Sgdp Ödeme

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar, nisan ayında ilk kez hem 4 a normal çalışanımız hem de sgdp ye tabi çalışanımız oldu. Ziraat bankasından ödeme yaparken bir tek ödeme miktarı gördüm ve onayladım. Bu miktar iki tahakkuk toplamından düşük. Ödeme yapılırken iki ayrı tahakkuk olduğu için iki ayrı ödeme görmem gerekmez mi? 4a cari dönem prim ödeme bölümünden bu ödemeyi yaptım. Sgdp yazan ayrı bir ödeme türü göremedim. Bu şekilde ödeyenler varsa yardımcı olabilir mi?

Merhaba
Ödeme zaten bu şekilde olur.Çünkü tescil işyeri dosya numarası tektir.Emekli ve normal çalışanlar bu dosya numarasından bildirildiği için banka ekranında total borç çıkar.Eğer farklı bir tescil dosyanız varsa(şube gibi) ona ayrıca bakılır..Banka ekranında iki prim türünün toplamı görünür.Aradaki fark ise tahakkukta görülemeyen ama ödeme anında indirim olarak yansıyan 6661 asgari ücret desteği indirimidir.
Eğer banka ekranında gördüğünüz rakam,tahakkuk toplamlarından az ise,sorun yoktur,aradaki fark bu indirimdir.E-Sgk işveren sisteminde müfredat kartı ekranındaki 6661 destek ekranından bu indirimleri görebilirsiniz.
Şayet bankada görünen rakam tahakkuk toplamlarından fazla ise,o zaman aradaki farkı araştırmak gerekir,orda bir sıkıntı var demektir.