Sgk İşyeri Kapanış

sahin12

Katkı Sunan Üye
Hepinize selamlar arkadaşlar.SGK işyeri kapanışında bildirim süresi nedir?Ben 1 ay diye biliyordum ama 170 hattı aradığımda 10 gün içerisinde bildirilmesinin zorunlu olduğu söylendi.Yine de kafama pek yatmadı.Bu konuda bilgisi olanlar yardım eder mi acaba?Birde geç bildirimin cezası varmıdır?

Birde SGK kapanışı için vergi dairesi kapanışının önceden yapılmasına gerek varmıdır?

Ben bugüne kadar hep 1 ay içerisinde verdim bir sorun yaşamadım. Memur demedi hiç 10 gün içinde vermeniz gerekiyor diye.

Vergi dairesi kapanışına gerek yok. Vergi dairesinde kapanış yapmadan SGK'ya dilekçe verebilirsiniz kapatmak için. En son işçi çalıştırdığınız tarihten itibaren kapatacaksınız. Vergi dairesi kapanışı ile SGK kapanışının alakası yok.

İşyerini kapattınız mı yoksa sadece sgk dosyasını mı kapatmak istiyorsunuz?

Sayın Merkür 2 hep işyerini, hem sgk işyeri dosyasını kapatacağız.Sgk dosya kapanışı için dilekçe ekinde vergi dairesi kapanışına ait bir evrak görmek isterler mi acaba?

Bu konuda her SGK merkezi farklı işlem yapabiliyor. Ben bizim buradaki SGK'ya sadece dilekçe veriyorum kapatıyorlar herhangi bir yazı istemiyorlar ekte. Ama başka bir SGK isteyebilir kapandığına dair bir belge. Bağlı olduğunuz SGK'ya sormanızda fayda var nasıl kapanış işlemi yapıyorsunuz diye.

Hepinize selamlar arkadaşlar.SGK işyeri kapanışında bildirim süresi nedir?Ben 1 ay diye biliyordum ama 170 hattı aradığımda 10 gün içerisinde bildirilmesinin zorunlu olduğu söylendi.Yine de kafama pek yatmadı.Bu konuda bilgisi olanlar yardım eder mi acaba?Birde geç bildirimin cezası varmıdır?

Önce vergi dairesinden işyerini kapattığınıza dair tutanağınızı alın,sonra sgkya gidin.Ancak çoğu insan bunu yapmıyor o yüzden sgknın bu konuda bir yaptırımı yok zaten vergi dairesi kapattıktan sonra 2 ay içinde sgkya bildiriyor iş yoğunluğuna göre sizi onlarda bağkuru kapatıyor.Bu 2 ay içinde bağkur borcu çıksa bile dilekçe göndererek vergiyi kapattığınız tarih itibariyle borcu sildirebilirsiniz.