fonradar

Sezaryen Doğumlarda Doğum Öncesi Rapor

sule

Katkı Sunan Üye
Merhabalar. Hamile bir personelim var. ben ona doğum parası alabilmesi için ne yapması gerektiğini anlattım. çalışmak istediği için 32. haftada 5 hafta daha çalışabilir diye rapor alması gerektiğini söyledim. personelimin sezaryen doğum yapacağı kesinmiş. tarihi bile belliymiş. doktoru da senin tarihin belli diye 32. haftada değil, 30. haftada verecekmiş çalışabilir raporunu. böyle bir şey var mı? ben doğumun her halükarda 40 hafta olarak kabul edildiğini, 8 hafta doğum öncesi, 8 hafta doğum sonrası izin kullanacağını biliyorum. ama sağlığı elverirse en fazla doğumuna 3 hafta kalıncaya kadar çalışabilir. (37. hafta) bu raporu da 32. haftada alır. kafam karıştı :S
yani doğumu 40. haftada değil de 38. haftada yapacağı kesin olan bir kadının çalışabilir raporu da ona göre 2 hafta erken mi veriliyor? yan kadın 35. hafta yasal olarak izne çıkıyor. 38. haftada da doğum yapıyor. bu konuda bilgisi olan var mı?

bir de doğum öncesi kullanılamayan izinin yanma ihtimali var mı? yani erken doğumlarda doğum öncesi kullanılamayan izin doğum sonrasına aktarılıyor mu yoksa direk doğum sonrası izin mi devreye giriyor?
bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim. durumum biraz acil. personelim bilgi bekliyor benden ona göre rapor alıcak?

Personelin sağlığı elveriyorsa hekimden alacağı raporla doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışabilir. Personel 32. haftada ya istirahate ayrılacak yada sağlığı elveriyor ve çalışmak istiyorsa, çalışabilir raporu alacak. Burada personelin doğum yapacağı tarihin 38. hafta olduğunu belirtmişsiniz. Personel 32. haftada izne ayrılmak istemiyor çalışmak istiyorsa 35. haftaya kadar çalışmasında tıbben sakınca yoktur diye raporunu alacak. Çalışma durumunda ve sağlığında bir problem olmadığı sürece 35. haftaya kadar çalışacak ve 35.haftada doğum öncesi izne ayrılacak. Eğer sağlığı 33. 34. haftalarda çalışmasına engelleyecek olursa o tarihte doğum öncesi izne de ayrılabilir.
6111 sayılı kanunla yapılan değişiklikle erken doğum sebebiyle kullanılmayan izin doğum sonrası 8 haftalık süreye eklenerek geçici işgörmezlik ödeneği ödenebilecektir.

Son düzenleme:
Personelin sağlığı elveriyorsa hekimden alacağı raporla doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışabilir. Personel 32. haftada ya istirahate ayrılacak yada sağlığı elveriyor ve çalışmak istiyorsa, çalışabilir raporu alacak. Burada personelin doğum yapacağı tarihin 38. hafta olduğunu belirtmişsiniz. Personel 32. haftada izne ayrılmak istemiyor çalışmak istiyorsa 35. haftaya kadar çalışmasında tıbben sakınca yoktur diye raporunu alacak. Çalışma durumunda ve sağlığında bir problem olmadığı sürece 35. haftaya kadar çalışacak ve 35.haftada doğum öncesi izne ayrılacak. Eğer sağlığı 33. 34. haftalarda çalışmasına engelleyecek olursa o tarihte doğum öncesi izne de ayrılabilir.
6111 sayılı kanunla yapılan değişiklikle erken doğum sebebiyle kullanılmayan izin doğum sonrası 8 haftalık süreye eklenerek geçici işgörmezlik ödeneği ödenebilecektir.

cevabınız için teşekkür ederim. yalnız ben dün alo 170 i arayıp aynı şeyi sorduğumda bana gebelik 40 hafta olarak kabul edilir. 30. haftada rapor alınmaz dedi. yani benim personelim 32. haftada 5 hafta daha çalışabilir raporu alacakmış. 37. haftaya kadar çalışacakmış. 38. haftada doğum yapacağı kesin olduğu için 37. haftada izne ayrılacak. doğumdan önce 1 hafta, doğumdan sonra 15 hafta izin kullanacakmış. ben hangisini baz alacağım peki, sizin söylediğinizi mi, yoksa 170 in söylediğini mi???

Çalışanın doktoru doğum izni başlangıcı ve doğum arasını doğum öncesi izin olarak doğum ve doğum sonrsası iznini yasal süresi kadar olacak şekilde alacak. Doğum izni başlangıcı ile doğum arasında kullanması gerektiğinden daha az izin kullanma durumunda kullanamadığı süre için doğum izni bitişinden itibaren hastalık izni gibi ek rapor verecek.

sanırım anladım. personelim 32. haftada doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışabilir raporu alacak. o da 35. haftaya denk geldiği için doğum öncesi izni 35. haftada başlayacak. (daha erken de olabilir tabii) yani yine doğumdan önce 3 hafta izin kullanmış olacak. (doğumu 38. haftada olacağı için) teşekkür ederim.