Sigorta Kolu Değiştirme Hhk.

01.11.2011 tarihinde giriş yaptım ancak emekli olan personeli normal sigortalı olarak giriş yaptım ve sgorta kolunu sosyal güvenlik destek primine çevirmem gerekiyor.Sigortanın sitesinde işe giriş güncelleme ekranından girdiğim zaman "Yaşlılık Aylığı alan sigortalılar için ise "Sigorta Kolu" bilgisi işe giriş tarihinin bildirildiği ayın 12 si ile ayın sonuna kadar güncellenebilmektedir." yazmaktadır. Fakat nereden değiştireceğimi bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: Sigorta kolu değiştirme hk.

Öyle yazıyor ama o tarihde de bir değişiklik olmuyor.
Dilekçe ve Ek'inde işe giriş bildirgesi ile birlikte bağlı bulunduğunuz Sigorta 'ya gidin onlar gerekeni yaparlar.

Dilekçeyle bağlı bulunduğunuz sigortaya müracaat edin yada çıkış ve tekrar giriş yapın. Eğer sigortası normal olarak devam ederse emekli maaşı kesilir.

SİGORTAYA GİTTİM AMA CEZA OLUR DİYORLAR ESKİDEN DE YAPTIRDIM CEZASI YOKTU YENİ BİR UYGULAMA MI GELDİ BİLMİYORUM AMA ANLAYAMADIM Bİ TÜRLÜ ?

ÇIKIŞ YAPSAM TEKRAR DESTEK PRİMİ OLARAK GİRİŞ YAPSAM ESKİYE DÖNER Mİ?

giriş yaptığınız güne süre geçmediyse çıkış yapın o gün de sigorta dan ödemeyin ücretsiz izin v.s. olarak tekrar sgdp olarak giriş yapın. Eğer 1 gün bile normal prim öderseniz maaşı kesilir ve iptal ek vermeniz gerekir.

Evet bu durumlarda dikkat edin. Bu gibi olaylarda direk maaş kesiyorlar ve sizi çok uğraştırıyorlar.

sayın gcatar dediğiniz gibi yaparsam düzelir mi ? girişi 01.11.2011 de yaptım ve daha günü geçmedi dediğiniz gibi yapmayı düşünüyorum inşallah olur?

pumpali ' Alıntı:
sayın gcatar dediğiniz gibi yaparsam düzelir mi ? girişi 01.11.2011 de yaptım ve daha günü geçmedi dediğiniz gibi yapmayı düşünüyorum inşallah olur?

Giriş 01.11 ise 10 günlük süre geçmiş yani bugün çıkışını yapacak olursanız 07.11 de çıkış yapabilirsiniz bu durumda 07.11 tarihine kadar ücretsiz izin yada tutanak yolu ile primini normal olarak yatırmazsınız ama 07.11 tarihi bayrama denk geldiği için işler biraz karışır. Burda mühim olan sigortalının priminin normal ssk kollarından yatmaması ama isterseniz dilekçe ile bağlı bulunduğunuz sigortaya durumu bildirin primini de sgdp olarak yatırmayı deneyin.

dediğiniz gibi yaptım artık bayramda zaten kapalıydı 11.aya eksik gün bildireceğim çıkışını da 08.11.2011 e yaptım . SGDP girişini yarın tarhili yaptım inşallah düzelir.

Bu konuda benim de sorunum var. Tüm sigorta kolları olarak 04/07/2013 giriş yapılmış fakat sgdp olmalıydı.
İşe giriş güncelleme ekranında "Sigorta Kolu" bilgisi işe giriş tarihinin bildirildiği ayın 12 si ile ayın sonuna kadar güncellenebilmektedir." yazmakta fakat bir değişiklik yapamıyorum bugün itibariyle. Ne yapabilirim?

Bu konuda benim de sorunum var. Tüm sigorta kolları olarak 04/07/2013 giriş yapılmış fakat sgdp olmalıydı.
İşe giriş güncelleme ekranında "Sigorta Kolu" bilgisi işe giriş tarihinin bildirildiği ayın 12 si ile ayın sonuna kadar güncellenebilmektedir." yazmakta fakat bir değişiklik yapamıyorum bugün itibariyle. Ne yapabilirim?

Kuruma bir dilekçe vermeniz yeterli.Dilekçeye şu kişinin işe girişi yapılırken sigorta kolu SGDP olması gerekirken sehven tüm sigorta kolları seçilmiştir.İlgili kişinin giriş bildirgesinin düzeltilerek SGDP tabi olarak yapılmasını istemekteyiz diye yazın , işe giriş bildirgesininde bir örneğini dilekçenin altına zımbalayıp kuruma verin.Kurum gerekli düzeltmeyi yapacaktır.Umarım kişinin emekli maaşı kesilmez.Maaş kesildiyse maaşı tekrar bağlatmak içinde dilekçe yazmanız gerekecek.

Kuruma konu ile ilgili dilekçenizi veriniz.
Ayrıca ilgili kişiden durumdan haber olduğuna dair kuruma hitaben yazılmış bir dilekçe hazırlayın ve imzalatarak kuruma teslim ediniz.
Maaşı anında kesilecektir. Bu işlemlerden sonra yaklaşık 2 ay sonra maaşı tekrar hiç bir kaybı olmadan yeniden bağlanır ve birikmiş maaşını toplu alır.

Kuruma konu ile ilgili dilekçenizi veriniz.
Ayrıca ilgili kişiden durumdan haber olduğuna dair kuruma hitaben yazılmış bir dilekçe hazırlayın ve imzalatarak kuruma teslim ediniz.
Maaşı anında kesilecektir. Bu işlemlerden sonra yaklaşık 2 ay sonra maaşı tekrar hiç bir kaybı olmadan yeniden bağlanır ve birikmiş maaşını toplu alır.

30/06/2013 de 01/07/2013 olarak işbaşı olarak işe girişi yapıldı ve henüz prim bildirimi yapılmadı. Bu ay alacağı emekli maaşı kesilmiş. İşe giriş bildirgesinin düzeltilmesi için dilekçe verildi fakat çıkış yapıp tekrar SGDP girişi yapın diye belirtmişler. Bu durumda çıkış tarihine kadar olan temmuz ayı primi tüm sigorta kolları olarak yatacak, bir sorun olur mu, yeniden hangi ay itibariyle maaş bağlanır ve toplu olarak alacağı maaş kesilen bu ayki maaşını da kapsar mı? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Bende aynı durumla karşılaştım kuruma dilekçe yazarak anında işlemi hallettiler ve maaş kesintisi de yaşamadı personelim. Siz tekrar kuruma giderek dilekçenizin kabul ettirin çünkü bu işlem diğer sgklarda yapılmaktadır.