Serbest Muhasebecilik Mülga Edildiği Gibi YMM likte Mülga edilmelidir...!

Ynt: Serbest Muhasebecilik Mülga Edildiği Gibi YMM likte Mülga edilmelidir...!

Merhaba,

Ben şu anda firmalara Ticari Paket program (Logo) çerçevesinde muhasebe sistemleri kuruyorum. Benim kurmadığım sistemlerede destek veriyorum. Geçen gün benim sistem kurmadığım, programı başkasından almış bir firmaya gittim. Progrsamı kendisine bilgisayarcı satmış, ancak bilgisayarcıda muhasebeyi bilmediği için sadece faturalarını bilgisayardan basar duruma gelebilmiş firma. Ve bu halindende mutluydu. Ancak benle tanıştıktan sonra, sistemde, stoklarını nasıl takib eder, masraflarını nasıl girer, karlılık raporlarını nasıl alır bunları öğrendikten sonra, bana hiç unutmayacağım bir laf etti "Ben bu güne kadar işlerimi bilgisayarda nasıl yaparımı düşünürdüm, ancak şimdi bilgisayarda hangi işleri yaparım onu öğrendim."

Şunu demek istiyorum, mükelleflere, program satmak ve onlara eğitim vermek, bilgisayarcıların işi değil. Muhasebe sistemleri kurmak bizim işimiz. Ancak bu işe biz sahip çıkmıyoruz ki, mükellef bizi bulsun. Ne bileyim işte SMMM ünvanı altında Bilgisayar destekli muhasebe sistemleri, İçkontrol ve İç Denetim uzmanı olan bir meslek mensubu olsa, fena mı olur.

Bakın bu gerçeği program üreticileri nasıl görmüş ona bir örnek vereyim. Logo sistem Uzmanı belgesi almak için eğitime gittiğimde, ne gördüm, ne bilgisayar anlattılar, nede veritabanı, muhasebe eğitimi verdiler forumdaşlarım, Kasa Hesabından başladılar, Nazım Hesaplarda bitirdiler. Ya benim mesleğim konusunda takla attıracağım adamın verdiği eğitime katılmak zorunda kaldım. Utandım varya adam yanlış bir şeyler anlatıyor öyle değil diyemedim. Ortaya çıksın istemedim muhasebeci olduğum Neden......ama Neden...... Bilgisayar firması ne yapsın. Yok ki olaya sahip çıkan. Yapılsa Turmobla protokol....ya neler neler varya.

Ama Turmob bize luca satma derdinde, Ne alakası var luca; sadece muhasebe fişi girebileceğin bir program. Ticari işlemlerde kullanılamaz ki. Ama meslek mensubu Luca kullanınca diğer paketlerden. Entegre sistemlerden kopuyor ve kedi işiyle meşgul olduğu için diğer paketlerle ilgilenmiyor. Çuvaldızı batıryorum kendimize bizim de derdimiz işlerimi bilgisayarda nasıl yaparım mevzusunda kalınca, kime ne destek vereceğiz ki, haksızmıyım.

Ayrıca, Devlet içerisinde değişik sektörlerin özerk bazı kurumlara bağlandığını görüyoruz, EPDK, BDDK,Maden Dairesi vb. bir çok özerk kamu kurumları gibi. Ve her kurum kendilerine bağlı firmalara, kontrol amaçlı değişik zorunluluk ve yükümlülükler getirmekteler. İşte ne bileyim, sanayi kuruluşlarında Enerji müdürü, iş ve sosyal güvenlik uzmanı vb. yapılandırmalar içerisine giriliyor. Ve hepside aslında bizim mesleğin konusu dahilinde. Ancak nasıl ki insanlar hastalanınca pratisyen hekime gider, ama belirli organlarında uzmanlık isteyen sağlık problemlerinde, atıyorum kulak burun boğaz dokturuna, veya ortapedi doktaruna gider ya; bizdede bu şekşlde bir yapılandırma olursa; devletin değişik kurumları ihyaç duydukları uzmanları TURMOB bünyesinde bulacak ve firmalar bize yönledirilmiş olacaktır. Bunun güzel bir örneği TMO ile yaşandı örneğin, firmanın kendisine teslim ettiği malın yerli veya bu yılın mahsulu olup olmadığı için Turmon üyelerinin düzenleyeceği raporları şart koştuğu gibi, benzeri özerk kurumlarında firmalardan istedikleri yükümlülükleri, denetleyebilecek bağımsız uzman üyelerini bünyesinde barındıran bir TURMOB;

Hayalim bu...

Saygılarımla,

Ynt: Serbest Muhasebecilik Mülga Edildiği Gibi YMM likte Mülga edilmelidir...!

Tekrar Merhaba,

Demek istediğim şu, şimdi yukarıda bazı yorumlarda, işte kim arar bu uzmanları, kaç kişi gelirki gibisinden bazı yorumlar okudum o yüzden tekrar üstüne basa basa söylemek istiyorum.

Verdiğim örnekte olduğu gibi, adam faturalarını basmaktan mutlu, kendisine sunulan bu çünkü, benim gösterdiklerime ihtiyacı olduğunun farkında değil.

Ha yaşa işte aradığım kelime,

FARKINDALIK;

Birileri bu eksikliğin farkına varsın rüzgar essin; bizi uçursun falan değil yani;

Fırtına olmak lazım forumdaşlarım, önümüze katıp götürmemiz lazım.

Saygılarımla,