SGK Ödeme Emri

murattini

Katkı Sunan Üye
öncelikle herkese merhaba
bir müşterime sgk ya olan prim,işs,damga v. borçları için toplam 80000 tl ödeme emri gelmiştir.itiraz etme gibi bir durumumuz yok 7 gün içinde ya ödeyeceğiz yada mal bildiriminde bulunacağız.malum ekonomik durum müşterimin bu parayı ödemesini sağlayacak kadar imkanı yoktur şu anda.
6183 nolu AATUH kanunda değişiklik yapan 5766 nolu kanunun 6.md sinde ki kamu borcunun tecili hakkındaki durum burada uygulanabilirmi,yani biz sgk dan borcumuzun tecilini isteyip 50000 tl yi aşan kısım olan 30000 tlnin yarısını teminat olarak yatırıp taksitlendirme isteyebilirmiyiz?ödeme emri bunu talep etme hakkımızı kaldırmış mıdır?
yada bana önereceğiniz başka bir yol varmı ?
şimdiden teşekkürler,kolay gelsin

Ynt: SGK Ödeme Emri

Tecil ve taksitlendirme
MADDE 13 ? (1) Kurum alacağının vadesinde ödenmesi veya haczin tatbiki veyahut haczolunmuş malların paraya çevrilmesi, Kurum borçlusunu çok zor duruma düşürecekse, borçlu tarafından yazı ile istenmiş ve teminat gösterilmiş olmak şartıyla, Kurum Yönetim Kurulunca veya Kurum Yönetim Kurulunun yetkisini devrettiği makamlarca, Kurum alacağı 6183 sayılı Kanunun 48 inci maddesine göre tecil faizi alınarak tecil olunabilir.

Bu yönde uygulamam olmadı ancak haczin tatbiki tanım içerisinde yer alıyorsa ödeme emri tecil imkanını ortadan kaldırmaz diye düşünüyorum. Kurumla en kısa sürede irtibata geçin.