Serbest Meslek Kazancı ve Damga vergisi

Arkadaşlar herkese iyi çalışmalar,

Bir mükellefim kestiği serbest meslek makbuzuna her ay damga vergisi ödüyor. GVK'nun 40.maddesi gereği gider yazmamızda bir sakınca var mı?

Şimdiden teşekkürler

Ynt: Serbest Meslek Kazancı ve Damga vergisi

Damga vergisi ne için hesaplanıyor ?

her ay kuruma kestiği makbuz ve sene başında yaptığı sözleşmenin damga vergisi.

Sözleşmenin damgasını anladım, fakat her ay birde kestiği smm üzeirnden neden damga hesaplıyor anlayamadım.
Dönem içerisinde Sözleşmede belirtilen tutarı aşması halinde , fark için ekstra damga hesaplıyorsa doğrudur.
aksi halde mükerrer olur.

işletme ile ilgili olmak şartıyla; bina, arazi, gider, istihlak, damga, belediye vergileri, harçlar ve kaydiyeler gibi ayni vergi, resim ve harçlar gider olarak indirilebilir.

Bir kamu kurumuna makbuz kestiği için istiyorlar heray. Bende bu ödenen damga vergilerini yapılan iş ile ilgili olduğu için gider yazabileceğimi düşünüyorum

Selamlar
Bahsettiğiniz düzenlemeye damga vergisi ödenir mi ödenmez mi?bu ayrı konu..Kurumla görüşmek,mevzuatı incelemek lazım.Kamu kurumu ise mutlaka bildikleri bişey vardır.
gider konusunda ise kesin bişey demek zor.Damga vergisi tevkifat (kesinti) türü birşeyse tahakkukta edilebilir,bu durumda gider olmaz.Ödenecek vergi kapsamında olur.Direkt bir damga vergisiyse gider de olabilir.Direkt gidere yazılabilen damga vergisi ile tahakkuk şeklinde ödenen damga vergilerini birbirinden ayırmak lazım.GVK 40 ta indirilmesi mümkün giderler arasında damga vergisi sayılmaktadır ama sizin işlemin mahiyetini bilmek lazım.

Saygılar

damga vergisinin SMM makbuzunda stopaj tevkifat gibi gösterildiğini sanmıyorum , Kdv hariç makbuz tutarı üzerinden vergi dairesine ödüyor ve ödediğine dair makbuzu kamu kurumuna sunarlar diye düşünüyorum.

Dediğiniz gibi olsaydı , damga vergisi mükellefiyeti açtırması gerekir di..Zannetmiyorum.

Zaten bu nedenle kesin yorum yapamıyoruz.En doğrusu evrakı görmek ve işlem mahiyetini bilmektir.

Herkese Selamlar,
Anladığım kadarıyla makbuz kamu kurumuna kesiliyor.Dolayısıyla kurum yapacağı ödemeyi hakediş olarak değerlendirip damga vergisine tabi tutuyor.Bu nedenle kesinti yoluyla tahsil edilen damga vergisini kurumdan hakediş evrakını almanız neticesinde gider yazmanızda bir sakınca yok.Evrak temin edemezseniz doğal olarak KKEG olarak dikkate alacaksınız.

PoSeiDoN ' Alıntı:
Herkese Selamlar,
Anladığım kadarıyla makbuz kamu kurumuna kesiliyor.Dolayısıyla kurum yapacağı ödemeyi hakediş olarak değerlendirip damga vergisine tabi tutuyor.Bu nedenle kesinti yoluyla tahsil edilen damga vergisini kurumdan hakediş evrakını almanız neticesinde gider yazmanızda bir sakınca yok.Evrak temin edemezseniz doğal olarak KKEG olarak dikkate alacaksınız.

Açıklamanız için teşekür ederim, iyi çalışmalar.

Selamlar
Sayın e_k1334 aslında bu açıklamayı bizim değil (poseidon'un) sizin yapmanız gerekiyordu.Sorular maalesef o kadar kapalı soruluyor ki,yorum yaparken sürekli varsayımlarla hareket ediyor, "acaba böylemidir" şeklinde tahminler yürütmeye çalışıyoruz.Halbuki soru açık bişekilde sorulsa bu tahminlere de gerek kalmayacak sorularda kısa yoldan cevaplanacaktır. uyarım tabiki sadece size karşı değildir. birazda kızım sana söylüyorum gelinim sen anla gibi olacaktır maalesef durum böyledir.maalesef , soru, ancak yorumlar geldikçe şekillenmektedir. Sorunun ilk anda açık şekilde sorulması daha sağlıklı olur kanaatindeyim.
Saygılar