Serbest Mesleklerde Gelir Vergisi Beyannamesi

merhaba arkadaşlar serbest meslek faaliyetiyle uğraşan mükelleflerde e beyanname doldururken kesinti yoluyla ödenen vergilere ilişkin listede kesmiş olduğumuz serbest meslek makbuzlarını tek tek mi yazıyoruz yoksa yıl içinde bir kişiye ait kesmiş olduğumuz faturaların toplamınımı yazıyoruz ve ayrıca ilgili yerde kesilen vergi dönemine 01/2006-12/2006 nı yoksa muhtasar dönemlerinimi yazıyoruz yani aylık veya 3 er aylık dönemlerimi yazıyoruz son bi konu daha ilgili yerde ayrıca kesilen vergi türü kısmında SMK mi ÜCR mi yazıyoruz bu konu hakında bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür edrim

Ynt: Serbest Mesleklerde Gelir Vergisi Beyannamesi

mrb.
1-bir kişiye kesmiş olduğumuz makbuz toplamını yazıyoruz.
2-01.2006-12.2006 yazıyoruz
3-smk yazıyoruz.

sayın rimess verdiğiniz bilgi için teşekür eder kolaylıklar dilerim

Merhaba ;

Sn rimess ;

Vermiş olduğunuz yanıtta bir takvim yılı içerisinde bir mükellefe ait kesilen makbuz toplamlarını beyan ettiğinizi söylüyorsunuz.

Sanırım bu konuda atladığım bir durum var.

Toplu yazılabaileciğine dair bir açıklamanızı öğrenebilir miyim ?

Vergi dairesi ilgili kesintilerin meblağını ve hangi dönemlerde beyan edildiğini nasıl kontrol edecek diye aklıma geliyor.

Ben tek tek , dönem dönem yazıyorum.

Eğer öyle bir uygulama kolaylığı var ise yararlanmak isterim tabi ki.

ben listeleri hep toplu şekilde yaptım şimdiye kadar bununla ilgili iade de aldım.
hiçbir sorunla karşılaşmadım.

Merhaba ;

Gelir Vergisi Genel Tebliği Seri No: 252 içerisinde
1.2. Beyanname Üzerinden Hesaplanan Vergiye Mahsup

Yıllık beyanname ile beyan edilen gelir veya kurum kazancı üzerinden hesaplanan vergiden yıl içinde tevkif yoluyla kesilen vergiler mahsup edilir. Mahsup işleminin yapılabilmesi için, tevkif yoluyla kesilen verginin beyannameye dahil edilen gelir veya kazanca ilişkin olması gerekir.

Tevkif yoluyla kesilen vergilerin, yıllık gelir veya kurumlar vergisinden mahsubunda mükelleflerin kendilerinden yapılan vergi tevkifatı ile ilgili olarak kesintiyi yapan vergi sorumlularının adı-soyadı veya unvanını, bağlı olduğu vergi dairesini ve vergi kimlik numaralarını, kesintiye esas alınan brüt tutarları, kesilen vergileri ve kesinti yapılan dönemleri gösteren bir tabloyu (Ek: l Tablo) yıllık beyannamelerine eklemeleri yeterlidir.

bu yüzden ayrı ayrı yazılması düşüncesindeyim.

Diğer arkadaşlar nasıl yapıyorlar acaba ?

her bir makbuzu tek tek yazarak verdim.

Tek tek yazarak verilmesi gerekiyor, sayın Nisanın da dedigi gibi

Evet,

Her bir düzenlenen serbest meslek makbuzu bazında yazılması gerekir.

mükellef bazında toplanarak yazılmalı.
mahsup aşamasında her mükellef için beyan edilip edilmediğine dair mükellefin v.dairesinden yazı alınması isteniyor ve liste ile kontrol ediliyor.tüm makbuzlar ayrı yazılır ise bunun kontrolü zorlaşır.

Merhaba ;

Konu hakkında görüşler netleşmedi :)

Sn nane; eğer size göre kriter kontrol ise vergi dairelerinin dönemi belli olmayan listelere göre mi kontrolü kolay olur ?

Yoksa dönemleri ve meblağları ayrı ayrı belli olan listelerden mi kontrolu kolay olur ?

Aylık olarak kestiğimiz makbuzları tek tek giriyorum. Bence tek tek girmekliyiz.

"dönem" sizce yıllık gv için neyi ifade eder?
kdv için dönem aylık, stopaj beyanı için aylık/3 aylık, geçici v için 3'er aylık yıllık beyanda ise 12 aylık zaman dilimidir.

burda beyannamelerin nasıl olduğunu değil kesilen makbuzların bildirimini tartışıyoruz diye düşünüyorum kolay gelsin.

Merhaba ;

Dönem 'in kavram açıklaması konusunda neyi ifade ettiğini hepimiz biliyoruz.

Sn karahan50'nin ifade ettiği gibi beyan dönemlerini değil de makbuz bildirimlerini tartıştığımıza ve yine yukarıda alıntı yaptığım tebliğin ilgili yerindeki kesinti yapılan dönemleri dediğine göre ve bir takvim yılı içerisindeki dönemlerden de demek ki makbuz kesilen dönemleri kastediyorlar.