fonradar

Sgk Priminin Eksik Yatırılması Konusunda Ne Yapabiliriz?

uzun süredir çalıştığım iş yeri kasım 2013 te iş girişimi yapıp sigortamı başlatmıştı. fakat pirimleri yatırmayıp ocak 2014 te iş çıkışı yapılıp yeniden iş girişi yapılmış. ve o tarihten itibaren sigortam düzenli olarak yatıyor. Fakat eş durumundan dolayı bu ocak ayında 360 gün sigortalı gün sayısını doldurmam gerekiyor. O iki ayı tamamlamayı işveren kabul etmiyor ben işi riske atmadan o tarihleri nasıl telafi edebilirim yani sigortamı 360 güne tamamlamak için ne yapabilirim.

Selamlar
Sigortanızın başlatılıp primlerin yatırılmamasını tam olarak anlayamadım.Ücretsiz izinli vs.gibi mi gösterdiler.Nitekim neden çıkış yapılıp,tekrar giriş yapıldı..Bununda sorgulanması gerekiyor.
Ayrıca işveren kabul etmiyor,derken,bu konuda yorum yapabilmek için,primlerin ödenmemesi konusunun netleştirilmesi lazım...
Sonrasında telafi yollarını irdeleyebiliriz.
Saygılar

Bende sn.Tahsin bey gibi düşünüyorum,soru net değil ama paylaşmaya çalışalım.
-uzun süredir çalıştığım iş yeri kasım 2013 te iş girişimi yapıp sigortamı başlatmıştı..................................................(uzun süre noktası hariç)tamam
-fakat pirimleri yatırmayıp..................................................................................................................................giriş yapıldıkdan sonra çalışıldığı halde,tekrar çıkış yapılmadan, primlerin yatırılmamış olması,işci ücretsiz izinli gibi gösterilip,normal aylık ücret ödeniyormuş gibi ücretinin elden(ya da banka kanalıyla ödenmiş ise bu defa fazla çalışma ücreti ya da başka ad altında) ödenmiş olabileceği,
-ocak 2014 te iş çıkışı yapılıp yeniden iş girişi yapılmış. ve o tarihten itibaren sigortam düzenli olarak yatıyor..................nedeni bilinmiyor olsada tamam diyelim
- Fakat eş durumundan dolayı bu ocak ayında 360 gün sigortalı gün sayısını doldurmam gerekiyor.................................olabilir
-O iki ayı tamamlamayı işveren kabul etmiyor.......................................................................................................raporlu değilsiniz,işe de geldiniz,çalıştınız oysa işveren bilginiz dışında sizi ü.izinli göstermiş,bu sebeble çalışmadı durumda olduğunuz için resmiyette ücretiniz dolayısyle primleriniz ödenmemiş!
-ben işi riske atmadan o tarihleri nasıl telafi edebilirim yani sigortamı 360 güne tamamlamak için ne yapabilirim..............ü.izinli gösterilmiş(!)olduğunuz için kabül etmez(işci sinesine çeksin mantığı)bu noktada tarafınızca yapılması gerekenler var( o 2 ay çalıştığınızın ispatı size ait olacak ama ödenmesini tekrar talep etmek,vermez ise şikayette bulunmak,takibe geçmek,hatta yargı yoluna başvurmak vs...)ama bu durumlar işci-işveren arasında çekişmeye sebeb olabilecek husular olup,bundan sonra işyerinde bir takım sorunlar yaşamanız yüksek ihtimaldir,
bu ihtimalin devamında da,artık tahammül edemeyip(tahammülden ziyade bu bir hak)başta "uzun süre"sgortasız çalıştığınız dönem ve bu en son 2 ay lık döneme istinaden,çalıştığınız halde resmiyette ödenmemiş gibi olan ücretler ve primler nedeniyle derhal fesih yoluna gidecek durumda kalabilirsiniz.
ayrıca"uzun süre"dönemine istinaden hizmet tespit davasını açmanız gerekir,bu yola başvurduğunuzda süreç kısa sürede tamamlanmaz,2-3 yıl sürebilecektir,bir avukat dan yardım almanızda yarar var
(Olay ilgilinin belirttiği gibiyse(ki böyle gibi)olaydan anlaşılacağı üzere,malisef işcinin bu aşırı iyimserliğine karşın art niyetli işveren örneğini görüyoruz)