fonradar

SGK 'ya Aylık Bildirge Vermeyi Unuttum(((( Ne Olacak Şimdi ?

merhaba
haziran 2013 tarihinde sgk işyeri açılışı yaptıktan sonra aynı ay içinde işçi girişi yaptım 2 gün sonra çıkışını yaptım.fakat aylık bildirgeyi vermeyi unuttum bu durumda ne yapmam gerekiyor en az ceza almak yada ceza almamak için selamlar...

Haziran 2013 dönemine ait kağıt ortamında e-bildirge düzenlemeniz ve kuruma elden vermeniz gerekiyor.Bu bildirge asıl mahiyetinde olacak.Az ceza alma ya da hiç ceza almama gibi bir durumu söz konusu değil.Cezalar belli.Kayıtlı sigortalı sayısı başına, aylık asgari ücretin beşte biri tutarında idari para cezası uygulanacak.Belge Haziran ayında olduğu için kişi başı 195,00 TL ceza uygulanacak.Tabi birde sigorta primi çıkartacaklar.Birtek şu şansınız var.Eğer cezayı, tahakkuk ettikten sonra 15 gün içerisinde öderseniz %25lik bir indirim oluyor.

2013 eylül ayına ait bildirgeyi unutmamız nedeniyle 1 gün gecikmeli olarak 24 ekim de elden kuruma verdik, tahakkuk belgesini aldık..şimdi bu belgeyle bankadan ödeme yapabilirmiyiz, yoksa kuruma mı ödemeliyiz? sonuçta 30 ekime kadar olan ödeme süresi henüz geçmedi??

iyi geceler.... uyku tutmadı bu saatte bu SGK çok fena canımı sıktı:((

şimdi şöyle ki; Petrol istasyonunun iki sgk numarası var merkez ve şube olarak eylül ayında şube olan numaraya bir işçi girdi sorun eylül bildirgesinde işçiyi merkezde göstermişiz bugün ekim puantajlarını yaparken farkına vardık şimdi ne olacak:( şubeye ek verilecek olursa 5 tane sigortalısı var sigortalı başına bir sürü ceza....ne var sanki bu sgk cezaları bu kadar ağır olmasa...:((

istanbulda ticari taksı sahıbıyım ayrıca oto alım satım yapmak ıstıyorum ama basıt usul vergı oduyorum eger deftere gecersem arac bası ne kadar vegı oderım ve nasıl olur benı bılgılendırırımısınız

sn.rfhy

araç başı vergi diye bir şey yok,sizin muhasebeci arkadaşımızla görüşmeniz ve işleri ona devretmeniz gerekir.