turkcell

SGK Eksik Gün Bildirimi

pascal

Katkı Sunan Üye
Üyelik
13 Eki 2008
Mesajlar
505
Konum
istanbul
Eksik Gün Belgelerinin Verilmesine İlişkin Duyuru
17.04.2018
Bilindiği üzere 7103 sayılı Vergi Kanunları İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 67 nci maddesiyle 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 86 ncı maddesinin dördüncü ve beşinci fıkraları değiştirilmiştir.

Bu doğrultuda maaş ödemeleri ayın 15'i ila takip eden ayın 14'ü arasında olan işyerleri için 15 Mart -14 Nisan süresine ait 2018 yılı Mart ayına, maaş ödemeleri ayın 1'i ila 30'u arasında olan işyerleri için 1 Mart- 31 Mart süresine ait 2018 yılı Mart ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinden/muhtasar ve prim hizmet beyannamesinden başlamak üzere, hali hazırdaki uygulamada olduğu gibi, eksik gün bildirim nedenlerinin aylık prim ve hizmet belgesinde/muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde belirtilmesi gerekmektedir.

Eksik çalışmaya ilişkin belgeler ilgili ay/aylar için düzenlenecek ancak Kuruma verilmeyecektir. Söz konusu belgeler Kanunun 86 ncı maddesinin ikinci fıkrasında öngörülen süreyle işverence saklanacaktır. Eksik çalışmaya ilişkin bilgi ve belgelerin Kurumca istenilmesi halinde ibraz edilmesi ise zorunlu olacaktır.

İlgili bilgi ve belgelerin Kurumca yapılan tebligata rağmen ibraz edilmemesi veya ibraz edilen bilgi ve belgelerin Kurumca belirlenecek usul ve esaslara uygun düzenlenmemiş olması halinde geçersiz sayılarak, Kanunun 86 ncı maddesinin beşinci fıkrasına göre işlem yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 

pascal

Katkı Sunan Üye
Üyelik
13 Eki 2008
Mesajlar
505
Konum
istanbul
bu durumda mart 2018 dahil olmak üzere artık ek-10 lar sgk ya verilmesine gerek yoktur(posta ile yollama)
 
Üyelik
17 Haz 2009
Mesajlar
43
Şubat için vereceğiz ama dimi arkadaşlar..
ama benim anlamadığım bizim meslek odalarından hiç bir mesaj gelmiyor bununla ilgili.. ben arkadaşımdan ya da başka bir kaynaktan öğreniyorum bunları.. Odalar aidat borcu ve bayram tebrik mesajlarından başka mesaj göndermiyor.
 
Üyelik
23 Mar 2017
Mesajlar
171
Konum
İSTANBUL
Sayın Açelya;
siz hangi odaya kayıtlısınız bilmiyorum ama İSMMMO bu konuyla ilgili geçen hafta İstanbul Anadolu yakasında bir seminer düzenledi.
Hem e-mail hem sms'le duyurdu.
Alomaliye v.b. muhasebe sitelerinde bu konu çok gündeme getirildi.
buna rağmen odalar üyeleriyle daha net iletişime geçme gayreti içinde olmalı fakat üyeler olarak bizler de oda faaliyetlerine katılma konusunda daha aktif olmalıyız bence...
 

Benzer konular

Üst