fonradar

Serbest Meslek Vergisindeki Kasıt Nedir?

Merhaba Üstadlarım ve Meslekdaşlarım;
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirlerin beyannamelerinin hazırlanması ile ilgili bir çalışma yapıyorum. Gider yazılabilecek unsurların içerisinde GVK.68 md./9.bent de "Mesleki kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için ödenen meslek, ilan ve reklam vergileri ile iş yerleriyle ilgili ayni vergi, resim ve harçlar." yazılıdır.
Bir Mali Müşavirin ya da Yeminli Mali Müşavirin mesleğini devam ettirmesi için ödediği meslek vergisi nedir? Serbest Meslek Vergisi midir? Beyanname ile beyan edilen ve ödenen Serbest Meslek Vergisi bu maddeye göre gider yazılabilir mi? Saygılar.

Ynt: Serbest Meslek Vergisindeki Kasıt Nedir?

ya çok kolay bir soru sordum kimse kaale almıyor ya da çok zor sordum kimse bilmiyor? GVK 68.md./9. bende göre beyan edilen serbest meslek kazancının ödenen vergisi gider olarak deftere yazılabilirmi? yardımcı olabilirmisiniz? saygılar.

Beyannamelerin damga vergisi, tabela vergisi, işyeri alımı halinde belki tapu harçları vb....

smk nedenli ödenen GV , gider yazılmaz.

teşekkür ederim rooniin.
bence de yazılmaz ama kanunun metninden sanki yazılabilir gibi bir mana çıkıyor o sebeple daha bilgili ve daha tecrübeli üstadlarıma ve meslekdaşlarıma bir sorayım dedim. ilgin ve cevabın için tekrardan teşekkür ederim.

Meslek vergisinden kasıt, oda aidatları, belge alım masrafları vs. gibi meslek ile alakalı vergiler belirtilmek istenmiş olabilir.

denetçi ' Alıntı:
ya çok kolay bir soru sordum kimse kaale almıyor ya da çok zor sordum kimse bilmiyor? GVK 68.md./9. bende göre beyan edilen serbest meslek kazancının ödenen vergisi gider olarak deftere yazılabilirmi? yardımcı olabilirmisiniz? saygılar.

meslek vergisinden kasdedilen bütün bu bahsedilenler değil sakın ödediğiniz gelir vergisini masraf yazmayınız. yılını tam hatırlamıyorum ama kaldırılalı epey oldu 1980 li ve 90 lı yıllarda belediyelere ödenen meslek vergisi adında bir vergi vardı. Bugünkü çevre temizlik vergisi emlak vergisi gibi kasdedilen odur bugün yürürlükte değildir.