Sermaye Ödemeden Hisse Devri Hk.

Merhabalar,

02.01.2022 tarihinde 3 ortaklı açmış olduğumuz limited şirket için taahhüt edilen sermaye miktarını ödemeden 01.11.2022 yılında hisselerimi şirket ortağıma devredip şirket ile ilişiğimi kestim.

Sorum şu ki : Şirket hisselerimi devrettiğim halde taahhüt etmiş olduğum sermaye borcundan sorumlu muyum?

Yoksa şirket hisselerimi devrettiğim için sorumluluğum son mu bulmuş oluyor?

Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhabalar,

02.01.2022 tarihinde 3 ortaklı açmış olduğumuz limited şirket için taahhüt edilen sermaye miktarını ödemeden 01.11.2022 yılında hisselerimi şirket ortağıma devredip şirket ile ilişiğimi kestim.

Sorum şu ki : Şirket hisselerimi devrettiğim halde taahhüt etmiş olduğum sermaye borcundan sorumlu muyum?

Yoksa şirket hisselerimi devrettiğim için sorumluluğum son mu bulmuş oluyor?

Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler.
Bu sorularin tek cevabi var.Ileride sizi vergi borclarindan ve dertlerden kurtaracak bir cozum.

KARARI TESCIL ETTIRDINIZ MI ? YANI TICARET SICIL GAZETESINDE ADINIZIN 01.11.2022 TARIHINDEN ITIBAREN ORTAKLIK TAN AYRILDIGINIZ YAZIYOR MU ?

1- EGER CEVAP ''HAYIR'' ISE

Yarindan itibaren sirketin 01.11.2022 tarihinden itibaren tum borclarindan sorumlusunuz

2- EGER CEVAP ''EVET'' ISE

Bu sirketle ilgili dunya yansa umurunuzda olmasin. Cunku hic bir sorumlulugunuz olmaz.

Bu sorularin tek cevabi var.Ileride sizi vergi borclarindan ve dertlerden kurtaracak bir cozum.

KARARI TESCIL ETTIRDINIZ MI ? YANI TICARET SICIL GAZETESINDE ADINIZIN 01.11.2022 TARIHINDEN ITIBAREN ORTAKLIK TAN AYRILDIGINIZ YAZIYOR MU ?

1- EGER CEVAP ''HAYIR'' ISE

Yarindan itibaren sirketin 01.11.2022 tarihinden itibaren tum borclarindan sorumlusunuz

2- EGER CEVAP ''EVET'' ISE

Bu sirketle ilgili dunya yansa umurunuzda olmasin. Cunku hic bir sorumlulugunuz olmaz.
Hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim. Evet muhasebecim ticari sicil gazetesinde paylaşılan hisse değişikliğini benimle paylaşmıştı. Bu durumda bir sorun olmaz gibi görünüyor.

Tekrar teşekkürler.

Hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim. Evet muhasebecim ticari sicil gazetesinde paylaşılan hisse değişikliğini benimle paylaşmıştı. Bu durumda bir sorun olmaz gibi görünüyor.

Tekrar teşekkürler.
ticari sicil gazetesinde paylaşılan hisse değişikliğini benimle paylaşmıştı.

dunya yansa umurunuzda olmasin. Cunku hic bir sorumlulugunuz yok.

NOTE: Ancak hissenin devredildigi 02.01.2022- 01.11.2022 tarihleri arasi sorumlulugun var. 01.11.2022' den sonra yok

ticari sicil gazetesinde paylaşılan hisse değişikliğini benimle paylaşmıştı.

dunya yansa umurunuzda olmasin. Cunku hic bir sorumlulugunuz yok.

NOTE: Ancak hissenin devredildigi 02.01.2022- 01.11.2022 tarihleri arasi sorumlulugun var. 01.11.2022' den sonra yok
Konu hakkında son bir sorum olacaktı. Şirketi açarken 200 bin tl sermaye ödemesi yapacağımızı söyleyerek sözleşme yapmıştık ve ödeme için bildiğiniz gibi 2 yıl süre oluyor. Ben daha öncede belirttiğim gibi bu sermaye ödemesini yapmadan hisselerimi ortağıma devrettim. Şimdi bu sermaye ödemesinden hisseleri devralan ortak mı sorumlu oluyor yoksa ben şirketten ayrıldığım için benim payıma düşen kısım tamamen iptal mi oluyor?

Bu konuda da bilginizi esirgemez iseniz çok sevinirim.
Şimdiden çok teşekkürler.

Konu hakkında son bir sorum olacaktı. Şirketi açarken 200 bin tl sermaye ödemesi yapacağımızı söyleyerek sözleşme yapmıştık ve ödeme için bildiğiniz gibi 2 yıl süre oluyor. Ben daha öncede belirttiğim gibi bu sermaye ödemesini yapmadan hisselerimi ortağıma devrettim. Şimdi bu sermaye ödemesinden hisseleri devralan ortak mı sorumlu oluyor yoksa ben şirketten ayrıldığım için benim payıma düşen kısım tamamen iptal mi oluyor?

Bu konuda da bilginizi esirgemez iseniz çok sevinirim.
Şimdiden çok teşekkürler.
Estafurllah hemen yazalim.

SORU : Konu hakkında son bir sorum olacaktı. Şirketi açarken 200 bin tl sermaye ödemesi yapacağımızı söyleyerek sözleşme yapmıştık ve ödeme için bildiğiniz gibi 2 yıl süre oluyor. Ben daha öncede belirttiğim gibi bu sermaye ödemesini yapmadan hisselerimi ortağıma devrettim.
CEVAP : Siz sirketinizi devir ettiginiz tarih itibariyle AKTIF VE PASIFI ILE devrettiniz. Yani alacakli hesaplari alacakli, borclu hesaplari borclu. Alan size hisse devri yaparken '' bunun sermayesi odenmemis dedi mi ? demedi. Bu su demek ben sirketi oldugu gibi aldim. Yani alacaklari ve borclari ile kabul ettim. Odenmemis Sermaye de sirkete olan borc oldugu icin o bu borcu kabul etmis. Sizin sorununuz degil.

SORU : Şimdi bu sermaye ödemesinden hisseleri devralan ortak mı sorumlu oluyor yoksa ben şirketten ayrıldığım için benim payıma düşen kısım tamamen iptal mi oluyor?

CEVAP : Sermaye ödemesinden hisseleri devralan ortak sirketi devraldigi tarihten itibaren sorumlu. sirketi devraldigi tarihten itibaren sizin payiniz iptal degil ona geciyor.

Yani sizin odeyeceginiz bir tutar falan yok. Artik sizin o firmayla ilgili hic bir baginiz ve sorumlulugunuz yok. Unutun artik.