Sevk Edilmeyen Malın İrsaliyesi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan elifbe
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

elifbe

Katkı Sunan Üye
28 Aralık 2013 günü bir müşterimize fatura kestik fakat malını çekmedi ve mallarını depomuzda muhafaza ediyoruz. Ben 2013 için bi tane irsaliye ayırdım.

Bu malın sevki 17 ocak 2014 te yapılacak. Bu malı sevk ederken ayırdığım irsaliyeyle sevk edip irsaliye tarihine 28 aralık 2013 yazıp fiili sevk tarihine 17 ocak 2014 yazsam olur mu?

Yada Fatura 2013 yılına ait olmasına rağmen irsaliye tarihi 17 ocak olsa olur mu ?

Bu gibi durumlarda yapılması gereken nedir ?

Selamlar
Malın tesliminden önce faturanın düzenlenmesi,size biraz sıkıntı çıkaracaktır.Yasal olarak yapılabilirliği tartışılsa da,uygulamada böyle yapıldığıda görülür...
Aşağıdaki yazıları okumanızda fayda olduğunu düşünüyorum...

HUKUKİ SONUÇLARI AÇISINDAN FATURA DÜZENLEME ZAMANI

Ayrıca genel ekrandan linkin silinebileceği ihtimaline karşın,özelinize de başka bir makale linki gönderdim..
Saygılar

Sayın elifbe,

Faturanın önceden kesilmesini engelleyen hiç bir kural yok. Ancak KDV yükümlülüğünüz doğmuş oluyor ki bunda sorun yok. İrsaliye fatura ilişkisi birbirlerini tamamlama açısından önemlidir. Siz bunu irsaliye ayırayım, tarihini öylemi böylemi atayım diye düşünürseniz asıl hatayı yaparsınız. İrsaliyeye yazılması zorunlu hale getirilen "Sevk Tarihi" de bazı alışkanlıkları da ortadan kaldırdı maalesef. Hem mademki mal 2014 de sevk edilecek ve irsaliye de "Malın sevk esnasındaki kimlik bilgisidir" o zaman mal ne zaman yola çıkacaksa o zaman tanzim edilmesinden ve hem tanzim tarihinin hem sevk tarihinin 2014 yılını taşımasından daha doğal bir şey olamaz, bunun için de doğal sırasında gelen 2014 irsaliyeleri içinden kesilmesinden de daha uygun hangi yöntem olabilirki. Ancak ÖNEMLİ olan ayrıntıyı yazayım. Biliyorsunuz fatura düzenlenirken bağlı olduğu irsaliyenin tarih ve sayısı faturaya yazılır, burada yapacağınız şey tersini yapmaktır, İRSLİYEYE düzenlemiş olduğunuz faturanın tarih ve numarasını yazmalısınız ve mümkünse ki elle de yazılabilir, ........faturanın muhtevası malların sevkini teminen düzenlenmiştir notunu eklemeniz.