Serbest Bölgeye Hizmet KDV si

Üyelik
8 Kas 2013
Mesajlar
2
Konum
maras
Arkadaşlar öncelikle merhaba.


serbest bölgede bulunan bir şirkete her ay hizmet faturası keseceğim. Bu vereceğim hizmet KDV den istisna olur mu? Benim firma Türkiyede sonuçta, bu konuda farklı görüşler var :ıslık:
 

hadisat

Katkı Sunan Üye
Üyelik
8 Nis 2008
Mesajlar
261
Konum
istanbul
sayın hakan bey 3065 sayılı KDV kanununun 12.maddesinin 1.kısmına göre serbest bölgede yurtd ışı sayılıyor ve 2 ve 3.kısmına görede bu hizmet açık bir şekilde istisna kapsamına giriyor siz kanun maddesine bakın derim,kolay gelsin.
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,705
Konum
İSTANBUL
Sayın formdaşlarım

Serbest Bölge hizmet olayları çok tartışıldı.Formda da yazılar var.Ben konuya kısaca şöyle açıklık getireyim.Eğer hizmeti Serbest Bölgede veriyorsayınız yani oraya gidip Serbest Bölgenin içinde sunuyorsanız.KDV yok. Eğer hizmeti Serbest Bölgeye veriyorsanız yani oraya gitmeden o zaman KDV var.Subjektik bir olay fakat Kanun böyle
 
Üyelik
7 Kas 2013
Mesajlar
2
Konum
istanbul
Benim Bildiğim ve bununla ilgili bir kaç uygulama yaptığım konu şudur.Serbest bölge işletmecisi veya kurucusuna iş yaparsanız kdv istisnası olmaz ancak serbest bölge içerisindeki herhangi bir firmaya yaptığınız hizmet veya mal satışında kdv istisnası vardır
 
Üyelik
12 Ara 2006
Mesajlar
7
Konum
İstanbul
Hakan Bey

60 Nolu KDV sirkülerinin 3.6.2. Serbest Bölgelerde İfa Edilen Hizmetler başlığı altında detaylı bilgi ve örnekleme bulabilirsiniz. Burada önemli husus hizmetten Serbest Bölge içerisinde faydalanılması olduğunu düşünüyorum. Sirkülerde verilen örneğe göre SB'den yurt dışına yapılan gümrükleme işlemleri KDV'den muaf olurken yurtiçinden SB'ye yapılan veya SB'den yurtiçine yapılan satışların gümrükleme bedelleri KDV'ye tabidir.
 

husok

Katkı Sunan Üye
Üyelik
18 Şub 2006
Mesajlar
424
Konum
istanbul
Sayın formdaşlarım

Serbest Bölge hizmet olayları çok tartışıldı.Formda da yazılar var.Ben konuya kısaca şöyle açıklık getireyim.Eğer hizmeti Serbest Bölgede veriyorsayınız yani oraya gidip Serbest Bölgenin içinde sunuyorsanız.KDV yok. Eğer hizmeti Serbest Bölgeye veriyorsanız yani oraya gitmeden o zaman KDV var.Subjektik bir olay fakat Kanun böyle
serbest bölgedeki firmaya verilen servis taşıma hizmeti hangi kapsamda değerlendirilmeli?
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
461
Konum
İstanbul
Merhaba,

"Serbest bölgeden yurtdışına giden mallar için serbest bölgede verilen gümrük
müşavirliği hizmetleri KDV'den müstesnadır.
- Serbest bölgeden Türkiye'ye, Türkiye'den serbest bölgeye gönderilen mallara
ilişkin Türkiye'deki firmalarca serbest bölgede faaliyet gösteren firmalara
verilen gümrük müşavirliği hizmetleri KDV'ye tabidir."


Yukarıda açıklamaya istinaden yaptığınız nakliye işinin KDV'ye tabii olması kanaatindeyim.
 

Benzer konular

Üst