Serbest Meslek Erbabı Demirbaş Satışı

bir serbest meslek erbabı örneğin envanterine kayıtlı bilgisayarını bir şirkete satarsa serbest meslek makbuzu düzenler kdv hesaplar peki gelir vergisi stopajı yapar mı ? bilgisayar envantere kayıtlı değilse o zaman makbuz düzenlemez karşı taraf gider pusulası düzenler stopaj yapılmaz diye biliyorum
tereddütdeyim yardım lütfen....

Sayın heyo81;415907]bir serbest meslek erbabı örneğin envanterine kayıtlı bilgisayarını bir şirkete satarsa serbest meslek makbuzu düzenler kdv hesaplar peki gelir vergisi stopajı yapar mı ? bilgisayar envantere kayıtlı değilse o zaman makbuz düzenlemez karşı taraf gider pusulası düzenler stopaj yapılmaz diye biliyorum
tereddütdeyim [/QUOTE]

serbest meslek erbabı envanterine kayıtlı bilgisayarını bir şirkete satarsa serbest meslek makbuzu düzenler kdv hesaplar gelir vergisi stopajı yapmaz.Bilgisayar envantere kayıtlı olmasa bile makbuz düzenler K.D.V hesaplar karşı taraf gider pusulası düzenlemez stopaj yapamaz

Ayrıca lütfen form kurallarına uyunuz .Mesajlarınız da yardım v.b ibareler kullanmayınız.

Sayın heyo81;415907]
...Bilgisayar envantere kayıtlı olmasa bile makbuz düzenler K.D.V hesaplar karşı taraf gider pusulası düzenlemez stopaj yapamaz ...
Bu bilgisayarın envantere kayıtlı olmaması demek şahsi malı olduğu demektir. Evde kullandığınız ama bir nedenle sattığınız herhangi bir eşyadan farkı yoktur.

envantere kayıtlı olmayan bi demirbaşı serbest meslek erbabı satarsa nihai tüketici gibi olur o zaman....karşı taraf gider pusulası düzenleyecek ancak stopaj yapılmayacaktır kdv de hesaplanmayacaktır diye düşünmekteyim...
envantere kayıtlı olsaydı serbest meslek erbabı makbuz düzenleyecek kdv hesaplayacak stopaj yapmayacaktır....ben burada stopaj yapılmamasının nedenini merak etmekteyim...mesleki faaliyeti ile ilgili bi hizmet varsa stopaj yapılıyor...
demirbaş satışı mesleki faaliyetle ilgili değil diye mi stopaj yapılmıyor....
ayrıca mesajlarımda yardım vb ifadeler kullanmamam gerektiğini bilmiyordum üzgünüm

Soruda ''serbest meslek erbabı örneğin envanterine kayıtlı bilgisayarını bir şirkete satarsa'' diye başlamış ve ''bilgisayar envantere kayıtlı değilse'' diye devam etmiş dolayısıyla (müneccim yeteneğimiz olmadığı için ) ''envantere kayıtlı olmama durumundan ''evde kullandığı bilgisayar olmadığına karar vererek soruya cevap verdik.

''Bu bilgisayarın envantere kayıtlı olmaması demek şahsi malı olduğu demektir. Evde kullandığınız ama bir nedenle sattığınız herhangi bir eşyadan farkı yoktur.'' Sayın merkür'ün yazdığı gib ise bu da göreceli bir durum olduğundan yukarıda yazdığım gibi işlem yapılması gerekir​

Bildiğim kadarı ile s.meslek erbabı bu satışı yapabilmesi için notere bir cilt ft tasdik ettirip ft ile satışını yapmalı.

sayın merkür2
peki envantere kayıtlı olmayan demirbaşın karına satılması durumunda deftere gelir mi işleyeceğim o zaman.... ya da deftere kayıt yapmayacak mıyım...peki ya zararına satarsam...bence fatura basmaya gerek yok