Serbest Meslek Makbuzunun Fatura Olarak Kullanılması

Serbest Meslek Makbuzu İle Faiz Faturası Düzenlenebilir mi

Merhaba,

Tahsili gecikmiş alacağım için mükellefe faiz faturası düzenleyeceğim.
Bugüne kadar ihtiyaç olmadığı için fatura tanzim ettirmedim.

SM Makbuzu ile düzenlemek mümkün müdür?

GİB in S.M.Kazançları Vergi Rehberi'nde "S.M. faaliyetinde bulunan S.M.erbabı,
mesleki faaliyetlerine ilişkin her türlü tahsilatı için iki nüsha serbest meslek makbuzu
düzenlemek ve bir nüshasını müşteriye vermek, müşteri de bu makbuzu istemek
ve almak zorundadır." diyor.

Bu ifade sizce s.m. faaliyetimden kaynaklanan alacağımın faizini kapsıyor mu?

Faiz için, muhasebe hizmetinde olduğu gibi stopaj hesaplamalı mıyım?

Bilgilerinizi rica ederim.

Son düzenleme:
Merhaba,

Tahsili gecikmiş alacağım için mükellefe faiz faturası düzenleyeceğim.
Bugüne kadar ihtiyaç olmadığı için fatura tanzim ettirmedim.

SM Makbuzu ile düzenlemek mümkün müdür?

GİB in S.M.Kazançları Vergi Rehberi'nde "S.M. faaliyetinde bulunan S.M.erbabı,
mesleki faaliyetlerine ilişkin her türlü tahsilatı için iki nüsha serbest meslek makbuzu
düzenlemek ve bir nüshasını müşteriye vermek, müşteri de bu makbuzu istemek
ve almak zorundadır." diyor.

Bu ifade sizce s.m. faaliyetimden kaynaklanan alacağımın faizini kapsıyor mu?

Faiz için, muhasebe hizmetinde olduğu gibi stopaj hesaplamalı mıyım?

Bilgilerinizi rica ederim.

Keseceğiniz faiz tutarı için stopajsız kdv hesaplamanız ve Serbest Meslek Makbuzu düzenlemelisiniz.
Örnek : Basit usule tabi mükellefe, amortismana tabi araç satışı, ve sizin verdiğiniz durumlarda bu vesikaya dayanarak işlem yapılır.

Sayın elif_y,

Vergi rehberinde yazdığı gibi..."...faaliyetlerine ilişkin her türlü tahsilatı için ...". Yani SMM ancak tahsilat gerçekleştiğinde kesilir. Alacağım var dediğiniz zaman kestiğiniz makbuzları tahsil etmediğiniz anlamı çıkıyor. SMM esasının ruhuna aykırı. Birde şimdi faiz için makbuz düzenleyeceksiniz ama onu da anladığım kadarıyla tahsil edemeyecek ancak alacağınızı çoğaltacaksınız.

Diyelim ki tahsil güçlüğü devam edecek ve hukuk yoluna gideceksiniz, SMM düzenlemiş olmanız borcun olmadığı anlamına gelir mi ?

Düşünün, kolay gelsin.

Sayın elif_y,

SMM düzenlemiş olmanız borcun olmadığı anlamına gelir mi ?

Düşünün, kolay gelsin.

Sayın Kevork,

Bunu da tam bir netlik mevcut değil.3065 sayılı kanunda Emsal bedeli ve emsal ücreti başlıklı 27.maddesinde 1.fıkrası ve KDVK 10.maddesine göre tam netlik bulunmuyor.Serbest meslek erbabı hizmeti gerçekleştirdiği halde ücretini tahsil edemediği için vergiyi doğuran bir durum söz konusu değil fakat KDVK emsal bedel uygulamasına göre KDV beyan ederek ödemek durumunda.Bu durum Mali Müşavirler için de geçerlidir.

Mali Müşavirler aylık verilen muhtasar,kdv beyannameleri BA/BS formları müşavirlik hizmetinin aylık dönemleri kapsadığından dolayı aylık dönemlerde beyan etmeleri gerekir.KDVK 10/c ye göre her ne kadar ücretler tahsil edilmeseler dahi ilgili dönemde aylık KDV'nin beyan edilmesi gerekir.

Böyle durumda serbest meslek makbuzu düzenlemeyip tahsilatın gerçekleştiğinde KDV'li serbest meslek makbuzu düzenleyerek beyan edilmesi gerekir.Önceden tahsilat gerçekleşmeden beyan edilen KDV ise KDV beyannamesinde indirim olarak uygulanması ve mükerrerlik önlenmiş olacaktır.

bu durumda KDV yönünden uygulama gerçekleşmiş olup incelemeye gerek bile kalmamaktadır.

Bu bilgi çok özel bir bilgi olup önem arz etmektedir.

Sayın demiral,

SMM makbuzunun düzenlenme kuralı ile KDV'ne ait "Vergiyi Doğuran Olay" kuralı tüm diğer yasalardaki kuralların aksine maalesef ilişiksizdir. Arkadaşımızın sorusu da bu konuyu içermiyor, Çünkü düzenlediği makbuzlar nedeniyle KDV'ni ilgilendiren değil Borçlar Hukukunu ilgilendiren bir durumla karşı karşıya kalmış durumda. Ve SMM düzenlemenin kuralı açık. Tahsilat yapılmadan düzenlenmez. Bu nedenle KDV ile ilgili uygulama bu konunun dışında kalıyor.

Birde emsal bedeli/ücreti başlığına gerek de yok, mükellefine verdiği hizmetin bedeli Kanun koyucu tarafından belirlenmiş KDV beyanını gerekiyorsa bu bedeli dikkate alması yeterlidir.

Sayın Kevork,

Ben soruya karşıya verdiğim cevap degildi.
Serbest melske makbuzunu düzenlemiş bu soruya karşı değildi cevabım.

Yukarıda belirttiğim gibi işlemlerin yapılması daha uygun olacak bu gibi işlemleri yapan Mali Müşavirler için uygulama metodundan bahsettim.
Doğru yöntem budur demek istedim.

Bensorunun borcunu nasıl alacağına ait bir cevap vermedim.Hizmeti veriyorsanız KDVYi ilgili ayda beyan etmeniz gerekiyor.Tahsili gerçekleşince serbest meslek makbuzu düzenleyek KDVYi düzeltmelerini söylemek istedim aslında.

İşlemleri yaparken bu metodu uygulamalrını belirttim.

Sayın demiral,

Benden yaptığınız alıntı nedeniyle yazdığınız yanıltıyor o zaman. Benim o cümlem de yine borçlar yasası nedeniyleydi. Makbuzu kestinse alacağın yok demektir, anlamındaydı.

ben makbuz kestim diye icradan alamadım paramı

Sayın Day-Dream,

Tahsilatı gerçekleştirmeden makbuzu düzenlememeniz gerekirdi. Fakat tahsil için diğer hukuk kapılarını zorlamak için yeterli vaktiniz olsaydı sonuca ulaşabilirdiniz.Dava açabilirdiniz ve birden fazla dava ile sonuçlanabilirdi.

Anladığım kadarıyla mükellefiniz batık durumda ve sizde paranızı kurtarmaya çalışıyorsunuz. Yargı sürecinde icra takibi yapmak istiyorsanız eğer; fatura kesmek zorunda değilsiniz. Mükellefe imzalattığınız sözleşme üzerinden de icra takibi yapabilirsiniz. Hatta sözleşmeyi imzalattırmadıysanız bile icra takibi yapabilirsiniz çünkü hizmeti gerçekleştirdiğinizi ispatlamanız çok kolay. Siz faiz tutarını neye göre hesaplayacaksınız. Mükellef itirazda bulunabilir. Ben paramı ödedim diyebilir. Siz de ödemediğini ispatlamak zorunda kalırsınız. Çünkü; Smm keseceksiniz. Faizle uğraşmadan asıl alacağınızın peşinden koşarsanız daha garanti olur. En azından daha az yargı süreci yaşarsınız.