Serbest Bölge işlemleri

metintacer

Katkı Sunan Üye
Serbest bölgede faaliyet gösteren şirketin (alım-satım) serbest bölge müdürlüğüne yıl sonu ile vermesi gereken herhangi bir belge veya döküman varmıdır?

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.
Saygılarımla

Ynt: Serbest Bölge işlemleri

metintacer ' Alıntı:
Serbest bölgede faaliyet gösteren şirketin (alım-satım) serbest bölge müdürlüğüne yıl sonu ile vermesi gereken herhangi bir belge veya döküman varmıdır?

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.
Saygılarımla

Bu konuyla ilgili yazılarım var bilgi açısından göz atabilirsin.Yinede diğer arkadaşlarada bilgi açısından paylaşmakta fayda var.Yılsonlarında Serbest Bölge ile muhakkak Stok hesap mutabakatı yapılmalı ve stoklar tutturulmalıdır.Çünkü ordaki giriş ve çıkışlarda da hatalar yapılabiliniyor.Örneğin Araba girişi Traktör diye çıkılıyor veya tam tersi oluyor eğer siz stok sayımı yapıp mutabakat yapmazsanız ileride yapmak zor olur ayrıca envanter yazıldıktan sonrada problemler yaşarsınız.Dolayısıyla Stok Listenizi yapıp verin Serb.Bölge onaylatın.

Ferhat

Bağlı bulunduğunuz serbest bölge yönetimine başvurun.Doğru bilgilyi ilk ağızdan öğrenin

aklımda kalanlar ise;
-Dönem içinde kullanılan Faturalar ve boş faturalar
-Stok giriş /çıkış hareket detayları ve envanter defteri
-defterler bölge onaylı olması gerekiyor

basar03 ' Alıntı:
Bağlı bulunduğunuz serbest bölge yönetimine başvurun.Doğru bilgilyi ilk ağızdan öğrenin

aklımda kalanlar ise;
-Dönem içinde kullanılan Faturalar ve boş faturalar
-Stok giriş /çıkış hareket detayları ve envanter defteri
-defterler bölge onaylı olması gerekiyor

Sevgili formdaş

Yılsonunda Serb.Bölgeye ''Dönem içinde kullanılan Faturalar ve boş faturalar,envanter defteri'' bunlar beyan edilmez.TTK göre Defterlerin Noter onaylı olması daha doğru olur.(Bazı arkadaşlar örneğin sizin gibi gidip birinci ağızdan öğrenip daha sonra ama ordaki memur öyle söyledi deyip çözüm arıyorlar.(Her ne kadar serb.bölge firma defterlerini serb.bölgede onaylatılsa bile ben karşıyım).Sizin yıl sonunda yapacağınız sadece ''Stok Listenizi yapıp Serb.Bölge onaylatın

Bunun dışındaki yükümlülükleriniz aynen VUK belirtildiği gibi

Atatürk Hava Limanı Serbest Bölgesinde çalıştığım dönemde yapılan uygulama budur.

Serbest bölge yönetiminin Maliye ve Gümrük Muhafazaya sorumluluğu var.istendiği taktirde belge bilgi sunabilmeliler.İsterlerse vermekte bir sakınca yok, vermem diyim kafa tutmanın hiç anlamı yok.

Serbest bölge yönetimi tüm GİRİŞ/ÇIKIŞ hareketlerini zaten tutuyor, ellerinde fatura beyenname formlar vs. zaten hepsi var.Ancak onlarda bazen firmalarla mutabakat için karşılaştırmalar yapmak isteyebilir.İsterlerse verin istemezlerse vermeyin.

''Atatürk Hava Limanı Serbest Bölgesinde çalıştığım dönemde yapılan uygulama budur.''

Sizin çalıştığınız dönemden bu döneme çok şey değişti.Dolayısıyla yukarda yazdığım gibi

ferhat

Doğrudur sayın Ferhat,
40 yıl önce çalışmadım, yine aynı kanunlar vardı ve vermek zorunda değildik.
Fakat istenirse vermek gerekir diyorum , Yönetime kafa tutmaya gerek varmı ?