Serbest Meslek Makbuzu Ne zaman Düzenlenir ?

AKDENİZ36

Katkı Sunan Üye
Serbest Meslek Makbuzu Ne zaman Keseceğiz Yardımcı olursanız sevinirim tereddütte kaldım

1-Gelir Vergisi Kanununda Gelir elde edildiği zaman serbest meslek makbuzu düzenlenir .

2-Kdv Kanunda Teslim ve Hizmet Gerçekleştiğinde yani serbest meslek ifa edildiğinde

3-uygulamada gördüğümüz ise her zaman keseceksin muhtasarda göstereceksin

üçüsünüde uygulasak gelir gider hesapları tutarsız kalıyor gerçeği yansıtmıyor .

Merhaba daha doğrusu iyi geceler :)

İnanırmısınız bu konu halâ netlik kazanmış değil.(bilgim bu yönde) Herkes kendince bir yöntem belirlemiş gidiyor.
Gelir vergisi kanunu kendi açısından değerlendiriyor,kdv kanunu kendi açısından. Sıkıntı da burda çıkıyor zaten.

Gelir vergisi kanunu diyor ki; s.m.kazançlarında tahsil esası geçerlidir.Tahsil edilmedikçe gelire yazmanıza gerek yok.(keyfi haller hariç)
kdv kanunu diyor ki; Hizmet verildiği anda kdv doğar.

Haliyle herkes farklı uygulama yapıyor.Nedir bunlar;
1- Hizmet verilen her ay,makbuz düzenleniyor.Kdv'si beyan ediliyor,ancak makbuzun üzerine "bedeli tahsil edilmemiştir" yazılıp GELİRDE GÖSTERİLMİYOR
2- Makbuzu her ay düzenleyip,hem gelirde hem kdv'de beyan edenler oluyor.
3- Sadece tahsilat yapıldığı anda makbuz kesenler oluyor.

Tabi şahsi düşüncem bunların yapılmasında da mutlaka bir gerekçe vardır.mesela;
Yukarıda yazdığım 1. seçenek bana göre en doğrusu (bununda bir sıkıntısı var aşağıda yazacağım) Meslek mensubu olarak alacaklı olunduğunun ispatlanması için belge gerekiyor. Ücretini ödemeyen dava edilecekse,hangi belgelerle ispat edilecek.Birde kdv'nin belgelenebilmesi açısından makbuzda gerekiyor zaten.
her zaman kesip muhtasarda göstereceksin,diyen,kabaca ben bunlarla uğraşamam,makbuzumu keserim önüme bakarım diyen biri olabilir ancak.
1.seçeneğin sıkıntısı ise şöyle (tabi bunlar şahsi düşüncemdir)
özellikle bu yıl değişen kdv beyanlarında "ilave edilecek kdv" satırı kaldırıldı ve detaylandırıldı.Bu detaylara yazılan matrah tutarları,direkt aylık ve kümülatif rakamlara ilave olunmakta. Vergi dairesi de gelir beyanında beyan edilen g.safi hasılat ile bu kümülatif toplamı karşılaştırmakta.Tutmayınca da izahat istemekte.(özellikle geksis raporunda) Bu durumda haliyle tahsil edilemeyen bedeller, kümülatifte yer alacak,ancak g.safi hasılat içinde yer almayacak.bunuda oturup daireye izah etmek durumunda kalacaksınız.Bahsettiğim sıkıntı bu işte.

Bunlarla uğraşmamak için genelde yapılan nedir. Ya istisnasız her ay makbuz düzenleyip hem gelir hem kdv beyan etmek.Ya da sadece tahsil zamanlarında makbuz düzenlemek.

Ama düşüncem hangisini yaparsanız yapın,hiç biri tam doğru değil.S.M.Kazançlarında Gelir V.Kanunu ile Kdv Kanunu çatıştığı sürece bu sıkıntı da devam eder diye düşünüyorum.
Saygılar

Son düzenleme: