mal temmuz ayında iade edildiğinden bizim temmuz ayı satışlarımızda 610 iade hesabında gözüktüğünden sanki temmuz ayının satışlarında iade olunmuş gibi gözükmekte. siz bunun önüne geçmek için ne yapıyorsunuz. benim aklıma mart ayında sattığımız mal temmuz ayında iade oluyor ise ilgili stok hesabına almak geliyor. normalde bunu yıl atladığında yaparız..

Ynt: Satıştan İadeler

mal iade geldiğinde geldiği tarihte stok hesabına girişi yapılıyor.raporlama yapılırken satışlar ve iade gelen mallar şeklinde raporlanıyor.şu tarihte satılan malın iadesidir diye bir not bulunmuyor.

anlayamadım sayın hakan, bu durumda 153 hesaba mı alıyorsunuz yoksa 610 hesaba mı.

---------/-----------------
610 b
191 b
120 a
satıştan iade kaydı
-----------/-----------------
153 b
621 a
stoklara alma
------------/-----------------

raporlama ile ilgili daha detay bir bilgi arıyorsan borsada işlem gören şirketlerin mali tablolarını indirim incelersen faydalı olur.
örneğin kent a.ş. mart sonu satış raporu
16. SATIŞLAR VE SATIŞLARIN MALİYETİ

a) Satışlar

1 Ocak-
31 Mart
2009 1 Ocak-
31 Mart
2008

Yurtiçi satışlar 87.787.483 53.679.802
Yurtdışı satışlar 44.056.243 48.896.940
Satıştan iadeler (-) (7.693.608) (8.525.344)
Satış iskontoları (-) (23.093.314) (9.515.930)
Diğer indirimler (-) (8.004.529) (4.908.812)
93.052.275 79.626.656

ben mart ayında olan satışın temmuz ayında iade olarak gelmesi olayını 610 ve 621 hesap kullanmaksızın direkt 153 hesabı borçlandırarak almayı düşünüyorum. bunun nedeni ise temmuz ayını tek başına rapor yaptığımda mart ayına ait satıştan iade temmuz ayının satışlarını düşürmekte ve mart ayına ait satış maliyetindeki azalma sanki temmuz ayının satış maliyetlerini düşürmekte. benim düşünceme olumsuz eleştirisi olan var mı? sizce direk 153 hesaba almanın ne gibi dezavantajı olabilir..

arkadaşlar. bildiğiniz gibi benim önerdiğim yöntemi biz zaten yıl atladığımızda yapıyoruz. mali dönem 1 yıl olduğu için. orda mükerrerlikten söz edemeyiz. ben mali dönemi 1 yıl değil de 1 ay olarak baz alıp hesaplarımı buna göre işleyeceğim. evet yeni mal alımı gibi kaydedeceğim ve bir daha ne zaman satılacak ise o zaman tekrar satış işlemi ve satılan malın maliyeti hesaplarını çalıştıracağım.

iade gelen malı direk stoklara alamazsınız.mali dönemi 1 ay kabul edelim.malı sattınız
120 1000
600 1000
ve maliyet kaydı olarakta
621 800
153 800
kayıtlarını oluşturdunuz.iade gelen malı direk 153 hesaba alırsanız 621 hesaba maliyet yazdığınız tutarı nasıl geri çekeçeksiniz.
kar/zararda bir değişme olmasada tek düzen hesap planına aykırı işlem yapmış olursunuz.

siz geçen yıl satışlarında maliyet hesabına attığınız 621 hesaptaki tutarı bu yıl iade aldığınızda geri mi çekiyorsunuz. aynı hesap. tek fark benim hesabımın aylık olması. tekdüzen açısından bakacak olursak da ne gibi bir sakıncası var. sonuçta ben 610 hesabı gene kullanacağım ama aynı ay içerisinde olan satışlardan iade olur ise kullanacağım.

Bilanço usulünde defter tutan gerçek ve tüzel kişilere ait teşebbüs ve işletmelerin Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliğleri ile getirilen tek düzen hesap planına ve bunun yanında temel mali tabloların düzenleme ilkelerine ve Tekdüzen Hesap Çerçevesi Hesap Planı ve İşleyişine riayet edilmesi gerekir. Bu belirlenen usul ve esaslara uyulmaması halinde Vergi Usul Kanununun 353.maddesinin 6.fıkrası gereği, muhalefet edilen her takvim yılı için ayrı ayrı Özel Usulsüzlük Cezası kesilmesi gerekecektir.

6. (4108 sayılı Kanunun 8 inci maddesiyle değişen bent) Bu Kanuna göre belirlenen muhasebe standartlarına, tek düzen hesap planına ve malî tablolara ilişkin usul ve esaslar ile muhasebeye yönelik bilgisayar programlarının üretilmesine ve kullanılmasına ilişkin kural ve standartlara uymayanlara (4369 sayılı Kanunun 19 uncu maddesiyle belirlenen miktar) 250.000.000 lira özel usulsüzlük cezası kesilir.(*******)

bununla birlikte iade girişini direk stok girişi şeklide yaptığında, yapmış olduğun satış raporlarıda hataya düşer.şöyleki mart ayında satıp temmuzda aldığın iadeyi direk stok hesabına alıyorsun.temmuz cari raporun doğru çıkıyor ama ocak-temmuz kümüle satış raporunda iadeyi göstermediğinden dolayı fazla satış raporlamış oluyorsun.

hakan221 ' Alıntı:
mart ayında satıp temmuzda aldığın iadeyi direk stok hesabına alıyorsun.temmuz cari raporun doğru çıkıyor ama ocak-temmuz kümüle satış raporunda iadeyi göstermediğinden dolayı fazla satış raporlamış oluyorsun.

hakan221 ' Alıntı:
iade gelen malı direk stoklara alamazsınız.mali dönemi 1 ay kabul edelim.malı sattınız
120 1000
600 1000
ve maliyet kaydı olarakta
621 800
153 800
kayıtlarını oluşturdunuz.iade gelen malı direk 153 hesaba alırsanız 621 hesaba maliyet yazdığınız tutarı nasıl geri çekeçeksiniz.
kar/zararda bir değişme olmasada tek düzen hesap planına aykırı işlem yapmış olursunuz.

sonra sizin yaptığınız kayıt (ya da yaptığınızı zannetiğimiz diyelim. Malesef siz bu kaydı göndermediniz.)

153 800
621 800

Satışlar ne oldu? 600 hesap aynen duruyor???

Hakan Bey,
Mesajı okuyunca sanki size yazmışım gibi geliyor. Halbuki ben Batlı Bey'i anlamaya çalışıyordum. Ben sizin dediğiniz gibi düşünüyorum. Yani fazladan satış raporlanması gibi bir durum ortaya çıkıyor. Ama Batlı Bey'in iade kaydını tam görmeden kesin bir şey dememek lazım. Farklı bir düşünce olabilir.