Serbest Muhasebecilik Mülga Edildiği Gibi YMM likte Mülga edilmelidir...!

hanmiroğlu

Katkı Sunan Üye
Mesleğin en üst noktası SMMM LİK olmalıdır.Ymm lik mesleğinin dünya da başka hiçbir ülkede eşi benzeri yok. Maliye mensuplarının emeklilik sonrası yapacakları vergi denetimi meslek mensuplarını ilgilendirmemelidir Ymm ler bir açıdan maliyenin taşeronluğunu yapmaktadır.

Serbest Muhasebecilik Mülga Edildiği Gibi YMM likte Mülga edilmelidir...

Ynt: Serbest Muhasebecilik Mülga Edildiği Gibi YMM likte Mülga edilmelidir...

hanmiroğlu ' Alıntı:
Mesleğin en üst noktası SMMM LİK olmalıdır.Ymm lik mesleğinin dünya da başka hiçbir ülkede eşi benzeri yok. Maliye mensuplarının emeklilik sonrası yapacakları vergi denetimi meslek mensuplarını ilgilendirmemelidir Ymm ler bir açıdan maliyenin taşeronluğunu yapmaktadır.

Serbest Muhasebecilik Mülga Edildiği Gibi YMM likte Mülga edilmelidir...
+1

Dış ülkelerde benzeri yok, doğru. Peki o ülkelerde ne var? Ülkede ki YMM liğe ihtiyacın nedenlerini ortadan kaldırmadan YMM liği kaldırmak ne sağlar ona bir bakmak gerekmez mi?

Denetim kadrolarının doluluk oranında başlayabiliriz mesela...

Hee tabi kalksında onların işinide SMMM ler yapsın hatta SM'ler yapsın. Meslek mensuplarımız fiyatları kırsın önüne gelene tasdik yapsın. Yanlış anlaşılmasında SMMM'lerin arasında farkımı kalitemi anlatmam zor ama YMM olursam öyle değil. Dört gözle 10 senemin dolmasını bekliyorum seviyesi düşük kalitesiz SMMM'lerden kurtulmanın tek yolu

Merhaba,

Sayın honcoler;

Rica ediyorum, meslek mensuplarından söz ederken "kalitesiz" ibaresini kullanmayınız. Bakın bu ikinci oluyor.

Saygılarımla,

UZMAN ' Alıntı:
Merhaba,

Sayın honcoler;

Rica ediyorum, meslek mensuplarından söz ederken "kalitesiz" ibaresini kullanmayınız. Bakın bu ikinci oluyor.

Saygılarımla,

+1

Kimsenin seviyesine ve kalitesine bir laf edemem ancak YMM likte ele ayağa düşerse mesleğin bittiğinin resmidir.

A.Ş. defterlerini bile 100-200 TL ye tutan zihniyet artık Tam Tasdikleri aylık 100 TL ye kapatır mesleğinde içine eder memlekette tam tastiksiz şirket kalmaz tam tastiğinde hiçbir işlevi olmaz.

Korsan bürolarda faaliyet gösterenler bir anda korsan bürolarda YMM işlemlerine başlar ki buda tam bir kaos ortamı yaratır. Korsan büroda düşünsenize kdv iadesi raporları hazırlayacak artık o raporu belgeli hazırlamayacak korsan büro sahibi hazırlayacak:eek: :eek: ortalık naylon faturadan, hayali ihracattan geçilmez YMM lik karldırılırsa YMM lerin hazırladığı raporları SMMM ler hazırlarsa ve ortalık 90.000 SMMM den geçilmezken maliyede o raporların hiçbir geçerliliği kalmaz

Türkçesi kanunda şartlar belli 10 yıl yapın YMM stajınızı, girin sınava, alın belgenizi sonrasında becerebiliyorsanız pastadan sizde pay alın, yok bunlar zor geliyorsada bu memlekette kimse kimseye zorla ekmek vermez YMM liğin kalkmasını beklemekte hayalden öteye geçmez.

UZMAN ' Alıntı:
Merhaba,

Sayın honcoler;

Saygılarımla,
Sayın Uzman, sırf yanlış anlaşılmamasına vurgu yaparak yazdım ama yinede anlayamamanıza şaşırdım. Kalitesizden kastım kesinlikle SMMM'lerin tamamı olamaz. Kalitesizden kastım bizleri yaptıkları ile zor durumda bırakan ve haksız rekabet yapan, mükelleflerinin elektirik su paralarını yatıran ayakçı bir kısım meslek mensuplarıdır. Geçmişte ve günümüzde yeterliliğe sahip olmayanlara verilen SMMM belgelerinin sonucu olduğuna bağladığım bu durumdan kurtuluşun sadece YMM'likte olduğunu düşündüğüm için bu şekilde yazmıştım. Gocunmanızı gerektiren bişey yok diye düşünüyorum.

Lafı anlamayıp +1'i basan arkadaşa lafım bile yok.

stonhand ' Alıntı:
Kimsenin seviyesine ve kalitesine bir laf edemem ancak YMM likte ele ayağa düşerse mesleğin bittiğinin resmidir.

A.Ş. defterlerini bile 100-200 TL ye tutan zihniyet artık Tam Tasdikleri aylık 100 TL ye kapatır mesleğinde içine eder memlekette tam tastiksiz şirket kalmaz tam tastiğinde hiçbir işlevi olmaz.

Korsan bürolarda faaliyet gösterenler bir anda korsan bürolarda YMM işlemlerine başlar ki buda tam bir kaos ortamı yaratır. Korsan büroda düşünsenize kdv iadesi raporları hazırlayacak artık o raporu belgeli hazırlamayacak korsan büro sahibi dolduracak :eek: :eek:

Türkçesi kanunda şartlar belli 10 yıl yapın YMM stajınızı, girin sınava, alın belgenizi sonrasında becerebiliyorsanız pastadan sizde pay alın, yok bunlar zor geliyorsada bu memlekette kimse kimseye zorla ekmek vermez YMM liğin kalkmasını beklemekte hayalden öteye geçmez.

+1 bravoo güzel yazı

Ynt: Serbest Muhasebecilik Mülga Edildiği Gibi YMM likte Mülga edilmelidir...!

MEVLANA CELALETTİN RUMİ' Alıntı:
Nice insanlar gördüm üzerinde elbise yok
Nice elbiseler gördüm içinde insan yok!

Merhaba,

Genç dostlarım;

Kaliteyi ünvan belirlemez. Aksi halde; bir çok SM ve SMMM ünvanlı meslek mensubunun teklif edildiğinde gülerek red edeceği 2.000 TL maaşla bağımlı çalışan YMM ünvanlı meslek mensubu olmazdı.

nguroy ' Alıntı:
Bizim şirketler grubundan birinde bir ymm var ful time bordrolu 2000 alıyor.

Maalesef 3568 ilk çıktığında, bir çok YMM bu ünvana çok kolay sahip olmuştur. Bunlardan biriyle karşılaşmıştım. Adama standart maliyet yönteminde 713 hesabı anlatana kadar canım çıkmıştı (Tövbe günahını almayayım belki de adam 3568 ilk çıktığında alanlardan değildi).

Tam tasdik meselesine gelince; ne yazık ki İdare nezdinde o kadar geçerliliği yok. Benim defterlerini tuttuğum bir kaç şirket; tam tasdik kapsamında olduğu halde sektörel incelemede hiç bir faydası olmadı tam tasdik raporunun. İstediler incelemeye.
Aslolan bilgidir; ve çalışmak, daha çok çalışmak; sizi rakiplerinizden bilgi dağarcığınız ayırır unvan değil.

Mustafa Kemal ATATÜRK' Alıntı:
ÇALIŞMADAN, YORULMADAN, ÜRETMEDEN RAHAT YAŞAMAK İSTEYEN TOPLUMLAR
ÖNCE HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ VE
DAHA SONRA DA İSTİKLAL VE İSTİKBALLERİNİ KAYBEDERLER...

Ufak defterleri bir tarafa bırakalım; para kazanılacak aylık 750 ila 4000 bandında olan kobilerin defterlerinden iyi gelir elde edilir. Bu firmaların muhasebe ve iç kontrol sistemlerini kurgulayıp bilgisayar destekli muhasebe sistemleri kurmada uzman, Mevzuata hakim bir SM veya SMMM ile çalışan firmaya istediğiniz kadar fiyat kırın defteri alamazsınız; ancak bu firma iade işlemleri ve hekzan raporları için ihtiyaç duyduğu YMM imzasını en az teklifi veren YMM?den satın alır.

Yılda iki kere YMM değiştiren firmam bile oldu

Velhasıl SM ve SMMM bilgi YMM imza satar,
UZMAN' Alıntı:
SM ve SMMM hancıdır YMM yolcu;

Sevgiyle kalın,

UZMAN ' Alıntı:
MEVLANA CELALETTİN RUMİ' Alıntı:
Nice insanlar gördüm üzerinde elbise yok
Nice elbiseler gördüm içinde insan yok!

Merhaba,

Genç dostlarım;

Kaliteyi ünvan belirlemez. Aksi halde; bir çok SM ve SMMM ünvanlı meslek mensubunun teklif edildiğinde gülerek red edeceği 2.000 TL maaşla bağımlı çalışan YMM ünvanlı meslek mensubu olmazdı.

nguroy ' Alıntı:
Bizim şirketler grubundan birinde bir ymm var ful time bordrolu 2000 alıyor.

Maalesef 3568 ilk çıktığında, bir çok YMM bu ünvana çok kolay sahip olmuştur. Bunlardan biriyle karşılaşmıştım. Adama standart maliyet yönteminde 713 hesabı anlatana kadar canım çıkmıştı (Tövbe günahını almayayım belki de adam 3568 ilk çıktığında alanlardan değildi).

Tam tasdik meselesine gelince; ne yazık ki İdare nezdinde o kadar geçerliliği yok. Benim defterlerini tuttuğum bir kaç şirket; tam tasdik kapsamında olduğu halde sektörel incelemede hiç bir faydası olmadı tam tasdik raporunun. İstediler incelemeye.
Aslolan bilgidir; ve çalışmak, daha çok çalışmak; sizi rakiplerinizden bilgi dağarcığınız ayırır unvan değil.

Mustafa Kemal ATATÜRK' Alıntı:
ÇALIŞMADAN, YORULMADAN, ÜRETMEDEN RAHAT YAŞAMAK İSTEYEN TOPLUMLAR
ÖNCE HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ VE
DAHA SONRA DA İSTİKLAL VE İSTİKBALLERİNİ KAYBEDERLER...

Ufak defterleri bir tarafa bırakalım; para kazanılacak aylık 750 ila 4000 bandında olan kobilerin defterlerinden iyi gelir elde edilir. Bu firmaların muhasebe ve iç kontrol sistemlerini kurgulayıp bilgisayar destekli muhasebe sistemleri kurmada uzman, Mevzuata hakim bir SM veya SMMM ile çalışan firmaya istediğiniz kadar fiyat kırın defteri alamazsınız; ancak bu firma iade işlemleri ve hekzan raporları için ihtiyaç duyduğu YMM imzasını en az teklifi veren YMM?den satın alır.

Yılda iki kere YMM değiştiren firmam bile oldu

Velhasıl SM ve SMMM bilgi YMM imza satar,
UZMAN' Alıntı:
SM ve SMMM hancıdır YMM yolcu;

Sevgiyle kalın,

UZMAN okuduğunu anlamamak gibi bir sorunun olduğunu düşünüyorum (bu dediğimi hakaret olsun diye yazdığımı sanma lütfen, bunu gayet ciddi diyorum).

Bizde senin dediğini söylüyor ve kaliteyi ünvan göstermiyor diyoruz. Dışarda SMMM belgesi olan çok kişi var; nasıl aldıkları meçhul. Bu insanlardan farkınızı haksız rekabet yönetmeliğine aykırı düşmeden yapmanız imkansız.

YMM'lerde de bilgisiz ve kalitesiz vardır illaki ama sayıları çok çok azdır. Koskoca Türkiye'de bir elin parmağını geçmez.

Tam tasdikten anladığın nedir çok merak ediyorum. Ben denetim firmasında çalışıyorum ve işletme sahiplerine veya işletme yöneticilerine tam tasdik yapmadan önce ilk yaptığım açıklamalardan biri "tam tasdik yapmamız kesinlikle vergi incelemesine tabi olmayacağınız anlamına gelmez" dir. Mesleki yeterliliğe sahip bir meslek mensubu bilir ki; Daha önce incelenmiş bir firma aynı dönem, aynı konu dahi olsa başka bir inceleme elemanı tarafından incelenebilir. Kaldı ki eğer Tam Tasdik kapsamında ki firmalar tekrar incelemesi yapılmayacaksa YMM'nin sorumluluğu nerde kalır. Tasdiktan kaynaklanan sorumluluk diye uzunca bir açıklama yapmayı uygun görmedim umarım biliyorsundur yaşlı dostum.

UZMAN (!) tekrar cevap yazmıcam, boşa kürek çektiğimi düşünüyorum, uzadıkça uzuyor bu saçma konuşma. Umarım bu sefer anlayabilirsin.

ymm lik kalkarsa olacağı bence şudur lise mezunu hatta ortaokul mezunu ymm lerle tanışır bu ülke.
bilgiyi hiçe sayan sadece ezber mantığı ile yetişen ymm lerle tanışır bu ülke.zati smmmlik ayağa düşmüş bir durumda ymm liğide biz o duruma sokarız.arkadaşım 2000 tl maaş alıyor demiş ymm peki hiç düşünememişmi bu ülkenin çoğunluğu stopaj ödememek uğruna asgari ücrete çalışıyor ama halbuki gerçekle alakası yok

Bu ülkede ister YMM ister SMMM istersede SM para kazanmayı becerebilen adamı taktir ederim.

YMM için 2000 TL gibi çöp bi maaşa çalışanı bilmem ammaa benim tanıdığım YMM adam adana kebabı yemek için Adanaya gidiş dönüş uçak bileti alıyor yerinde yemeğini yiyip geri dönüyor :D:D. Adamın yıllık kazancı ortalama 300-350 bin TL civarı tutuyor.
Hele bir tanesi var ki Kamudan gelme, İstanbulda gözlerimde şahit oldum YMM bir iş için vergi dairesine gitmişti. Müdürün yanına çıktığında adamı kapıda karşıladılar,bir eline ayağına yapışmadıkları kaldı üstadım deyip durdular. Müdürün en son lafı üstadım sizin gibi büyüklerimiz bizim elimizden tutmadı biz buralarda kaldık siz yürüdünüz gittiniz olmuştu.

Bu ülkede adam gibi para kazanabilen YMM ler hala mevcut iken o pastayı gidipde piyasada işsiz kalmış, mükellef bulamayan,korsan bürolara belgesini 750-800 TL ye kiralayan SMMM lere bırakmazlar ve bencede bırakmamalılar.
Bu ülkede para kazanan SMMM zaten YMM olmayıda istemez ki benim şirketin SMMM sinin stajı biteli 3 yıl oluyor sorduğumuz adam ne YMM si arkadaş benim kazancım bana yeter diyor.

Merhaba,

Forum genelinde özneleri sen olacak şekilde yazılan mesajların gerçekten çok çirkin olduğunu, bu şekilde mesaj yazan heyecanlı forumdaşların, sakinleştikten sonra mesaj yazmalarınının daha faydalı olacağını belirterek bu başlık altında görüüşlerimi açıklamaya devam etmek istiyorum;

Bence SMMM ve YMM gibi iki ayrı ünvan yerine; SMMM üst kimliği branşlandırma şeklinde bir ünvan yapılandırılması yapılabilir. Böylece firmalar ihtiyaç duyduğu hizmeti almak için kime gideceğini bilir.

Bu sayede her şeyi bilmek zorunda kalmayacağından, kendi alanında uzmanlaşmış meslek mensuplarının, hem kurumsallaşarak güçlü şirketler altında toplanılabileceklerdir.

Atıyorum
A SMMM - Sosyal Güvenlik Uzmanı
B SMMM ? Bağımsız Dış Denetim Uzmanı
C SMMM ? Bağımsız Adli Muhasebe Uzmanı
D SMMM- Vergi Avukatı
E SMMM ? Stratejik Yönetim Maliyet Muhasebesi Uzmanı
F SMMM- Yönetim Dasnışmanı

Bu sayede birleşip güçlü birliktelirler kurulmasının yoluda açılacaktır.

Saygılarımla,

UZMAN ' Alıntı:
Merhaba,

Forum genelinde özneleri sen olacak şekilde yazılan mesajların gerçekten çok çirkin olduğunu, bu şekilde mesaj yazan heyecanlı forumdaşların, sakinleştikten sonra mesaj yazmalarınının daha faydalı olacağını belirterek bu başlık altında görüüşlerimi açıklamaya devam etmek istiyorum;

Bence SMMM ve YMM gibi iki ayrı ünvan yerine; SMMM üst kimliği branşlandırma şeklinde bir ünvan yapılandırılması yapılabilir. Böylece firmalar ihtiyaç duyduğu hizmeti almak için kime gideceğini bilir.

Bu sayede her şeyi bilmek zorunda kalmayacağından, kendi alanında uzmanlaşmış meslek mensuplarının, hem kurumsallaşarak güçlü şirketler altında toplanılabileceklerdir.

Atıyorum
D SMMM- Vergi Avukatı

Saygılarımla,

Görüşlerinize katılıyorum,smmm'lerin belli alanlarda uzmanlaşmalarının hem mesleğin kalitesini artıracağına,hem de herşeyi bilmeye çalışan fakat toplamda mesleki anlamda yetersiz kalan meslek mensuplarının sayısının azalacağı kanısındayım...

Uzmanlaşmak tabi ki önemli vb..... ancak diğer yandan ülke gerçekleri var. Nedir?
Mükellef sayımız kaç?
Uzmanlardan bu hizmeti alma bilincine sahip mükellef sayısı kaç?
Kültür olarak uzmanlaşıp şirketleşmeye ne derece yatkınız?
Şirketler ne derece profesyonel? vb....

Burada kaç kişiyiz? Bunun gerekliliğine inanıp şirketleşen veya kurumsallaşan kaç kişi var? Daha çok söylemde kalıyor gibi.

Mesleğin geleceğinde uzmanlaşma mutlaka olacak.

Nasıl avukatlar genel olarak avukat ama cezacı ayrı, boşanmacı ayrı, ticari davalar başka uzmanlık, iş hukuku bambaşka, özellikle uluslararası hukuk herkesi harcı değil.

Bizim meslektede zamanla bunlar olacak. Tabi bu arada Türkiye şartlarını da düşünmek gerekir. Birdenbire olmuyor malesef.

İstemek, arzu etmek güzel de yapabilmek de çok önemli.

UZMAN ' Alıntı:
Merhaba,

Atıyorum
D SMMM- Vergi Avukatı

Saygılarımla,

D SMMM- Vergi Avukatı
d şıkkı olmaz ilkokul mezunu olan bile müşavir ve uzman ünvanını kullanabilir . hukuk mezunu dışında avukatlık ünvanını kimse kullanamaz
vergi uzmanı olarak olabilir...

Nasıl avukatlar genel olarak avukat ama cezacı ayrı, boşanmacı ayrı, ticari davalar başka uzmanlık, iş hukuku bambaşka, özellikle uluslararası hukuk herkesi harcı değil.

uluslararası hukuk genellikle dil bilen avukatların ilgilendiği bir alan %5 civarı avukat yabancı dil biliyor..

sayın uzman çok güzel anlatmışsınız bir de listenize iç denetçi - kamu denetim uzmanı eklenirse iyi olur ::)