Serbest meslekte gelir vergisi.

acemismmm

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar,serbest meslek erbabı kişi bir işlem karşılığı 1,000 brüt yani makbuz kesti gv.200 tl kdv.180 tl net alınan 980 tl.bu kişi geçici vergi beyannamesinde mahsup edilecek tevkifat bölümüne 200 tl mi? yazacak.Bu konuda daha başka örnek vererek açıklayacak arkadaşlar var sa sevinirim.TEŞEKKÜRLER.

Ynt: serbest meslekte gelir vergisi

Mahsup edilecek tevkifat tutarı 200 liradır.Vergi dairesi mahsubu yapmak için bazen karşı tarafın bu vergiyi ödemesini isteyebilir.Saygılar.

Ynt: Serbest meslekte gelir vergisi.

Arkadaşlar,koll.şti.mizin muhasebesini tutan muhasebecimiz bize 200 tl brüt üzerinden fatura kesti.bunun muhasebe kaydı nasıl yapılır ve geçici vergi beyannamesinde ne kadar masup yapılacaktır yardımlarınızı bekliyorum.

muhasebeciniz size 200 brüt üzerinden makbuz kesmişse %20 stopaj doğar.yanlız bunu muhasebeciniz kendi geçicisinde mahsup edecektir.size düşen bu 200 lira için doğan stopajı muhtasar beyanname vasıtasıyla vergi dairesine ödemeniz olacaktır.

SAOL.Bu meslek erbabı geçici vergi döneminde geçici beyannamesinde bu ve buna benzer tevkifatları mahsup edebilmesi için kestiği makbuzlardan mı bu tevkifatları hesaplayıpta düşeceektir.Yani gv.stopajlarınımı toplayacak.

Ben size benim yaptığım uygulamayı yazıyım arzu ederseniz sizde yaparsınız.Kestiğiniz makbuzlar brüt tutarı ile zaten kdv beyannamesinde beyan ediyorsunuz.Kdv beyannamenizin toplamı yani ay içindeki yada tüm yıl ne kadar hizmet sunduğunuz dolayısıyla makbuz kestiğiniz bellidir.Kümülatif satış matrahınızı stopaj oranı ile çarpıp tavkif edilen tutarı hesaplayabilirsiniz yada her geçici vergi döneminde makbuz kestiğiniz mükelleflerin bir listesini oluşturup senede 4 dönem halinde elinizde bulundurabilir yıl sonunda basit bir şekilde ne kadar tevkif edilmiş olduğunu görürsünüz.Ben ayrıca her geçici döneminde vergi dairesine de bir dilekçe ile stopaj listelerini bilgi amaçlı veriyorum.

twolf ' Alıntı:
Mahsup edilecek tevkifat tutarı 200 liradır.Vergi dairesi mahsubu yapmak için bazen karşı tarafın bu vergiyi ödemesini isteyebilir.Saygılar.

252. sıra nolu teblıgde mahsup ıslemının yapılması ıcın karsı tarafın bu vergıyı odemesını ıstemek gıbı bır sart mevcut degıl sadece nakden ıadelerde - Serbest meslek kazancına ilişkin olarak vergilerin sorumlu adına tahakkuk ettiğini gösteren ilgili saymanlık yazısının isteneceği belirtilmiştir.

Sayın Aslı hanım.Böyle bir şart yok elbette.buna istinaden "bazen isteyebilir" dedim zaten.. Siz de "bazen" lafını açmış oldunuz.Tşk.ederim. :)