Serbest Bölgeye Hizmet KDV si

Arkadaşlar öncelikle merhaba.

serbest bölgede bulunan bir şirkete her ay hizmet faturası keseceğim. Bu vereceğim hizmet KDV den istisna olur mu? Benim firma Türkiyede sonuçta, bu konuda farklı görüşler var :ıslık:

sayın hakan bey 3065 sayılı KDV kanununun 12.maddesinin 1.kısmına göre serbest bölgede yurtd ışı sayılıyor ve 2 ve 3.kısmına görede bu hizmet açık bir şekilde istisna kapsamına giriyor siz kanun maddesine bakın derim,kolay gelsin.

Sayın formdaşlarım

Serbest Bölge hizmet olayları çok tartışıldı.Formda da yazılar var.Ben konuya kısaca şöyle açıklık getireyim.Eğer hizmeti Serbest Bölgede veriyorsayınız yani oraya gidip Serbest Bölgenin içinde sunuyorsanız.KDV yok. Eğer hizmeti Serbest Bölgeye veriyorsanız yani oraya gitmeden o zaman KDV var.Subjektik bir olay fakat Kanun böyle

Benim Bildiğim ve bununla ilgili bir kaç uygulama yaptığım konu şudur.Serbest bölge işletmecisi veya kurucusuna iş yaparsanız kdv istisnası olmaz ancak serbest bölge içerisindeki herhangi bir firmaya yaptığınız hizmet veya mal satışında kdv istisnası vardır

Hakan Bey

60 Nolu KDV sirkülerinin 3.6.2. Serbest Bölgelerde İfa Edilen Hizmetler başlığı altında detaylı bilgi ve örnekleme bulabilirsiniz. Burada önemli husus hizmetten Serbest Bölge içerisinde faydalanılması olduğunu düşünüyorum. Sirkülerde verilen örneğe göre SB'den yurt dışına yapılan gümrükleme işlemleri KDV'den muaf olurken yurtiçinden SB'ye yapılan veya SB'den yurtiçine yapılan satışların gümrükleme bedelleri KDV'ye tabidir.

Sayın formdaşlarım

Serbest Bölge hizmet olayları çok tartışıldı.Formda da yazılar var.Ben konuya kısaca şöyle açıklık getireyim.Eğer hizmeti Serbest Bölgede veriyorsayınız yani oraya gidip Serbest Bölgenin içinde sunuyorsanız.KDV yok. Eğer hizmeti Serbest Bölgeye veriyorsanız yani oraya gitmeden o zaman KDV var.Subjektik bir olay fakat Kanun böyle
serbest bölgedeki firmaya verilen servis taşıma hizmeti hangi kapsamda değerlendirilmeli?

Merhaba,

"Serbest bölgeden yurtdışına giden mallar için serbest bölgede verilen gümrük
müşavirliği hizmetleri KDV'den müstesnadır.
- Serbest bölgeden Türkiye'ye, Türkiye'den serbest bölgeye gönderilen mallara
ilişkin Türkiye'deki firmalarca serbest bölgede faaliyet gösteren firmalara
verilen gümrük müşavirliği hizmetleri KDV'ye tabidir."

Yukarıda açıklamaya istinaden yaptığınız nakliye işinin KDV'ye tabii olması kanaatindeyim.