fonradar

Serbest Meslek Defterinde Gelecek Yıla Ait Giderler

Cerrah

Katkı Sunan Üye
Aralık ayında 6 aylık kırtasiye malzemesi aldığımızda bunun faturasını serbest meslek defterine nasıl gider yazmalı, gelir vergisi matrahından ne kadarını ne zaman düşmeliyiz?

Biraz araştırdığımda şunu gördüm: serbest meslek gelirlerinde tahsilat esas alındığından, giderlerde de ödemenin esas alınması gerektiğini ve dönemsellik ilkesinin burada işlemeyeceğini savunanlar var. Yani bu fikri savunanlara göre tüm gider Aralık ayında yazılmalı ve o yılın vergi matrahında da tümü gider olarak dikkate alınmalı. Ben bundan pek emin değilim. Bu konuda maliyenin görüşü hakkında bilgi sahibi olan var mı? Ne yapmak lazım?

Şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: Serbest Meslek Defterinde Gelecek Yıla Ait Giderler

6 Aylık kırtasiye malzemesinin aralıkta faturalandırılması nasıl oluyor. Hani 7 gün içinde irsaliyeye bağlı fatura kesiyorduk. Hani ödeme yapıldığında deftere yazıyorduk.

konsilyer ' Alıntı:
6 Aylık kırtasiye malzemesinin aralıkta faturalandırılması nasıl oluyor. Hani 7 gün içinde irsaliyeye bağlı fatura kesiyorduk. Hani ödeme yapıldığında deftere yazıyorduk.

Hayır. 6 ayda tüketilebilecek kadar kırtasiye malzemesini Aralık'ta alıyoruz. Teslimatı Aralık'ta yapılıyor. Aralık tarihli bu faturayı serbest meslek defterine nasıl gider yazmalı, gelir vergisi matrahından ne kadarını ne zaman düşmeliyiz?

Ticari kazançta tahakkuk esası geçerli olduğu için;

40'ncı maddede "Ticari kazancın elde edilmesi ve idame edilmesi için yapılan genel giderler"in indirileceği,

Serbest meslek kazancıda tahsil esası geçerli olduğu için;

68'inci maddede " Mesleki kazancın elde edilmesi ve idame edilmesi için ödenen genel giderler"in indirileceği

belirtiliyor. Yani 40'ıncı maddede yapılan 68'inci maddede ödenen denmesinde bir kasıt var.

O halde mesleki faaliyetle ilgili ödediğiniz genel giderleri gideri ne zaman yaptığınıza bakmadan ödediğiniz dönem indirim konusu yapabilmelisiniz.

Örnek:

1) Tacir cari hesapla kağıt aldı ve kullandı. Ödeme yapmasa da kullandığı an gider yapılmıştır. Bunu gider olarak yazabilir.

2) Serbest meslek erbabı kağıt aldı. Ödemeyi yaptı ama kullanmadı. Burada ise SME yapılan gider olmasa da ödemeyi yaptığı için kazançtan indirim konusu yapabilir.

Serhat Bey,

Detaylı ve tam açıklayıcı cevabınız için teşekkür ederim.

Bahsettiğiniz kanun maddelerine baktığımda ben de aynı şeyi görmüştüm ancak maliye de buna böyle yaklaşıyor mu uygulamada onu merak ettim. Sonuçta yazılan gider aslında gelecek seneye ait. Elinde bununla ilgili bir mukteza olan var mı acaba?

Aynı sekilde beyanname göndermeyi unutma vs. nedenlerle mesleki sigorta yaptıran arkadaslar var, bu sigorta giderini ödediklerindemi yoksa 1 yıla yayarak mı gider yazıyorlar ?

Sayın Cerrah,

Aralık ayında aldığınız kırtasiye malzemelerinin tamamanı aralık ayında gider yazabilirsiniz. Rahat olun, aldığınız kırtasiye malzemelerinin ne kadar sürede tükeneceğini önceden bilmeniz mümkün değil. İşlerinizin yoğunluğuna göre 1 ayda da tüketebilirsiniz. Yine işlerinizin durumuna göre 1 aylık diye aldığnız malzemeyi 3 ayda da tüketebilirsiniz. Dediğim gibi bunu önceden bilmeniz kestirmeniz mümkün değil maliyede bu konuda sizden müneccim olmanızı bekleyemez.

Benim sorunum ise şu serbest meslek erbabı mükellef 2009 yılı kasım ve aralık ayına ait elektirik, su, internet, telefon faturalarını 2010 ocak ayında ödüyor. Serbest meslek kazançı olduğu için bunları ödendiği ocak ayına gider yazabiliyoruz. Kafa takılan ve emin olamadığım ise şu; bu faturaların kdvsini de ocak ayında indirim konusu yapabilirmiyiz.

mustafa3376 ' Alıntı:
Sayın Cerrah,

Aralık ayında aldığınız kırtasiye malzemelerinin tamamanı aralık ayında gider yazabilirsiniz. Rahat olun, aldığınız kırtasiye malzemelerinin ne kadar sürede tükeneceğini önceden bilmeniz mümkün değil. İşlerinizin yoğunluğuna göre 1 ayda da tüketebilirsiniz. Yine işlerinizin durumuna göre 1 aylık diye aldığnız malzemeyi 3 ayda da tüketebilirsiniz. Dediğim gibi bunu önceden bilmeniz kestirmeniz mümkün değil maliyede bu konuda sizden müneccim olmanızı bekleyemez.

Mustafa Bey,

Evet dediğiniz gibi yukarıda bahsedilen kanun maddelerine istinaden serbest meslek defterinde ödeme esası olduğu için tümünü gider yazabiliriz. Ancak kırtasiyenin ne kadar sürede tükenmesini bilmemek konusunda size katılmıyorum. Şöyle ki; örneğin bilanço usulünde defter tutanlar Aralık ayında satın aldıkları ve ancak 6 ayda tüketebilecekleri kırtasiyenin tümünü o sene gider yazamazlar. Tüm gider 180 hesaba atılır ve 31 Aralık itibari ile harcanmış olan kısmı 700'lü hesaplara devredilerek giderleştirilir. Kalanı bir sonraki seneye 180 hesapta devreder.

mustafa3376 ' Alıntı:
Benim sorunum ise şu serbest meslek erbabı mükellef 2009 yılı kasım ve aralık ayına ait elektirik, su, internet, telefon faturalarını 2010 ocak ayında ödüyor. Serbest meslek kazançı olduğu için bunları ödendiği ocak ayına gider yazabiliyoruz. Kafa takılan ve emin olamadığım ise şu; bu faturaların kdvsini de ocak ayında indirim konusu yapabilirmiyiz.

KDV ancak aynı sene içinde indirilebilir. Fatura tarihi 1 Ocak'tan önceyse yeni senede KDV'si indirilemez. Ödeme esası uygulaması sadece Gelir Vergisi kanunu açısından geçerli.