Serbest Meslek Kazancında İşçi Giderleri

Merhaba

Serbest meslek kazancı elde eden gelir vergisine tabii(2.sınıf) bir avukat yanında işçi çalıştırıyor. İşçinin işverene maliyeti toplam 739,21 ytl. Bu gideri defterine nasıl işleyebilirim?
Açıklamasına işçi giderleri ibaresi ile tüm tutarı mı gider yazmalıyım? Gider belgesi olarak yatırdıgımız primlerin makbuzlarını mı takmalıyım ? ???

Ynt: Serbest Meslek Kazancında İşçi Giderleri

Merhaba ;

Sorunuzu tam anlayamadım gerçi ama ;

Serbest meslek kazancı elde eden bir avukat yanında işçi çalıştırıyor ise sorun yok. Parantez içinde yazdığınız ( 2.sınıf ) ne demek ?

Avukat olduğu için serbest meslek defteri kullanıyor olması gerekir.

Defterin gider bölümüne düzenlenen bordroya ilişkin Brüt Ücreti, SSK Primi İşv. His.ni ve de SSK İşsizlik Primi İşv. Hissesini ayrı satırlarda olmak üzere kayıt altına alabilirsiniz.

Açıklama olarak da örnek ; Mart Ayı Bordrosu yazılabilir.

Merhaba,

Bu konu ile ilgili benimde kafamı meşgul eden bir sorun var. Mükellef serbest meslek mensubu olduğu için, mükellefin yanında çalışan işçiye ödediği net maaşı, maaş açıklaması ile serbes meslek defterin gider kısmına yazıyorum. Ayrıca her ay sgk'ya ödediği prim karşılığında aldığı tahsilat makbuzunun toplam tutarını da işveren sigorta primi ödemesi açıklamasıyla gider kısmına yazıyorum. Bilindiği üzere sgk dan verilen tahsilat makbuzunda prim tutarı , işsizlik sigortası, damga vergisi ayrı ayrı kalemler halinde gösteriliyor. Acaba bu toplam tutarı işveren sigorta primi açıklamasıyla tek kalemde gider yazmakla hatamı ediyorum.

mustafa3376 ' Alıntı:
Merhaba,

Bu konu ile ilgili benimde kafamı meşgul eden bir sorun var. Mükellef serbest meslek mensubu olduğu için, mükellefin yanında çalışan işçiye ödediği net maaşı, maaş açıklaması ile serbes meslek defterin gider kısmına yazıyorum. Ayrıca her ay sgk'ya ödediği prim karşılığında aldığı tahsilat makbuzunun toplam tutarını da işveren sigorta primi ödemesi açıklamasıyla gider kısmına yazıyorum. Bilindiği üzere sgk dan verilen tahsilat makbuzunda prim tutarı , işsizlik sigortası, damga vergisi ayrı ayrı kalemler halinde gösteriliyor. Acaba bu toplam tutarı işveren sigorta primi açıklamasıyla tek kalemde gider yazmakla hatamı ediyorum.

Ödemesini yaptığınız ssk primlerinin hepsi işverene ait değil işçi hissesi işsizlik sigortaları hisseleri var onun için dediğiniz gibi hata etmiş olursunuz o şekilde yazarsanız.