Saüsem Detaylı açıklamayı yaptı...!

Ynt: Dikkat Dikkat Saüsem Detaylı açıklamayı yaptı ....

SPL açacağım dediği bu yılki 2 bd sınavı iptal edilirse hiç şaşmam.

yok öle bakıyorumda spk belgesı olan arkadaşların ağzı sulandı :)) imtiyazsa herkese imtiyaz ya 15 yıl şartı herkese olacak yada spkya muafıyet dıyorlarsa spk sınav açmaya devam decek yoksa bu iş mahkemeye gıder... ;D

ileti1 ' Alıntı:
yok öle bakıyorumda spk belgesı olan arkadaşların ağzı sulandı :)) imtiyazsa herkese imtiyaz ya 15 yıl şartı herkese olacak yada spkya muafıyet dıyorlarsa spk sınav açmaya devam decek yoksa bu iş mahkemeye gıder... ;D

Sn İleti1

Ağzı suladı bunlar nasıl ifadeler? Bu nasıl Kahvehane ağzıdır? Bir meslektaşa yakışmışmıdır?
Meslektaş olarak sizden utanıyorum. Yöneticilere Moderatörlerimize de acşilen bu arkadaşın sürekli hesabının kapatılmasını talep ediyorum

SPK 2006 yılında Uluslararası Denetim Standartlarına uyumlu Seri X No:22 nolu tebliği çıkardı
Sınavını da yetkilendirmesini de muafiyetlerini de standartlarını da kendi belirledi.

Mahkemeler açıldı Hepsini de SPK kazandı Türmob dahil
(Bazı dava yazışmalarını kararlarını bizzat gördüm inceledim)
Eğer Uluslararası Denetim Standartlarına Dünyada kabul edilen ölçülere uyuyorsanız yargı sizin lehinize karar veriyor zaten.
Bu daha önce yaşandı

Bu yüzden İleti arkadaş bu psikolojik saldırgan durumu ya başka sitelerde deşarj olmanı yada bir psikologa görünmeni tavsiye ediyorum

Saygılar

sahincolak71 ' Alıntı:
ileti1 ' Alıntı:

Sn İleti1

Ağzı suladı bunlar nasıl ifadeler? Bu nasıl Kahvehane ağzıdır? Bir meslektaşa yakışmışmıdır?
Meslektaş olarak sizden utanıyorum. Yöneticilere Moderatörlerimize de acşilen bu arkadaşın sürekli hesabının kapatılmasını talep ediyorum

SPK 2006 yılında Uluslararası Denetim Standartlarına uyumlu Seri X No:22 nolu tebliği çıkardı
Sınavını da yetkilendirmesini de muafiyetlerini de standartlarını da kendi belirledi.

Eğer Uluslararası Denetim Standartlarına Dünyada kabul edilen ölçülere uyuyorsanız yargı sizin lehinize karar veriyor zaten.
Bu daha önce yaşandı

Bu yüzden İleti arkadaş bu psikolojik saldırgan durumu ya başka sitelerde deşarj olmanı yada bir psikologa görünmeni tavsiye ediyorum

Saygılar

şimdi bu yorumun neresınden tutsam altında kalırsın mezlektaşım birincisi kahvehane ağzı ne demek ikincisi piskolojik sorun kanısına nerden vardın piskolojık sorunun var demekkı

utanma konusuna gelınce kendınden sınırsız özgürlükkte utanma özgürlüğüne sahıpsin.hatta çok fazla utan
saldırganlık ve ve türübinlere konuşma kaygısı nıye duyuyorsunkı varsa farklı bır yorumun yaz paylaş kaldıkı bu turu forumların açılışınının özünde farklı fıkır ve düşüncelerin paylaşımı var ıkı adım daha öteye gidiyorum uyelığımın yasaklanması hakında çığırtkanlık yapmışsın acıyorum sana aciz birisin demekki le hevle vele bu mubarek ramazanda bunları yazmak zorunda kaldım
not: bir daha sağa sola yorum yazarken dıkkat et her sakalıyı deden sanma.

SPK?dan bağımsız denetim lisansım olmasına rağmen hiç bugüne kadar muafiyet verilmesi için kendimi yormadım. Kafama da takmadım. Hata bazen diyorum Kamu Gözetimi Kurumu'nun sınavına da mı girsem. Ama daha önemli işlerim var, o yüzden girmeyi düşünmüyorum. 2 hafta versinler hangi kurum yaparsa yapsın denetim sınavını geçerim. Ama bi defa sınava girmişiz bi daha niye girelim? SPK lisansı alanlar babalar gibi ders çalışıp 70 ortalamayla sınavlarını vermişlerdir. Bizim sınavdan korkumuz yoktur. Ama bir daha sınava girmeye de niyetimiz yoktur. İyi , sabah akşam sınava girelim bilgimizi ispatlamak için. UFRS sınavını da, denetim sınavını da vermişiz. Bundan sonra en fazla gireceğimiz sınav TKK ile finansal analiz sınavı olur.

Hadi bize sınav şartı getirdiler. Dediler ki arkadaş sen lisansı almışsın ama denetim yapmamışsın. Senin muafiyet hakkın yok. Olmaz ama oldu diyelim. (Sanki Kamu Gözetimi?nden alacakların deneyimi var da?) Peki SPK?da yıllardır bu ülkenin en büyük firmalarını denetleyen adamlara da mı sınav yapacaksınız? İşte buna gülerim. Adam demez mi sen önce git benim yazdığım bi tane raporu oku, yaz demiyorum, anla da demiyorum ha sadece oku, ondan sonra gel bana sınav yap. Denetimin kitabını yazacak konuma gelmiş, yüzlerce rapor yazmış, zamanında bu işin sınavını vermiş kişilere sen gel hele bizim sınava bi gir de boyunun ölçüsünü mü alalım diyeceksiniz?

SPK sınavını verenlerin bi daha sınava girmesini isteyenlere şunu derim: O zaman SMMM sınavına hatta staj başlatma sınavına da bi daha girelim. Belki bilgilerinizi unutmuşsunuzdur, belki mevzuat değişmiştir de mevzuatı takip edememişsindir, belki senin sınavın kolaydı? Hadi hep beraber 3, 5 yılda bir sınava girelim. En iyisi mi ilkokuldan başlayalım bu işe?

SPK lisansı olanlar muafiyetlerini alacaklar. Nasıl ki bu iş sınavsız olmayacaksa SPK lisanslılar da tekrar sınava girmeyecekler.

SPK muafiyeti alacak..BD firmalarında yıllardır denetim yapan meslek mensubunun imzaladığı raporu inkar anlamına gelir. Kıdem şartı da aranamaz.........

ikinci husus her zaman dile getirdiğim gibi bu kadar hevesli meslektaştar (denetime) neden beğenmedikleri SPK sınavına girmeden imtina ettiler.

Sonuçta meslek mensubu şartı bile aranmıyorken... hak verilmez alınır...

ileti1 ' Alıntı:
sahincolak71 ' Alıntı:
ileti1 ' Alıntı:

Sn İleti1

Bu daha önce yaşandı

Saygılar

şimdi bu yorumun neresınden tutsam altında kalırsın mezlektaşım birincisi kahvehane ağzı ne demek ikincisi piskolojik sorun kanısına nerden vardın piskolojık sorunun var demekkı

utanma konusuna gelınce kendınden sınırsız özgürlükkte utanma özgürlüğüne sahıpsin.hatta çok fazla utan
saldırganlık ve ve türübinlere konuşma kaygısı nıye duyuyorsunkı varsa farklı bır yorumun yaz paylaş kaldıkı bu turu forumların açılışınının özünde farklı fıkır ve düşüncelerin paylaşımı var ıkı adım daha öteye gidiyorum uyelığımın yasaklanması hakında çığırtkanlık yapmışsın acıyorum sana aciz birisin demekki le hevle vele bu mubarek ramazanda bunları yazmak zorunda kaldım
not: bir daha sağa sola yorum yazarken dıkkat et her sakalıyı deden sanma.

Arkadaşlar herkesi kendinize muhatap almayın. Şu yazısındaki kelime ve yazım hatalarına bir bakın kesinlikle meslek mensubu olamaz. Özellikle SPK Lisanslı arkadaşlar çoluk çocukla muhatap olmamalı şu an mücadelede olunacak KGK ve YMM'ler var...

Bu yapılan açıklamadan anladığım 15 yıllık kıdemi olan smmm ve ymm KGK uygun gördüğü eğitimi alıp yapılan sınavdan 70 üstü aldığı takdirde bağımsız denetçi olacak.Yanlış anlamadığımı düşünüyorum.15 yıl nereden çıktı.Ve genel sınav yapılır geçen geçer...Bu ne şimdi ...Herkezin kafası karışık ve bu konu çok sulandı..Herkezin gözünü rant ve para bürümüş...Asıl bu işin kaymağını yeyip büyük paralar kazanlar daha da hırs peşindeler.Oda benim olsun buda benim olsun.Şu gençlere bir fırsat verin artık........

bence uygulama tam yerinde.
tabiyki KGK spk belgesi olanları gözardı edemeyecek.

bu konunun suyla falan alakası yok.

Denetim için, 15 yıllık kıdem şartı aranması ( spk belgesi olmayan smmm ve ymm ler için) çok yerinde.
Sonuçta spk bagımsız denetim belgesine sahip ( adı üstünde ) SMMM lerin elbetteki farklı bir üstünlüğü var ki, kıdem aranması anlamsız.çünkü bu belgeyi zaten almışız. yani kazanılmış bir hak.

Dolayısıyla, bu belgeye sahip olmayan smmm ve ymm ler , sınavlara girip de alsalardı .
kazanma oranlarının %5 civarında oldugu bu sınavları geçenlerin, denetime tabiyki de kıdemsiz yetkisi var. KGK bunun çok iyi farkında. sizde farkına varın artık.

Ynt: Saüsem Detaylı açıklamayı yaptı...!

SPK ile ilgili tek kelime yorum yazmamış biri olarak derim ki yanlış kişilere yorum gönderiyorsunuz.Hakkınız değil demedik ki muhatabınız KGK 'dur.Biliyorsunuz o ne derse o oluyor.Ne diyeyim allah kolaylık versin hepimize....

tek ders sınavına sonuna kadar asılıp SPK lİSANSI almak farz oldu.

ozgul35 ' Alıntı:
bence uygulama tam yerinde.
tabiyki KGK spk belgesi olanları gözardı edemeyecek.

bu konunun suyla falan alakası yok.

Denetim için, 15 yıllık kıdem şartı aranması ( spk belgesi olmayan smmm ve ymm ler için) çok yerinde.
Sonuçta spk bagımsız denetim belgesine sahip ( adı üstünde ) SMMM lerin elbetteki farklı bir üstünlüğü var ki, kıdem aranması anlamsız.çünkü bu belgeyi zaten almışız. yani kazanılmış bir hak.

Dolayısıyla, bu belgeye sahip olmayan smmm ve ymm ler , sınavlara girip de alsalardı .
kazanma oranlarının %5 civarında oldugu bu sınavları geçenlerin, denetime tabiyki de kıdemsiz yetkisi var. KGK bunun çok iyi farkında. sizde farkına varın artık.

1-Uygulama hiç de tam yerinde değil. 9 yıl (yani 15 yıl) mesleki tecrübesi olanlar havadan yetki sahibi olacaklar.
2-Denetim stajı yapmamış olanlar SPK lisansını alsalar dahi staja tabi olacaklar.KGK bizi gözardı edecek.
3-Başarı oranının % 5 olması o sınavın çok zor olduğu anlamına gelmez. Bana göre staj başlatma ve bitirme sınavları daha zordu. Ama sonuçta bir sınavdı ve biz bu sınavı verdik. Sınav vermeyenler sınava girsin.
4-KGK bana göre hiç bişeyin farkında değil. Birileri onlara farkındalık dayatıyor.

Saüsem de bize çekti. Başvuru bilgileri ile ilgili broşürlerinde sürekli değişiklik yapıyorlar.