Serbest Bölgelerde Kur

gulcan

Katkı Sunan Üye
Merhaba,
Serbest bölgeler de döviz kuru olarak EVDS kuru uygulama zorunluluğu hakkında bilgisi olan varmı.Eger böyle bir zorunluluk var ise hangi kanunun hangi maddesinde geçtiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.İyi çalışmalar

Ynt: Serbest Bölgelerde Kur

EVDS geniş kapsamlı. Sorunuzu daha açık yazarsanız çözüm bulabilirsiniz.

gulcan ' Alıntı:
Merhaba,
hakkında bilgisi olan varmı.Eger böyle bir zorunluluk var ise hangi kanunun hangi maddesinde geçtiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.İyi çalışmalar

Serbest bölgeler de döviz kuru olarak EVDS kuru uygulama zorunluluğu yok çünkü serbest bölglerde zaten hesaplar dövizli tutuluyor yanlızca beyannameler tl cinsinden düzenleniyor

ferhat

Onun dışında zaten herkes TCMB Döviz Alış kuru kullanıyor.

Saygılar.

Merhaba
öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.Bende serbest bölgede işlem yapıyorum ve TCMBefektif alış kurunu kullanıyorum fakat bir müşterimiz ısrarla EVDS kuru ile işlem yapmamızı istiyor daha dogrusu kendi işlemlerini o kurdan takip etmemizi ve bunun kanuni bir zorunluluk olduğunu öne sürüyor.Bu nedenle EVDS kuru hakkında yasal bir zorunluluk varmıdır şeklinde sordum.

Tekrar Merhaba.

Vergi Usul Kanunu 348 No.lu Genel Tebliği 4. Bent;

Buna göre serbest bölgede faaliyet gösteren söz konusu mükellefler, Türk para birimiyle veya başka bir yabancı para birimiyle yapılan işlemlerini, işlemin gerçekleştiği günün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz alış kuruyla ilgili para birimine çevirecekler, iktisadi işletmeye dahil kıymetlerin değerleri ile vergi matrahlarını kayıt yapılan para birimine göre tespit edecekler, ancak beyannamelerini (verilmesi gereken ayın ilk gününün kuruyla) Türk parasına çevirerek vereceklerdir.

Saygılar.