fonradar

Sgk

merhabalar:
arkadaşlar benim 2007 den sigorta girişim var farklı sektörlerde çalışıyorum fakat her defasında benden evrak istiyorlar 1 2 muasebeciye sordum sadece kimlik vermen gerekir diyor. ama çalıştığım yerin muasebecisi sicil kaydı fotograf kimlik sağlık raporu felan yaaa allah aşkına her girişte illa sartmı bunlar ? her defasında 100 lira vermekten bıktım ne olur bilen kimse aydınlatsın beni :) kimi evrak istiyor kimisi istemiyor acaba hangisi muasebeci tam anlamıyla..... şimdiden tşkler

sigorta girişi yapılacak kişinin özlük dosyası kanunen oluşturulmak zorundadır.
oluşturulan dosyada bulunması zorunlu evraklar vardır.
dolayısıyla sizden her işe girişte evrak istenmesi normaldir.

Selamlar
Maalesef işçi özlük dosyası için bunlar gereklidir.O isteyen muhasebeciyide tebrik etmek lazım.Doğrusunu yapmaktadır.Fakat bazı müşavirler (yeri geliyor bizlerde) sadece girişi yapabilmek için lazım gelen evrakı istemekte,işçi özlük dosyasının hazırlanması biraz ihmal edilmektedir.
Bu arada şunuda söylemek lazım.İşçi özlük dosyasını hazırlamak aslında firmanın görevidir.Yani serbest çalışan müşavirin girişi yapabilmek için kimlik ve ikametgah bilgilerini istemesi de yeterli ve doğrudur.Diğer belgeleri hazırlatmak müşavirin talimatıyla işyerinin görevidir.Ortaklaşa hareket ettikleride görülür.
Saygılar

Sn.üyelere katılıyorum,

Her bir /yani ayrı ayrı) işverenlikler için bu dosyanın oluştulması zorunludur,ancak aynı işverenliğin diğer işyerleri için işin mahiyetinden kaynaklanan zorunluluk var ise, bu duruma bağlı olarak sadece bazı evrakların yeniden hazırlanması gerekebilir.