fonradar

SGK İşyeri Açılışında Yanlış tarihe İşçi girişi

Merhabalar.

İşyeri SGK açılışında bildirgede işçi çaliştırılmaya başlanacak tarih 06.01.2011 olarak bildirilmiş ancak ay içerisinde 15.01.2011 yapılmıştır.Nasıl düzeltilebilir bu;bilginiz var mı? 15'indekine iptal verebilirmiyiz..?

Teşekkürler.

Ynt: SGK İşyeri Açılışında Yanlış tarihe İşçi girişi

Sanırım karmaşık bir durum oldugundan yanıt alamadım..Bilgisi dahilinde cevaplayacak olan üyelere çok teşekkür ederim şimdiden..

1 aylık süre henüz geçmemiş herhangi birini 06.01.2011 tarihine giriş daha sonra çıkış yapabilirsiniz.

Eğer sgk'na verdiğiniz işe başlangıç bildirgesinde çalıştırılacak işçi sayısı kısmına 1 kişi yazdıysanız herhangi birisini 06/01/2011 tarihli giriş yapın.Daha sonra 19/01/2011 tarihli çıkış yaparsınız.14 günlük sigorta ödersiniz sadece.Yanlız bu işlemi bugün yapmalısınız 10 günlük geriye dönük çıkış oluyor sadece.

Veya 15'ine giriş yaptığınız kişiyi hiç çıkış yapmadan 6'sına giriş yapın.Daha sonra bağlı bulunduğunuz sgk kurumuna bir dilekçe verin.

........................ sicil numaralı işyerimize ................... tc kimlik nolu ........................ isimli kişinin sigorta girişi 06/01/2011 tarihinde yapılmış daha sonra aynı kişinin çıkışı yapılmadan 15/01/2011 tarihinde sehven tekrar girişi yapılmıştır.Bu kişinin 15/01/2011 tarihindeki işe girişinin iptal edilmesini istemekteyiz.

Bu şekilde kaşeli veya imzalı bir dilekçe verin.Dilekçeye işe giriş bildirgelerinin fotokopilerinide ekleyin.Bu şekilde de çözebilirsiniz sorunu.Eğer fazladan sigorta ödemek istemiyorum derseniz dilekçe yoluna başvurun.

SN RIETVELD

Gözden kaçırdığınız bir nokta var. 06.01.2011 tarihinde giriş yapıp aynı tarihte işten çıkarırsa geriye dönük 10 günlük süreyi geçirdiğinden ipc karşı karşıya kalıyor. Onun yerine en makul sürede çıkış yapması ve bir kaç günlük prim ödemesi gerekli

Haklısınız gerekli değişikliği yaptım sağolun.

SaLiery ' Alıntı:
Merhabalar.

İşyeri SGK açılışında bildirgede işçi çaliştırılmaya başlanacak tarih 06.01.2011 olarak bildirilmiş ancak ay içerisinde 15.01.2011 yapılmıştır.Nasıl düzeltilebilir bu;bilginiz var mı? 15'indekine iptal verebilirmiyiz..?

Teşekkürler.
Bu konu ile ilgili Resul Kurt'un bir yazısını okumuştum fakat bulamadım. Buna göre İşyeri açılışlarında 1 aylık süre zarfında geriye dönük herhangi bir tarihte işe giriş yapılabileceğini yazmıştı.Bu şekilde bir uygulama yapmaya cesaret edememe rağmen; Kanun maddesine baktımızda mantıklı olduğunu görüyorum.

5510 SAYILI KANUNDA
"b) ......ilk defa sigortalı çalıştırmaya başlanılan tarihten itibaren bir ay içinde çalışmaya başlayan sigortalılar için, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren en geç söz konusu bir aylık sürenin dolduğu tarihe kadar,"

ESKİ KANUNDA İSE
"Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi verilen işyerlerinde işe alınan işçiler için en geç bir ay içinde Kuruma verilen veya iadelitaahhütlü olarak gönderilen işe giriş bildirgeleri de süresi içinde verilmiş sayılır." denmektedir.

Sigorta kurumuyla ilgili hiçbir zaman riske girecek bişey yapmıyorum