Sendika temsilciliği ve vergisel boyutu hk.

sayın üstatlar merkeze bağlı bir sendika temsilciliği var. faaliyetini sürdürdüğü bina kira ve ayrıca diğer giderleri de var. işyeri sahibi kira konusunda beyanname vrmeyeceğini buna ait oluşacak verginin sendika temsilciliğince ödenmesini istemektedir. sendika merkezi de bulunduğunuz yerde bir muhasebeci ile anlaşın o stopaj yoluyla kira giderini bildirsin demektedir. konuyla ilgili vergisel boyut nedir? sadece bir vergi numarası alıp kirayı stopaja tabi tutsak yeterli mi? konuyla ilgili bilgisi olan üstat olan üstatlardan yardım bekliyorum. bu iş yoğunluğunda kusura bakmayın kolay gelsin.

Ynt: Sendika temsilciliği ve vergisel boyutu hk.

Gelir Vergisi Kanunun 94'üncü maddesine göre tevkifat yapmak zorunda olanlar kamu idare ve müesseseleri, iktisadî kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadî işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya ziraî işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler olarak sayılmışlardır. Görüldüğü üzere sendikalar tevkifat yapmak zorunda olanlar arasında sayılmamıştır. Sendika istese de tevkifat yapamaz. Mal sahibi eğer elde ettiği yıllık kira geliri GVK md.86/1-d uyarınca 1.290.-TL'yi geçiyorsa ki,-büyük bir ihtimalle geçiyordur- bir zahmet gidip yıllık beyanname ile elde ettiği GSMİ'yi beyan edecek.

sayın koraykarakaya GVK md.86/1-d madde ücret geliri diye geçiyor ama. acaba farklı bir madde numarası mı olacaktı? bir de bu sendikadaki öğretmenler vergi dairesindeki memurla görüşmüşler memur kiralanan yerin işyeri hükmünde olduğunu 2.800,00 tl istisnadan yararlanamayacağını 2011 yılı stopaj dönemi geçtiğinden cezalı olacağını falan söylemiş. sizin söyledğiniz gayet mantıklı ve kanuni ancak memur kanunu göz ardı etmiş galiba yada bilmediğinden vergi gelsinde nerden gelirse gelsin mantığı hakim galiba. acaba tekrar görüşmeli mi yoksa sizin söyledğiniz gibi mi yapmak lazım

1-GVK 86/1-d'de ücret geliri değil menkul ve gayrimenkul sermaye iradları diyor,tekrar bakın isterseniz.

2-Kiralanan yer işyeri değil belki ama mesken de değil dolayısıyla 2.800.-TL'lik istisnadan yararlanamayacağı kesin.

3-Memur yerine vergi dairesi müdürüyle görüşmenizi tavsiye ederim. Bazen vergi dairesindeki memur arkadaşlar bu gibi ince detayları bilemiyor maalesef.

merhabalar sendikalar konusu ile ilgli olarak..mayıs itibarı ile geçerli olan 117 nolu kdv tebiğine ne göre servis taşımaclığı yapanlar iş yaptıkları kdv mükelleflerinede 5/10 oranaında tev.fatura kesecekler..benim müşterim sendika üyelerini geziye götürmüş ve faturayı sendika adına normal %18 kdv li olarak kesmiş..bu sendikanın vergi dairesi ve vergi numarası var..ben tam olarak ayrımı yapamadım bu durumda bu faturayı 5/10 oranına göre mi kesmemiz gerekirdi yoksa sendika olmasından dolayı %18 li olarak kalacakmı yardımcı olursanız sevinirim..

Sendikalar KDV mükellefi olmadığı için sendikaya verilen taşımacılık hizmeti için KDV tevkifatı yapmanıza gerek bulunmamaktadır.

bu durumda faturamız %18 li olarak kalacak.sayın koraykarakaya cevabınız için teşekkür ederim

neslişah hanım faturayı kesen 1 nolu beyannamede gösterecek
alan 2 nolu beyannamede göstercek.

%18 oranında gösterecek

gerçi cevap koraybey tarafından verilmiş zaten

beyefendi ' Alıntı:
neslişah hanım faturayı kesen 1 nolu beyannamede gösterecek
alan 2 nolu beyannamede göstercek.

%18 oranında gösterecek

Sayın beyefendi ortada tevkifatlı bir işlem yok, 2 nolu KDV beyannamesinde göstermek nereden çıktı? Hizmeti alan taraf elbette 1 Nolu KDV beyannamesinde İndirilecek KDV satırında gösterecek normal olarak, ancak bu soruda alıcı sendika olduğu için KDV mükellefi de değil ve 1 Nolu beyannameyi de vermiyor doğal olarak.

Olası yanlış anlama ve değerlendirmelere sebebiyet vermemek için düzletmek ve belirtmek istedim.