fonradar

SGK İşten Çıkarılma Kodu....

Merhabalar

vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim..

Ben 19 şubat 2013 tarihinde iş yerinden çıkarıldım.

Işe geri dönüş davası açtım.

Işsizlik maaşı için işkura müracaat ettim ve işten çıkarılma kodunun madde 4 olduğu ve işsizlik maaşından
faydalanabileceğim bilgisini aldım vemaaş bağlandı.
Tekrar iş arama sürecinde görüşme yaptığım firmalardan 29. Maddeden çıkarıldığım gerekçesi ile olumsuz dönüşler oldu.
Işkurda çıkş kodum madde 4 sgk da 29. Madde görülmekte.
Sorum şu;
işveren işten çıkış kodunu tekrar değiştirebilirmi?
Kurumlar arası çelişkinin sebepleri ne olabilir?
Davamdan vaz geçme durumunda işverenle anlaşma yoluna gidip bu kodun lehime değişme durumu olabilirmi?

İşkur çıkış kodu madde 4 sgk da 29 madde olması imkansız. Çünkü SGK verilen işten çıkış bildirimine göre bilgiler otomatik işkur'a gitmektedir.

SGK işten ayrılış bildirgesi on gün içerisinde düzeltilebilmekte veya iptal edilebilmektedir. sonrasında iptal ve değişiklik SGK müdürlüğünce yapılır.
Davanızdan vazgeçme durumunda işveren'in kod değişikliğine gitmeyeceğini tahmin ediyorum. Zor durumda kalır.

SGK müdürlüğü ssk işten çıkış kodu değişikliği yapmadığını söyledi.böyle bir yetkileri yokmuş.bugün kurumdaki yetkiliyle bizzat görüştüm.iki tane dilekçe verdik onlar ne oldu dedim..işçinin dosyasına koyuyoruz dedi iyi mi..

sigortaya dilekçe verip de işten çıkış kodu değiştirtebilen var mı?? işçi işsizlik parası alacak diye basımıza eksiyor,çıkış kodu istifa vermişiz,düzeltin bi zahmet diye kaç kez bildirdik sgk ya, kesinlikle yapamayız diyorlar aksini yapabilen varmı?yardımcı olursanız sevinirim??